HaberlerListelerSağlık

En Öldürücü Hastalıklar

Günümüzde insan hayatı için büyük bir tehdit oluşturmakta olan ölümcül hastalıklarda mevcuttur. Bunların başında 1981 yılından bu yana 25 milyon kişinin ölümüne yol açan AIDS gelir. Bu hastalığın özelliği hastalığa neden olan HIV virüsünün immün sistemi çökerterek insan vücudunu savunmasız hale getirmesidir.

Buda en küçük hastalık etmeniyle birlikte ölüme yol açmasıdır. Diğer ölümcül hastalıklardan biri olan grip ise oldukça masum görünmesine rağmen yıllık 36 bin kişinin ölümüne yol açan bir hastalıktır.

Grip virüsü çok kolay direnç kazandığı ve çok fazla çeşitli olduğu için aşıda hastalığı önleme aşamasında tam bir çözüm değildir. Bu hastalığın en korkulan yönü ise solunum ve fiziksel temas yoluyla kolayca bulaşmasıdır.
Yine vebada kara ölüm adıyla bilinen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Kara ölüm denmesinin sebebi hastalık sürecinde ortaya çıkan mor kabarcıklardır ve bu kabarcıklar zamanla büyür, sertleşir ve patlar.

İçinden pis kokulu bir sıvı çıkar ve akabinde bir hafta gibi kısa bir sürede ölüm gerçekleşir. Ölümcül hastalık deyince aklımıza gelecek bir diğer hastalıkta çocuk felcidir. Çocuk felci virüsü omurilikte yerleşip orda enfeksiyona yol açarak sinir hücrelerini tahrip ederek felce hatta ölüme yol açabilir. Çocuk felci özellikle çevresel temizliğin yetersiz olduğu dönemlerde yoğun bir şekilde görülmüştür.

Kolerada yine diğer bir ölümcül hastalıktır. Kolera bağırsakta diyare’ye yol açarak ölüme neden olan bir hastalıktır. Çevresel temizliğin yetersiz olması yine bu hastalığın yayılmasını tetikler. Bu hastalık özellikle dışkı bulaşmış yiyeceklerle ve sularla bulaşır.

Sıtmada ölümcül bir hastalık olup dişi sivrisineklerin taşıdığı bir parazitin insanlara bulaşmasıyla ortaya çıkan yüksek ateş ve titremeyle seyreden bir hastalıktır. Özellikle Afrika‘ da yüksek miktarda ölüme neden olan bu hastalık her yıl dünyada 3 milyon kişinin ölümüne yol açar.

Şimdilerde ise dünyayı tehdit eden en önemli ölümcül nedenlerden biri ise ebola virüsüdür. Kanamalı ateşe yol açan bu virüs insandan insana her türlü vücut sıvısıyla ve fiziksel temasla bulaşabilen bir virüstür. Bu virüsün bulaştığı hastaların %50-90 gibi büyük bir çoğunluğu ölümle sonuçlanmaktadır. Henüz çok fazla bilgi sahibi olunamamış bir hastalık olduğu için tedavisi bulunamamıştır.

Kanserde yine ölümcül bir hastalık olup yıllık 12 milyon kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. Bu hastalığa yakalananların yıllık yaklaşık 7 milyon kadarı ölmektedir. Bu hastalık insan hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkar. Tedavi sürecinde kanser hücresi öldürülmek istenirken sağlıklı hücrelerde zarar görür. Ancak tedavi sırasında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu