EDİTÖR BAŞVURU
Hayvanlar Alemi

En güçlü ve en akıllı köpek cinslerini biliyor musunuz?

Can dostumuzun güçlü ve akıllı olmasını elbette isteriz. Peki hangi cinsler buna daha yatkın göz atalım.

Köpekler bambaşka canlılardır. Onlar dosttur, candır, yoldaştır.

Sadık olmasının yanı sıra aldığı sevginin kat be kat fazlasını bize verebilen tek hayvandır. Oyuncu olması, mutluluk saçması ve rehabilite etmesi de cabası olan sevimli dostlarımızın bambaşka ırkları vardır. Halk arasında “cins” olarak bilinen şey aslında “ırk”tır. Cins olan köpektir, ırk olan ise Terrier, Bulldog vs. idir. (İnsanların beyaz-siyah ırk ayrımı gibi düşünebilirsiniz)

En güçlü ve en akıllı köpek cinsleri

En güçlü ve en akıllı köpek cinslerini biliyor musunuz?

Alışkanlık işte, ırklarını diyecektim. Önce “güçlü”den kasıt nedir onu düşünmek gerekir. Çene kası kuvveti mi, kas gücü mü yoksa dayanıklılığı mı? Genel olarak irdelersek Pittbul, Kangal, Alabai, rottweiler, cane corso ve dogo argentino ırklarını bu başlığa koyabiliriz. Scooby Doo çizgi filmindeki köpek olan Danua ırkını es geçmemek gerek ki Guiness Rekorlar kitabına giren en uzun köpek olmakla kalmayıp çok sağlam çeneleri de vardır.

Danua ırkı

Güçlü köpek ayrıdır evet ama akıllı köpek bambaşkadır. Gazeteyi atınca geri getiren köpeği hepimiz isteriz, daha fazlasını da isteriz. Sadık dostumuzu eğitmek bizi mutlu eder. Bunun için de akıllı bir köpek ırkı sahiplenmeliyiz. Peki bunlar hangileridir? Hepimizin bildiği Golden Retriever ırkları çok zeki ve uysaldır. Hani şu yetenek yarışmalarında sık sık karşımıza çıkan sevimli şeyler. Shetland Çoban köpeği de bu gruba girer. Bir zamanlar Lassie dizisinde olan köpeğe benzeyen. Maske filmindeki Milo (Maylo) yani Jack Russel Terrier de fazlasıyla zekidir. Diğer ırklar ise Labrador Retriever, Alman çoban köpeği, Border Collie, Dobermandır.

Originally posted 2021-11-19 09:39:02.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu