EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı Bilgiler

Duyunca Şaşıracağınız, Hipnozun Kullanıldığı 6 İlginç Alan

Hipnozun herkes psikolojide kullanıldığını bilir ama duyunca şaşıracağınız kullanım alanları da var. İşte onlar.

Hipnozun herkes psikolojide kullanıldığını bilir ama duyunca şaşıracağınız kullanım alanları da var.

Hipnoz, insanın odaklanma ve konsantrasyonunun en üst düzeye ulaştığı uyku-uyanıklık arası haldir. Hepimizin bildiği üzere psikolojide sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni hipnoz halindeki insanın telkine daha açık olmasıdır. Buda psikoterapiyi kolaylaştırır.

İlk zamanlar sihirbazlık ve büyü olarak görülen hipnoz, üzerinde bilimsel deneylerin yapılmasıyla bilim dünyasında yerini almıştır. Üzerinde çalışmalar daha da artmış ve kullanım alanları oldukça genişlemiş. İşte içinden bazılarına oldukça şaşıracağınız belli başlı 6 kullanım alanı:

Zayıflama

hipnoz ile zayıflama

Bilinçaltına yapılan telkinlerle kişinin iradesi artılırak ve stres etkenlerine karşı güç kazandırılarak kişinin zayıflaması ve verdiği kiloları geri almaması sağlanıyor.

Ağrısız Diş Çekimi

hipnoz ile diş çekmek

Hipnozu tedavi olarak kullananların başında diş hekimleri gelmektedir. Özellikle Amerikada diş hekimlerinin yüzde 25’i ağrısız diş çekimi için hipnozu kullanıyorlar.

[irp]

Sancısız Doğum Gerçekleştirme

hipnoz ile Sancısız Doğum Gerçekleştirme

Sağlık alanında hipnozun diğer bir kullanımı da doğum işleminde olur. Doğum sancısı hepimizin bildiği gibi insan vücuduna çok büyük acılar verir. Bebekte ve annede herhangi bir soruna yol açmayan hipnoz son yıllarda sık olmasa da bu işlemde de kullanılmaya başlandı.

Sigara Bıraktırma

hipnoz ile Sigara Bıraktırma

Sigara bağımlılığı hem psikolojik hem de kimyasal boyutu olan bir bağımlılık. İnsanlar genelde psikolojik olarak bırakmada sorun yaşarlar. Psikolojik bağımlılığı yenmede de şuanda en etkili yöntem hipnoz. Üstelik tedavi olanların çoğu tekrar sigaraya başlamıyor.

Yabancı Dil Öğrenimi

hipnoz ile Yabancı Dil Öğrenimi

En büyük sorunlarımızdan biri olan yabancı dil öğrenimi artık daha kolay. Üstelik 7 günlük uygulamalarla hipnozla yabancı dil eğitimleri veriliyor. Vay canına dedirten bir kullanım alanı.

Kriminoloji

hipnoz ile Kriminoloji

Kriminoloji suç bilimidir. Son yıllarda özel vakalarda polisler ve istihbarat ekipleri sorgulama tekniği olarak hipnozu kullanmaya başladı. Hipnozla vakalardaki büyük sır perdeleri aralanabiliyor.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu