EDİTÖR BAŞVURU
Doğa - ÇevreListeler

Elazığ Doğal Harput Açık Hava Müzesi

Elazığ'a gidip neleri gezebilirim diye düşünüyorsanız, sizin için küçük bir Elazığ gezi rehberi oluşturdum. Kısa ve öz olarak tarihi yerleri anlatıyorum.

Elazığ denilince akla hemencecik geliveren tarihi sanat eseri olan Harput açık hava müzesi ihtişamıyla göz doldurmaktadır. Harput’ ta müzesiyle beraber aynı zamanda buzluk mağaraları, camileri ve kalesi de bulunmaktadır. Doğal kaynaklarının da bolluğu nedeniyle her zaman yerleşim bakımdan elverişli olan bölge Paleolotik zamandan beridir yerleşmelere sahne olmuştur.

Harput Tarihi denildiğinde ilk yerleşimi gerçekleştirenler M.Ö. 2000 yılında Hurriler’dir. Hurriler’den sonra ise Urartular uzun yıllar boyunca yaşam sürmüşlerdir bu bölgede. Bu bakımdan dolayıdır ki Harput kalesi genel itibariyle Urartu izlerini taşımaktadır. 1085 yılında Türkler tarafından keşfedilen şehir Osmanlı İmparatorluğu zamanında ticaret, sanat ve kültür merkezi haline gelmiştir.

Çokça kültürel zenginliği bir arada barındıran şehir aynı zamanda halk oyunları, mutfağı, geleneksel el sanatları ve hekimliğiyle de milli kültürümüzün değerleri arasına girmeyi başarmıştır.

Elazığ Harput geçmiş zamanda tam bir ilim irfan yuvası kıvamındadır esasen. Çok değerli ilim adamları burada yetiştirilmiştir.

Şimdi gelelim Harput gezilecek yerlere.

Harput Kalesi

Harput Kalesi

Urartuların izlerini taşıyan ve aynı zamanda dikdörtgen olan kale iç ve dış kale olmak üzere de ikiye ayrılmıştır. Aslında söylenenlere göre şöyle de bir şey var. Kale yapım esnasında su yerine süt konulduğu ileri sürülmektedir. Bu bakımdan Harput Kalesinin bir diğer ismi de Süt Kalesi’dir.

Camiler

Camiler

Birbirinden özel camilere sahip olan şehrimizde 4 camimiz sanat eserliği bakımında önem arz etmektedir. Ulu Cami, Ağa Cami, Alacalı Cami ve Kurşunlu Cami’dir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Harput Kalesinin sol tarafında yer alan kilisenin arka duvarları aslında kalenin duvarlarıdır. Bu bakımdan sanki kalenin iç bölmesinde yer alıyormuşçasına bir görüntü vermektedir.

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası

Kentin bu önemli dokusunda yaz aylarında mağara içi çok soğuk ve kış aylarında ise sıcaktır. Mağara içerisindeki yapı, şartlar ve hava sirkülasyonu sayesinde bu şekilde bir özelliği bulunmaktadır. Dikitleri ve sarkıtları da bulunan Buzluk Mağarası turizm açısından önemli bir eserdir.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu