Gezi RehberiListeler

Edirne Gezilecek ve Görülecek Turistik Yerler

Edirne; Türkiye’nin kuzey batısında bulunan, hem Yunanistan’a hem Bulgaristan’a sınırı olan ve tarihte Osmanlı Devleti’ne 92 yıl boyunca başkentlik yapan, Trakya’nın incisi güzide şehrimizdir. Osmanlı Devleti’ne bu kadar uzun yıllar başkentlik yapmış olan bu şehirde tarih elbette her adımda karşımıza çıkmaktadır.

Edirne Selimiye Camii
Edirne Selimiye Camii

Edirne’ye henüz girmeden, İstanbul ve Kırklareli güzergahından şehre gelirken 2 minareli bir cami tüm ihtişamıyla Edirne’nin silüetinin üzerinde belirir. Yol boyunca gözlerimizi ayıramadığımız bu muhteşem yapı şehre yaklaştıkça değişir. Ve yanına gittiğimizde görürüz ki cami 4 minarelidir. O cami Mimar Sinan’ın 90 yaşındayken yaptığı ve “ustalık eserim” dediği, 1574 yılında yapımı tamamlanan Selimiye Camii’dir. Osmanlı Mimarisinin en güzel ve günümüze kadar ayakta kalabilmiş en muazzam örneklerinden biridir.

Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Camii ve Külliyesi, 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuştur. 70 metre yüksekliğindeki 4 minaresi, 43 metre yükseklikteki kubbesi, revaklarla süslü olan avlusu, avludaki çeşmenin mermer ayaklarından birinde bulunan ‘ters lale’ motifi, caminin içerisindeki işlemeleri, kabartmaları ve süslemeleri ile Selimiye Camii muazzam bir görüntüdedir. Özellikle, caminin yapıldığı alandaki lale bahçesini vermek istemeyen bahçenin sahibinin tersliğini simgeleyen ters lale motifinin rivayete göre milim milim aşağıya indiğinin şeritlerle çizilerek gösterilmesi, camiyi diğer yapılardan farklı yapan en belirgin özelliktir. Edirne’ye yapılan ziyaretlerde zaten ilk dikkatimizi çekecek olan yapı olduğu için, kapalı çarşısı ile birlikte mutlaka ziyaret edeceğimiz ilk yerdir.

Sultan 2.Bayezid Küliyesi ve Şifahanesi
Sultan 2.Bayezid Küliyesi ve Şifahanesi

Edirne kentindeki tarihi yapılar saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bunlardan biri de, 1488 yılında Mimar Hayreddin tarafından yapımı tamamlanan 2. Bayezid Külliyesi ve Şifahanesi’dir. Şehir merkezinden çıktıktan sonra 2 kilometrelik mesafede Tunca Nehri’nin hemen kıyısında yer alan tarihi yapı, oldukça zarif ve görsel olarak da fazlasıyla zengindir.

Edirne Gezilecek ve Görülecek Turistik Yerler
Üç Şerefeli Camii

Kentteki bir diğer tarihi yapı da; Üç Şerefeli Cami’dir. 1410 yılında Musa Çelebi tarafından yaptırılan caminin diğerlerinden farkı, biri diğerlerinden daha yüksek ve 3 şerefeli olan bir minareye sahip olmasıdır. Bu şerefelerin her birine ayrı ayrı merdivenlerle çıkılması, yapının ne kadar ayrıntılı ve farklı bir görünümde olduğunu göstermektedir.

Edirne Gezilecek ve Görülecek Turistik Yerler
Meriç Nehri ve Köprüsü

92 yıl başkentlik yaptığı için, Osmanlı Mimarisi açısında oldukça zengin olan Edirne’de sadece bu tarz yapılar yok elbette. Örneğin; Meriç Nehri ve köprüsü, mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden. Etrafında bulunan çay bahçeleri ve restoranları ile temiz havada muhteşem bir nehir manzarasına sahip olan Meriç Köprüsü, tarihi dokusuyla ziyarete gidenleri adeta bağrına basıyor.

Tarihi Karaağaç Tren İstasyonu ve Lozan Anıtı
Tarihi Karaağaç Tren İstasyonu ve Lozan Anıtı
Aynı istikametten Karaağaç’a doğru devam ederken tarihi bir tren istasyonu çıkıyor karşımıza. 2. Abdülhamit Dönemi’nde yaptırılan Tarihi Karaağaç Tren İstasyonu muhteşem bir yapıya sahip. Günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlüğü olarak hizmet veren bina, buna rağmen tarihi yapısını korumayı başarmıştır. “Oraya rektörlüğü görmeye mi gideceğim” diye düşünmeyin. Çünkü tren istasyonunun bahçesinde 36 metre yüksekliğinde muhteşem bir yapı göreceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli antlaşmalarından biri olan Lozan Antlaşması’nı anımsatmak için yapılan ve 1998 yılında yapımı tamamlanan Lozan Anıtı, etrafındaki kitabeler ile tarihimizle bir kez daha gurur duymamızı sağlayacaktır.

Enez sahil ve plajları

Enez sahil ve plajlarıBu tarihi yapılardan sonra bir de Edirne’nin denizinden bahsedelim. Meriç Nehri’nin suya döküldüğü Enez Sahili ve Plajı, Edirneliler’in en çok tercih ettiği yerlerdendir. Ege Denizi’nin güzelliğine sahip olan Enez, deniz için iyi bir alternatif. Ancak Saros Körfezi’nin muhteşem görüntüsüne sahip olan Erikli Sahili ve Plajı, bu kentte deniz tatili için en güzel yerdir. Sualtı güzellikleri bakımından da son derece zengin olan ErikliTrakya kesiminin tartışmasız en temiz ve en mavi denizine sahiptir.

Edirne, mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerden biri kuşkusuz. Trakya insanının misafirperverliğinin her adımda tarih ve doğa ile buluştuğu kent, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’ne ev sahipliği yaptığı için de, hem yerli hem de yurtdışından güreşleri izlemeye gelen tüm turistlere ayrı bir özen göstermektedir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu