EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerYeme - İçme

Yemeye Cesaret Bile Edilemeyecek Kadar Acı Biberler

Acı biber seviyor musunuz? Bu biberleri yemeden seviyorum demeyin bence. Görüp görebileceğiniz en acı 7 biberi sizin için sıraladık.

Sofralarımızın olmazsa olmazı arasında olan turşu biber yani namı değer cin biber ile son zamanların modası jalapeno biberine hepimiz aşinayız ve yemekle yemeyi severiz. Fakat dünyada öyle acı biberler var ki bu saydığımız biberler onların yanına akide şekeri hatta bal gibi kalabilir. Bu biberleri yemek yürek ister onu geçtim dilinizi değdirin sonra dilinizi unutun :)

7. Caroline Reaper Biberi

Caroline Reaper Biberi

Dünyanın şuana kadar yetişmiş en acı biberi Caroline Reaper Biberidir.  1.500.000 acılık değeri olan biberi yemek bir yana tadına bile bakmak adamın dilini uyuşturabiliyor. Jason McNabb isimli adam ise bu biberden 3 tanesini 10.95 saniyede yiyerek rekorlar kitabına girmiştir.

6. Naga Jolokia Biberi

Naga Jolokia Biberi

Hindistan’da yetişen ve 1.000.000 acılık değeriyle dünyanın en acı ikinci biberi Naga Jolokia biberidir.

5. Dorset Naga Biberi

Dorset Naga Biberi

Ülkemizde de tohumunu bulabileceğiniz Dorset Naga Biberinin acılık değeri tam 970,000 dir.

4. Red Savina Biberi

Red Savina Biberi

Dünyanın en hacı biberlerinden birisi olan Red Savina biberi hatta 2000 yılına kadar bu alanda rekoru elinde bulunduruyordu. 577,000 acılık değeri vardır.

3. Scotch Bonnet Biberi

Scotch Bonnet Biberi

Bir çok rengi bulunan Scotch Bonnet Bebiberi 350,000 acılık değeriyle birden üst sınıfa atlatıyor. Bunu yemek öyle herkesin harcı değiş. Antep ve Urfalılar deneyebilir.

2. Jalapeno Biberi

Jalapeno Biberi

Ülkemizde de çok tüketilen Jalapeno Biberinin acılık değeri  8000 dir. Bu biberin tadını bildiğiniz için bundan sonraki biberlerin değerini buna göre yorumlayabilirsiniz.

1. Poblano Biberi

Poblano Biberi

Meksika’da yetişen Poblano Biberinin acı değeri 1000 ile 1500 Scoville ölçeğindedir.  Yemek yanında gidecek türden biberlerden.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu