Sağlık

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mı?

Sigara içmenin zararını hepimiz bilmekteyiz. Sigara ve tütün mamulleri, yalnızca içeni değil etrafındaki insanları da etkilemektedir. Özellikle hamilelik evresinde sigara içen anne adaylarının, bebek sağlığı için en azından hamilelik döneminde sigara içmemeleri tavsiye edilmektedir. Fakat tabiki tehlike doğumdan sonra da devam ediyor. Bebek doğduktan hemen sonra sigaraya başlayan anneler özellikle emzirme ilke alakalı bazı sorunlar yaşamaktadır.Kafalarında ”sigara içerken bebeği emzirmeli miyim?” sorularıyla karışıyor.

Bebeğini emziren ve sigara içen anne, sütte azalma, nadiren bebeklerde kusma, karın kasılmaları gibi sorunlar yaşar.Çok sigara kullanan bir anneden nikotin çok geç atılmaktadır. O yüzden sigara içen anneden nikotin süte illaki karışıyor ve bu nedenle azda olsa bebeğe geçiyor.

Yapılan bilimsel uygulamalar, sütte azalmada sigara büyük etken olarak gösteriliyor. 92 senesinde Hopkins’in yaptığı araştırmada, sigara içmeyen anneden doğumdan 2 hafta sonra günde 514 ml süt alınırken, sigara tüketen annelerde ise bu 406 ml’dir.

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mı ?

Yalnızca emzirme değil, bebek nasıl beslenirse beslensin, eğer yanında sigara içiliyorsa bu ciddi bir sorundur.Mama ile beslenen bebeklerin, nefes alma problemleri oluşturma ihtimali yüksektir.Sigaralı ortamdaki bebekler bronşit,astım ve bebeklerde ani ölüm gibi ciddi sorunlarla karşılaşmaları geçirilebilir hale geliyor.

Anne, yine de sigara bırakmayı istemiyorsa şunlara dikkat edecektir;

  • Emzirmeden önce ve emzirme esnasında sigara içmemelidir.
  • Bebek olan evde sigara içilmemelidir.
  • Sigara içildikten sonra eller yıkanmalıdır.
  • Sigara içilen elbiseler bebeğin yanında giyilmemelidir.

Bu konulara dikkat etmek bebeğin daha az sorunla karşılaşması için önemlidir, fakat bebeğin ve annenin sağlığı için anne kesinlikle sigarayı bırakmalıdır. Emzirme için en iyi hareket vücudumuzu tamamen sigaradan arındırmaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu