Faydalı Bilgiler

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı, beyaz – sarı ve yeşil gibi daha pek çok farklı rengi bulunan elma, birçok insanın sevdiği meyvelerin başında geliyor. Bildiğiniz gibi ekşisinden tatlısına daha pek çok farklı tada sahip olabiliyor. Ülkemizde Amasya elması son derece ünlüdür. Peki siz de elma yemekten hoşlanıyor musunuz? Eğer hem yemeyi seviyorsanız hem de elmanın faydaları hakkında bilgi edinerek onun farkına varmak istiyorsanız, şimdi tam zamanı. Söylemeliyiz ki şifalı bir bünyesi bulunmaktadır. Özellikle dişler için son derece faydalıdır. Eğer elmanın yararları hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, kesinlikle bu yazının devam kısmını incelemelisiniz.

Elmanın Yararları Nelerdir?

Çoğu kişi elma yemekten hoşlanır. Özellikle yeşil elma pek çok derde devadır. Ekşi severlerin tüketmeye bayıldığı meyvelerdendir. Çayı bile yapılabilmektedir. Çoğu içeceğe tat katabilmektedir. Bunun yanında atasözleri ve deyimlere bile girmiştir. Bununla da kalmamış ve modern dünyadaki televizyon programlarına isim bile vermiştir. Peki elma neye iyi gelir? İşte bu sorunun cevapları burada yer alıyor.

  • Diş sağlığına son derece iyi gelen elma, bu özelliği sayesinde birçok diş macunu reklamında da kullanılıyor. Dişlerin beyazlamasına katkı sağlayan, dişlerin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olan elma, ağzın tükürük üretmesine yardımcı olduğu gibi ağzın içerisinde bulunan bakterileri öldürmeye de yardımcı olmaktadır. Bunun yanında söylemeliyiz ki diş çürümelerini de oldukça yavaşlatmaktadır. Ek olarak uzmanların tavsiyesi elmanın ısırılarak tüketilmesidir çünkü bir fırça görevi görerek diş arasında bulunan mikropları yok etmektedir.
  • Kansere karşı koruyucu bir tutumu bulunan elmanın, bu özelliği son derece dikkat çekiyor. Flavonoid açısından aşırı zengin olan elman, tam olarak %23 oranında pankreas kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Ayrıca kolon, karaciğer ve meme kanserine karşı da koruma sağlamaktadır. Bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır.
  • Besin lifi bakımından son derece zengin olan elma, bu özelliği sayesinde kolesterolü seviyede tutmayı sağlamaktadır. Kötü kolesterolü düşürerek kolesterolün dengede kalmasını sağlamaktadır.
  • Dayanılmaz bir ağrıya neden olan safra kesesi taşlarını önlediği bilinmektedir. Sıvıların katılaşması ile oluşan safra kesesi taşları, elma ile önlenebilir. Elma sindirimi kolaylaştırmaktadır.
  • Diyabete yani şekere karşı faydalıdır. Elma tüketimi diyabete yakalanma riskini ciddi oranda düşürmektedir. Kesinlikle azımsanacak bir oran değildir.

Elmanın yararları nelerdir

  • Kalp sağlığına yararlı olan elma, besin lifleri sayesinde ciddi bir rol oynamaktadır. Damarlarda oluşan plakları çözmektedir. Bu da kalp ve damar sağlığı için ciddi bir görev görmektedir.
  • İnanması güç olacak belki ama elma kataraktı da önlemektedir. Elmada bulunan elementlerin tam olarak %15 oranında kataraktı önlediği kanısına varılmıştır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren elma, hastalıklara karşı vücudu koruma çemberine almaktadır. Bununla birlikte kırmızı elma bu açıdan çok daha önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca söylemeliyiz ki quercetin ismi verilen antioksidan sayesinde kırmızı elma çok daha büyük bir önem taşımaktadır.
  • Bünyesinde bulunan bol miktarda lif ile tam dengede bir dışkı oluşuma katkı sağlamaktadır. Kabızlığı ve ishali aynı anda önlediği bilinmektedir. Bu nedenle kesinlikle elma sabahları aç karnına tüketilmelidir.
  • Karaciğer sorunlarına son derece faydalı olan elma, elma neye iyi gelir sorusunun yanıtını etkili biçimde veriyor. Elmanın günlük olarak tüketilmesi, zararlı toksinlerin bedenden atılmasına katkı sağlar. Bu da karaciğer için son derece faydalıdır.

Elmanın Zararları Var Mı?

Elma, doğanın bize vermiş olduğu şifa depolarından biridir. Renk renk olması ve tatlarının değişik olması, onun özelliklerinin de farklı olabildiğini göstermektedir. Diş sağlığından kalp sorunlarına, kanserden diyabete kadar daha pek çok şeye faydalı olan elma, kesinlikle bol bol tüketilmelidir. Günlük bir adet ısırarak elma yemek, hayatınızın çok daha zinde gitmesini sağlayacaktır. Zayıflamaya karşı da etkilidir. Eğer siz de bu kadar çok yararı varken elmanın zararları var mı diye merak ediyorsanız, söylemeliyiz ki her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle günlük ihtiyacınız kadar tüketmeye gayret etmelisiniz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu