Faydalı Bilgiler

Elektrikten tasarruf etmenizi sağlayacak 5 basit yöntem

Zaman ekonomi zamanı olduğuna göre bu konuda dikkatli olmalı ve tasarruf yapmanın püf noktalarını göz önünde tutmalısınız.

Elektrikten tasarruf etmek sanıldığı kadar zor değildir. Çoğu basit adımlardır. Zahmetsiz ve masrafsızdır.

İşte size paranızın cebinde kalmasını sağlayacak basit ama etkili 5 yöntem:

  1. Ampüller, ampüller

tasarruflu led Ampuller

Evlerde ve işyerlerinde önemli yer tutan elektrik giderlerinden birisidir. Elektrik canavarı olan akkor veya armut olarak tabir edilen ampulleri kullanıyorsanız hemen değiştirin. Floresanları, özellikle yeni çıkan LED lambaları tercih edin.

  1. Gereksiz yanan lambalar ve çalışan cihazlar

gereksiz yanan ışıkları söndürelim

Kullanmadığınız lambaları hemen kapatmalısınız. Yine gereksiz çalışan elektrikli cihazları hemen kapatın.

  1. Gün ışığı

gün ışığı

Özellikle gündüzleri perdeleri kapatıp ışıkları açık tutmak yerine perdeleri açarak daha çok gün ışığının ortama girmesini sağlayabilirsiniz. Bu vücut sağlığınız için de iyi olacaktır.

  1. Elektrikli cihazları “StandBy” konumunda bırakmak

standby konumu

Kullandığınız elektrikli cihazları; bekleme (standby) konumuna aldığınızda yine elektrik harcamaya devam ederler. Bu küçük bir oran gibi görünse de toplamla çarpıldığında fatura çoğalacaktır.

  1. Enerji verimliliği yüksek cihazları kullanın!

Enerji verimliliği yüksek cihazlar

Yeni bir cihaz alacaksanız mutlaka enerji sınıfı yüksek olanı tercih etmelisiniz. Özellikle buzdolabı , televizyon, elektrik süpürgesi ve ütü gibi cihazlar elektrik canavarıdır. Günümüzde genellikle A sınıfı olarak satılsa da, bunun da kendi içerisinde farklılıkları vardır.

Görüldüğü gibi bir kaç küçük adımla daha büyük tasarruflar elde etmek mümkün. Gereksiz yanan her lamba ve çalışan cihaz önce cebinize sonra da ülke ekonomisine zarar demektir.

Unutmayın ki; “En ucuz elektrik, tasarruf edilendir“.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu