EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Egzama Nasıl İyileşir Tedavi Yolları

Egzama Nasıl İyileşir tedavisi, Egzama Nasıl İyileşir tedavisinde kullanılan bitkiler, Egzama Nasıl İyileşir nasıl geçer? cevapları yazımızda.

Egzama vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalığın oluşmasında alerjik etmenler ön plandadır. İnek sütüyle beslenen bebeklerde eğer ailede alerji görülme durumu varsa inek sütü yerine anne sütüyle beslenme önerilir. Kırmızı ve pembe renkte çok kaşıntılı deri pürüzlenmesi halinde kendini gösterir. Egzamayı diğer cilt hastalıklarından ayıran özelliği, herhangi bir yerde dağılmadan ve cilt kuruyunca oluşan şiddetli kaşıntı yapmasıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzamanın tam ve kesin olarak tedavisi bulunamamıştır. Genellikle çocuklarda görülen hastalık ileriki yaşlarda kendiliğinden geçebilir. Alerji geçmişi olan herkeste görülme olasılığı vardır.

Egzama Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler:

Egzama hastalığı süresince nemlendirici krem kullanılmalı, kaşıntı yapan giysiler giyilmemeli, kimyasal madde içeren temizlik maddelerinden uzak durulmalı, alerjik etki yapan gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca stres de egzamayı tetikleyen unsurlardan olduğu için mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Bitkisel yöntemlerle egzamadan kurtulan kişilerin sayısı oldukça fazla… Siz de bu yöntemlerden faydalanabilir hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.
Taze sarımsak otunu sıkarak suyunu egzamalı bölgeye sürebilirsiniz.

Egzama Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yöntemler:

Karanfil ve nöbet şekerini toz şekline getirerek karıştırılır ve bu karışım sabah-akşam günde iki öğün olmak üzere yenilir.
Funda tohumu kaynatılıp posası sorunlu bölgeye sürülmelidir.
On tane aspirini bir çay bardağı su veya ispirto içine atıp eritin ve bir pamuk yardımı ile egzamalı Bir çorba kaşığı kına, bir tatlı kaşığı şap tozu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve aynı ölçüde su karıştırılıp ellere sürülür ve bir gece bu şekilde bekletilir bölgeye sürün.
Adaçayı çay haline getirildikten sonra bu suyla kaşıntılı bölge yıkanır.
Kekik kaynatılarak sorunlu cilde pansuman yapılır.
Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları kaynatılıp sıcakken sorunlu cilt 5-10 defa bu suyun içerisine katılır.
Limon suyunun içine muz ezilerek karıştırılır. Krem şeklindeki bu karışım egzamalı bölgeye sürülür.
Bir tutam ısırgan yaprağı ispirto içerisine ilave edilerek bir hafta bekletilir daha sonra aynı oranda su ile karıştırıldıktan sonra sorunlu bölgeye bu suyla pansuman yapılır

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu