Ekonomi ve FinansHaberler

E-Devlet’e Risk Raporu Geliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı yazılı açıklamada e-Devlet kapısı üzerinden yarından itibaren ( 15/03/2019 ) ayda bir defa Risk raporu ( Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu ) hizmetinin ücretsiz olarak verileceğini duyurdu. Risk raporunda kredi notu’nuz da yer alır.

Risk Raporu nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bankalar ve finans kurumları tarafından son 5 yıldaki kullandığı veya hala aktif kredi/finans işlemlerine dayalı olarak oluşturulan risk durumunu analiz eden raporları vardır. Bu raporlara Risk Raporu denir. Risk Raporu’nda en önemli faktör Kredi Notu’dur. Daha önce hiç kredi kullanmamış, finans kurumları ile herhangi bir işi olmamış kişilerin kiredi notu yoktur. Yine daha önce kullandığı kredileri ödememiş kişilerin kredi notu 0 dır. Kredi notu’nuz da dahil finansal verilerinizin analizi sonucunda Risk Raporu’nuz ilgili kuruluş tarafından çıkartılır.

İlgili Makaleler

Kredi Notu’nu kim verir ?

Bankalar Birliği üyesi 12 bankanın ortaklığı ile Nisan 1995 de bankalar/finansal kuruluşlar arasında bilgi ve belge paylaşmak amacı ile Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur.  Kurulduğundan itibaren Kredi Kayıt Bürosu tüm bilgi ve belgeleri kayıt altına alır, analiz eder, Risk Rapor’u oluşturur/Kredi Notu verir. Kredi Kayıt Bürosu’nun 2017 sonu itibarı ile 156 üyesi (  44 banka, 61 faktoring, 23 leasing, 4 sigorta, 14 tüketici finansman, 7 varlık yönetim şirketi ve 3 diğer ) bulunmaktadır. Nisan 1999 dan itibaren Bankacılık Kanunu’nda ( 5411 sayılı kanunun 73/4 maddesi ) yapılan değişiklikle tüm bilgi ve belgeleri üyeleri ile paylaşmaktadır.

Kredi Notu hesaplamasında hangi veriler kullanılır ?

Kredi Notu

Toplam Kredi Borçları

Ödeme Tarihçesi

Açık Hesap Bilgisi

Toplam Kredi Limitleri

Kredili Hesap Detayları

Geciken Ödeme Bilgisi

Kapatılmış Hesap Bilgisi

Takibe Alınmış Krediler

Kredi Notu’na göre risk durumu nedir ?

1 – 699                               = EN RİSKLİ

700 – 1099                      = ORTA RİSKLİ

1100 – 1499                   = AZ RİSKLİ

1500 -1699                    = İYİ

1700 – 1900                   = ÇOK İYİ

Kredi Notu’nu nereden alabilirim ?

Bankalar   ( Bütün bankalar Risk Raporu nu çeşitli adlarda ücretli olarak vermektedir. )

Findeks     ( Kredi Kayır Bürosu’nun hizmet platformudur. Ücretli olarak hizmet vermektedir.)

e-Devlet   ( Devlet kapısı , 15/03/2019 itibarı ile ayda 1 defa ücretsiz olarak alınacaktır. )

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu