İlginç BilgilerListelerSağlık

Düzenli çay içenlerin beyin sağlığı araştırıldı

Araştırma grubunun başkanı yardımcı profesör Feng Lei, uzun araştırmalar sonucunda elde ettikleri bilgileri açıkladı. Araştırma sonuçları Essex Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nin ortak çalışması olarak, Aging dergisinde yayımlandı. Buna göre çay içmenin beyin gelişimini olumlu yönde etkilediğini ileten araştırmada çayın aynı zamanda yaşlanma karşıtı etki yarattığı da açıklandı.

Düzenli Çay Tüketmenin Faydaları
Geçmişte yapılan çalışmalardan çayın faydalarını biliyoruz, özellikle kalp damar hastalıklarına faydaları ile ilgili çalışmalar yapılmıştı.

Aslında, Feng’in daha önce 2017’de yayınlanan başka bir araştırması yine çay üzerine idi, günlük çay tüketiminin yaşlılarda yüzde 50 oranında bilişsel zayıflamayı engellediğini ortaya çıkarmıştı.

2017 yılındaki araştırmadan sonra bu konunun üstüne düşen ve çayın beyin sağlığındaki etkilerini merak eden bu araştırma grubu daha kapsamlı bir çalışma yaptı. Araştırma grubu, bu iş için 60 yaş üzeri 36 birey üzerinde çalışmaya başlayarak bu bireylerin sağlık, yaşam şekli ve psikolojik durumları üzerine bilgi topladı.

çay içmenin beyne faydaları

Daha yaşlı bireyler, aynı zamanda nöropsikolojik testlere ve manyetik rezonans görüntülemeye (MR) tabi tutuldular. 2015 yılında başlayan bu çalışma 3 yıl sürdü.

Analizler üzerinden katılımcıların kavrama ve görüntüleme performanslarına bakıldığında, haftada en az 4 kez çay tüketen bireylerin (yeşil çay, siyah çay yada kokulu çay) – 25 yıllık süreç içerisinde- beyin fonksiyonlarının daha etkili bir şekilde birbirlerine bağlı olduğu gözlemlendi. Feng bu durumu açıklarken trafik akışını örnek verdi. “Beynin de bölgeleri ve bağlantı yolları vardır. Yollar daha iyi organize olduğunda, taşıtların ve yolcuların hareketi daha etkili ve az kaynakla sağlanır” dedi.

Profesör, “Beyin ağına ilişkin mevcut sonuçlarımız bölgelerarası bağlantıların aksamasını önleyerek ortaya çıkan gelişmiş beyin organizasyonunun bir sonucu olduğunu göstererek eski bulgularımızı destekliyor” diye de ekledi. Araştırmanın Diğer Aşaması, kavrama performansı ve beyin organizasyonu anlaması güç bir şekilde ilişkili olduğundan, hafıza gibi, beyin fonksiyonlarının yaşlanma süresince bu bağlamlarda nasıl etkilendiğini anlamak için daha fazla araştırma gereklidir. Bunların yanı sıra, Feng ve ekibi, çaydaki biyoaktif bileşenlerin bilişsel zayıflama üzerindeki etkilerini araştırmayı planlıyor.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu