Kimdir?

Emma Goldman Kimdir?

Emma Goldman (1869-1940), anarşizm görüşlü bir sosyal bilimcidir. Litvanya Yahudisi olan Emma Goldman, Avrupa ve Kuzey Amerika’da 20. yüzyılda anarşism felsefesinde önemli rol oynamıştır. 1885’te ABD’ye göç etmiştir.

Goldman ve kocası Alexander Berkman, sanayici Henry Clay Frick’i öldürmeye teşebbüs etmişlerdi. Başarılı olamayan eşlerden Berkman 22 yıl hapis cezası alırken Goldman bir kaç kez ceza aldı. Ceza alma nedeni, “doğum kontrolü” hakkında yasadışı hareket, ayaklanma, toplantılar vs. içindi. Goldman anarşizm görüşlü gazete olan Mother Earth’ü kurmuştur. Ayrıca iyi bir hitabet kabiliyetine sahip olan Goldman’ın ayaklanmaları ve isyankârlıkları toplayan konuşmaları meşhurdur.

Goldman, Rusya’da Bolşevik rejimini desteklerken Kronstadt İsyanı’ndan sonra rejimi kınayan yazılar yazmıştır. İspanya İç Savaşı sırasında, oradaki ayaklanmaları desteklemek için İspanya’ya gitti. Toronto’da 1940 yılında öldü.

Rusya’daki hayatını anlatan “My Disillusionment in Russia” kitabını yazmıştır. Atesit olan Goldman, ABD’deki en tehlikeli kadın olarak anılmıştır.

Yaşamı boyunca isyankar, serbest düşünen, herhangi bir bölgede nedeni ne olursa olsun isyan hareketlerini destekleyen bir yapıya sahip olan Goldman, aslında feminizm ideolojisiyle felsefi yaşamına devam ederken, kendisini anarşizm görüşü içinde bulmuştur. 1970’lere kadar adı sanı anılmayan Goldman o yıllardan sonra feminist ve anarşist gruplar tarafından anılmaya başlanmıştır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu