Listeler

En Çok Hangi Dönemlerde Araç Kiralama Talepleri Artıyor?

Hangi Sebeplerle Araç Kiralama Yapılıyor?

Hangi Sebeplerle Araç Kiralama Yapılıyor?

Kişiler genelde bir yere tatile gittiklerinde daha rahat ulaşım sağlamak ve zaman kaybı yaşamamak için araç kiralama hizmeti satın alıyorlar. Kiralamak istenilen araç otogar, havaalanı gibi şehirler ve ülkeler arası ulaşım sağlanan yerlerde bulunabileceği gibi turistik bölgelerde oteller de bu konuda yardımcı oluyorlar.

Genelde şirketler de uzun süreli araç ihtiyaçlarında sıfırdan bir araba almaktansa araç kiralama kolaylığı ile çözüm sağlayabiliyorlar. Birçok şirket bu yöntemi tercih ediyor, çünkü uzun vadede kiralık aracın masrafları, kendi araçlarını kullandıklarında ödeyecekleri vergi, diğer ücretler ve araç eskidiğindeki yenileme maliyetinden çok daha ucuza mal oluyor.

Çok yaygın olan bir araç kiralama sebebi olmasa da, herhangi bir nedenle arabası bozulmuş ve kendi arabası servisten gelene kadar toplu taşımada sürünmek istemeyenler de yine kiralık araçları tercih edebiliyorlar. Kiralık araçların günlük ücretleri taksiye binildiğinde ödenecek ücretlerden daha uyguna geldiği için de tercih sebebi oluyor.

Hangi Dönemlerde Araç Kiralama Daha Fazla Oluyor?

Turistik sebeplerle araç kiralama işlemi yapanlar genelde turizm sezonunun yoğun olduğu zaman dilimlerini tercih ediyorlar. İlk bahar ve yaz ayları birçok coğrafya için turistlerin en yoğun şekilde akın ettiği dönemler olduğu için, bu dönemlerde araç kiralama işleminde de büyük bir artış oluyor.

Kış turizminin yaygın olduğu bölgelerde turistler bir aracın kolaylığını ve konforunu tercih etseler de genelde yol şartlarından ve aşırı buzlanmadan korktukları için araç kiralamaya pek sıcak bakmıyorlar. Benzer şekilde kiralık araç edinme sürecinin çok zor ya da çok masraflı olduğu bölgelerde de turistler o prosedürlerle zaman kaybetmemek için toplu taşıma kullanmaya ya da yürümeye yöneliyorlar.

Ticari faaliyetler sebebiyle daha uzun süreli araç kiralama hizmeti alan şirketlerde, kongrelerin yoğun olduğu sezonlarda kiralama sayısı da artış gösteriyor. Şirket eğer turizm üzerine çalışan bir oluşumsa ve gelen giden turistlere araç sağlamak adına kiralama hizmeti yapılacaksa, bu durumda kiralık araç bütün bir yıl kullanılabiliyor.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralarken muhakkak ehliyetinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ehliyeti yanında olmayanların araç kiralama işlemi yapabilmesi söz konusu bile değildir. Kiralık araç almaya çalıştığınız bölgeye bağlı olarak, bazı firmalar ehliyetinizin yenilenmiş olmasını isteyebilirler. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına seyahatiniz öncesinde araç kiralamayı planladığınız bölgedeki firmalar ile önceden görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Aracı kiraladıktan sonra araç kiralama sözleşmenizi imzalı bir şekilde teslim almayı unutmamalısınız. Bu sözleşme aracın modeli, kiralama saat ve tarihini, kiralama işlemi için ödediğiniz fiyatı ve aracı tekrar teslim etmeniz gereken tarih ve saati içermektedir. Ayrıca aracın geç teslim edilmesi ve kaskonun karşılamadığı hasar durumlarında ödeyeceğiniz cezai bedeller de bu sözleşmede belirtilmektedir.

Sakarya araç kiralama konusunda çok sayıda firma ve araç seçeneği içeren bir bölgedir. İster ticari isterseniz de turistik amaçlı araç kiralayacak olun, ilçelerde dahi kiralama konusunda sorun yaşamazsınız. Serdivan araç kiralama konusunda en popüler ilçelerden biridir. Bir bölgedeki araç kiralanabilecek firma sayısı ne kadar çoksa, araçların sahip oldukları kasko özellikleri de o kadar artmaktadır. Serdivan ilçesinden sonra Erenler araç kiralama hizmetinde ikinci sırada gelmektedir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu