EDİTÖR BAŞVURU
Yaşam - insan

Düzenli ve Sistemli Yaşamak İçin Tüyolar?

Kaliteli bir yaşam sürdürmek hepimizin istediği bir olgudur. Bu anlamda, Nasıl daha iyi bir hayat sürdürebiliriz? Nasıl daha verimli çalışmalar yapabiliriz? Nasıl koyduğumuz hedeflere ulaşabiliriz? gibi soruların yanıtlarını arar, dururuz. Hayatımızı düzene sokmak ve belirli bir sistematik içerisinde yaşamak, gerek çalışma hayatımızı gerekse sosyal hayatımızı çok daha verimli yaşamamız anlamına gelir. Düzenli bir yaşam, insanın neyi, nasıl, ne zaman, hangi ölçülerde yapacağını bilmesi demektir.

Konu hakkında birkaç önemli tavsiyenin düzenli bir yaşam sürdürmenizi kolaylaştıracağı görüşündeyiz.

 

Kendinize ulaşabileceğiniz gerçekçi hedefler koyun

Kendinize ulaşabileceğiniz gerçekçi hedefler koyun

Birey olarak belirli hedeflerinizin olması, bu hedeflere yönelik kişisel motivasyonunuzu yüksek tutmanız, sizin daha sistemli bir hayata adım atmanızı sağlar. Sizi zorlayacak bir amaç uğruna atacağınız adımlar her zaman daha sistemli olacaktır.

 

Uyku sağlığınızı iyileştirin

Uyku sağlığınızı iyileştirin

Uyku sisteminizi düzenlemek, mümkün olduğunca aynı saatlerde yatağa girip, aynı saatlerde uyanmaya özen göstermek yine önemli bir düzenli yaşam belirtisidir.

[irp]

Evinizi ve ofisinizi derleyip toparlayın

Evinizi ve ofisinizi derleyip toparlayın

İçinde yaşadığınız ve belki de en çok vakit geçirdiğiniz yerler olan ev ve ofislerinizi temiz ve düzenli tutmak, ister istemez sizi de motive edecektir. Evde odanızı düzenlemek, genel bir ev düzeni saplamak, ofisinizde çalıştığınız masanızın derli toplu olması, hayatınızı değiştirir.

Günlük yaşantınızda başvurabileceğiniz bir not defteriniz olsun

bir not defteriniz olsun

Günlük yaşamın hızlı temposuna bağlı olarak, bazen aklımızda tutamayacağımız bilgiler olabilir. Bu bilgileri saklayabileceğiniz bir not defterinizin, ajandanızın olması, unuttuğunuz anlarda başvuracağınız sistemli bir kaynaktır.

Olumsuz düşüncelerle baş etmeyi öğrenin

Olumsuz düşüncelerle baş etmeyi öğrenin

Hayatınızı düzene sokmanız için mutlaka aklınızdan bazı olumsuz düşünceleri silmeniz gerekmektedir. Bu sizin hem sosyal hem de çalışma hayatınızda karşılaşacağınız bazı engeller karşısında daha sağlam durmanız demektir. Engellerle karşılaştığınız anda yaptığınız işten vazgeçmek, çok basit konuları büyütüp, sorun yaratmak sistemsiz bir yaşamın yanında, başarısız bir yaşam sürdürmek anlamına da gelir.

[irp]

Gündelik bir egzersiz programı hazırlayın

Gündelik bir egzersiz programı hazırlayın

Spor ve egzersiz yapmak vücudunuzu dinçleştirdiği gibi, beyin fonksiyonlarınızın da çok daha iyi çalışması anlamını taşır. Sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta olduğu düşünülürse, günlük yaşantınızın içerisinde mutlaka sporun yer almasını sağlayın. Hatta spor yaparken bunu belirli bir takvime ve programa bağlamanız, sistematik anlamında da başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 

Yemek alışkanlıklarınızı keyifli hale getirin

Yemek alışkanlıklarınızı keyifli hale getirin

Gerek ev gerekse ofis hayatınızda zor da olsa yemek saatlerinizi düzene sokun. Özellikle ev hayatınızda ailenizle birlikte, belirli saatlerde yiyeceğiniz her öğün daha keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Günün belirli saatlerinde kendinize vakit ayırın

Günün belirli saatlerinde kendinize vakit ayırın

Yoğun iş temposundan biraz sıyrılıp kendinize vakit ayıracak zamanlar yaratın. Film izlemek, müzik dinlemek, egzersiz yapmak, kısa doğa yürüyüşlerinde bulunmak, meditasyon hareketleri gibi rahatlatıcı hareketler yapmak ve bunları günün belirli zaman dilimlerinde sıklıkla uygulamak, yaşam kalitenizi arttıracaktır.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu