EDİTÖR BAŞVURU
Doğa - ÇevreListeler

Ekolojik Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Ekonomik ve ekolojik bir yaşam devam ettirmek için neler yapmamız gerektiğini gösteren bir içerik hazırladım. Çevreyi korumak bizim kendimizi düşünmekten önce gelecek nesilleri düşünmektir. Yeşile düşkün çevresini seven ve gereksiz harcamalardan kaçınan bir toplum dileğiyle. Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği katkılarıyla.

1. Gerek Yoksa Yeni Ürünleri Alma

Gerek Yoksa Yeni Ürünleri AlmaEkolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Tamam şimdi bu zamanda takas mı kaldı diyeceksiniz ama yinede elinizde bir ürün varken ve yenisini almak gereksizken almayın. Hem cebinizi hem çevrenizi düşünmüş olacaksınız.

2. Su Mataranı Yanında Taşı

Su Mataranı Yanında Taşı

Çevreyi düşünmek bazı fedakarlıklar gerektirir. Bu nedenle dışarı çıkarken su mataranı yanında taşırsan, işte ve arabada kendi badarğını kullanırsan plastik atıklar azalacağı için çevreye katkı sağlamış olacaksın.

3. Arıların Önemi Büyüktür Onları Destekle

Arıların Önemi Büyüktür Onları Destekle

Bir efsanedir arılar yok olursa dünya dört günde veya dört yılda yok olur diye. Ufacık bir arı bu kadar değerli midir? Doğa için evet o yüzden doğaya orada yaşayan canlıların sevdikleri ve faydalarına olan bitkiler ekmelisiniz.

4. Kuraklığa Karşı Çaba Gösermelisin

Kuraklığa Karşı Çaba Gösermelisin

Hızlı şehirleşme sayesinde artık ormanlar ve sulak alanlar azalmaktadır. Belki şehirleşmeye bir şey yapamaya bilirsin ama gidip ağaç dike bilirsin bunu kimse elinden alamaz. Ne yaparsan doğa için yap o sana gerekli cevabı verecektir hemde fazlasıyla.

5. Tüketimde Adil ve Doğa Dostu Olanı Seç

Tüketimde Adil ve Doğa Dostu Olanı Seç

Tüketim bağımlısı olup gereksiz harcamalar yerine doğaya ve size katkısı olacak aynı zamanda da ekonominize katkı sağlayacak harcamalar yapmalısınız.

6. Doğal Malzemeler Kullan

Doğal Malzemeler Kullan

Temizlik yaparken veya başka işlerinizde mümkün olduğu kadar doğal olanları tercih etmelisiniz. Kimyasal ürünler önce size sonra doğaya fazlasıyla zarar vermektedir. Kendiniz aileniz ve çevreniz için doğal ürünler kullanın.

Biraz pahalı ama idare etmek lazım.

7. Boş Zamanlarınızı Değerlendirin.

Boş Zamanlarınızı Değerlendirin.

Boş zamanlarınızın planını daha önceden yapın ve her zaman olmasa bile aralıklarla doğa için katkıda bulunacak etkinlikler yapmalısınız. Bu sadece sizin için değil çocuk ve torunlarınız için de faydalı olacaktır.

8. GDO ya Dikkat Etmelisiniz

GDO ya Dikkat EtmelisinizEkolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Çarşıdan pazardan aldığınız ürünlerin nasıl yetiştirildiğine dikkat etmelisiniz. Doğaya ve size zarar vermeyecek ürünleri talep etmelisiniz. Tabi bunu yaparken de üç kuruşluk ürüne on kuruş vermeyiniz. Ekonomide önemli.

9. Tohum Yetiştirmek Önemli.

Tohum Yetiştirmek Önemli.Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Sebze meyve yetiştirirken eski usül yöntemlerle kendi tohumlarımızı yetiştirmelisiniz. Malum bu zaman da neredeyse bütün tohumları yurt dışından almaktayız ve onların hepside dna sı ile oynanmış tohumlardır.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu