EDİTÖR BAŞVURU
İlginç BilgilerListeler

Düşünmenizi Sağlayacak 9 Soru

Dünya açıklanamayan olaylar ve keşiflerle dolu. İnsanlar, doğal olarak, bilinmeyen olaylar ve tartışmalı konulardan etkilenir. İşte herkesi biraz daha düşündürecek 9 soru.

Dünya açıklanamayan olaylar ve keşiflerle dolu. İnsanlar, doğal olarak, bilinmeyen olaylar ve tartışmalı konulardan etkilenir. Teknolojideki ilerleme ve DNA testindeki mevcut artış, arkeoloji ve dünya tarihi alanında soruların ortaya çıkmasına sebep oldu. Çoğu durumda keşifler doğrulanmış olsa da eserleri veya tarihi olayı çevreleyen bilgiler gizem duvarının arkasına gizlenmiştir. Bu makale, düşünmenizi sağlayacak on tarihi, teorik ve bilimsel soruyu incelemektedir. Bu soruların cevaplarının çoğu bazı bilimsel araştırmalar, teori ve tarihi belgelerle desteklenirken, diğerleri büyük ölçüde retoriktir.

Louis Keseberg

Louis Keseberg

Soru: Louis Keseberg ne yaptı?

14 Nisan 1846’da, Donner Grubu olarak bilinen bir grup kâşif, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinden Kaliforniya’ya hareket etti. Yolculuk, Büyük Ovalar, iki dağ silsilesi ve Büyük Havzanın çöllerini kapsayan 4.023 kilometrelik bir yolculuktu. Yolculuk dört ile altı ay arasında sürdü, ancak Donner Grubu yavaşladı çünkü Hastings Cutoff adlı yeni bir rota izlemeye karar verdiler. Yolculuk sırasında kaşiflerin çoğu günlük faaliyetlerini not almışlardır. Louis Keseberg dergilerde bu durumdan sıklıkla bahsetmiştir. Donner Grubu yoğun kar fırtınası ile karşılaşınca grubun kıştan önce dağları aşamayacağı belli oldu. Soğuktan kurtulmak için ailelerin tümü Truckee Gölü ve Alder Deresi’ni çevreleyen alanda barınaklar inşa ettiler. Ancak kısa sürede yiyecekleri tükenmeye başladı.

Kış beklediklerinden daha sert geçiyordu. 13 Aralık’ta 2,4 metre kar vardı. Gruptakiler yavaş yavaş ölmeye başladılar. Ocak ayının ortalarında, grubun yiyeceklerinin çoğu bitmişti ve yiyebilecekleri tek şey ölenlerin bedenleriydi. Hayatta kalmak için, Donner Grubunun bazı üyeleri birbirlerini yemeye başladı. İnsan bedenleri ölenlerin isimleriyle etiketlendi ve bölgenin adı “Yamyam Kampı” oldu. Şubat ayının ortalarında kurtarma ekipleri bölgeye ulaştı. Yirmi üç kişi kurtarıcılar tarafından seçildi ve alındı, ancak kaşifler yorgun düşmüştü ve bazıları Kaliforniya’ya dönüş yolunda öldü. Truckee Lake ve Alder Creek kamp alanlarında onlarca insan kaldı. Bu bireylerden biri de Louis Keseberg idi. Bu süre zarfında Keseberg’in ne yaptığı hakkında çok az şey biliniyor, ancak onun bir avcı olduğu iddia edildi. Son kurtarma ekibi 21 Nisan 1847’ye kadar kampa ulaşamadı. Geldiklerinde, hayatta kalan tek kişi Louis Keseberg oldu. Etrafı parçalanmış bedenlerle, galonlarca kanla çevriliydi ve ateşte taze bir insan eti vardı. Hayatı boyunca, Louis Keseberg on çocuğundan fazlasının birçok farklı şekilde öldüğünü gördü.

Meyve Suları ve İlaçlar

Meyve Suları ve İlaçlar

Soru: Neden Bazı İlaçlar Alırken Greyfurt Suyu İçilmez?

Pek çok insan, greyfurt ve greyfurt suyunun, birçok ilaçla olumsuz etkileşime girme potansiyeline sahip olduğunun farkında değildir. Bunun nedeni, greyfurttaki organik bileşiklerin bağırsak enzimi sitokrom P450 izoformu CYP3A4’e karışmasıdır. Greyfurt vücudun ilacı parçalama yeteneğine müdahale eder ve ilacın etkisinin çok daha uzun sürmesini sağlar. Greyfurt bileşiklerinin neden olduğu etkileşim 24 saate kadar sürer ve meyve suyu ilaçla birlikte alındığında reaksiyon en yüksek seviyede olur.

Esrarengiz Vadi

Esrarengiz Vadi

Soru: İnsanlar ne zaman Esrarengiz Vadiye Girebilecek?

Esrarengiz vadi, robotik ve yapay zekâ alanındaki bir hipotezdir. Teori, robotlar, insan klonları veya bilgisayarlar insanın görünüşüne benzer özelliklere sahip olduğunda, insanlarda bir tiksinme ve öfke hissine neden olacağını savunuyor.

Süper Dolar

Süper Dolar

Soru: Süper doların arkasında kim var?

Süper dolar veya superbill, dünya üzerinde dolaşan ve çok yüksek kalitede 100 dolarlık sahte paralardır. 2 Şubat 2006’da, Japonya’daki bankalar ABD’de uygulananlarla aynı yaptırımları gönüllü olarak uyguladılar. Bazı bankalarda bulunan 10000 ABD dolarından 1 tanesinin sahte olduğunu tahmin ediyorlar. 100 dolarlık Amerikan Doları, dünyanın en çok kullanılan sahte para banknotudur. Bu suiistimale mücadele etmek için, ABD hükümeti daha güvenli olan 100 dolarlık bir banknot tasarladı.

Minik İnsanlar

Minik İnsanlar

Soru: Minyatür İnsanlar 12.000 Yıl Önce Dünya Üzerinde Yaşadılar mı?

2003 yılında, Avustralya-Endonezya arkeologlarından oluşan bir ekip, Doğu Nusa Tenggara, Endonezya’daki Flores Adası’ndaki Liang Bua Mağarası’nda olağanüstü bir keşif gerçekleştirdi. Grup, alışılmadık hominoid kemikler ve eserler topluluğunu keşfettiğinde, orijinal insan göçünün kanıtlarını arıyordu.

Genetiği Değiştirilmiş Sivrisinekler

Genetiği Değiştirilmiş Sivrisinekler

Soru: Niçin Genetiği Değiştirilmiş Sivrisinekler Üretiliyor ve Doğaya Bırakılıyor?

Drop Kick Operasyonu, sarı humma sivrisineğinin genetiklerini değiştirdikten sonra çevreye salan, 1956 tarihli bir Amerikan entomolojik savaş alanı test programıydı. Projenin amacı sivrisinekleri biyolojik bir savaş ajanı gibi kullanmaktı. Amaç basitti. Hastalık virüsü taşıyan bu sinekleri insanların arasına salmak.

2009 yılında, İngiliz biyoteknoloji devi Oxitec, belirli bir kimyasal antibiyotiğin dışında başarılı bir şekilde çoğaltılamayan genetiği değiştirilmiş (GM) bir sivrisinek (OX513A) geliştirdiklerini açıkladı. Yeni GM sivrisineklerin hayvan ve insan yaşamı ile etkileşime girdiğinde ne olacağını veya sivrisineklerin genlerinin nasıl değiştirdiğini kimse bilmiyor.

İskelet Gölü

İskelet Gölü

Soru: İskelet Gölü’nde Kim Öldü?

Himalayaların en büyük gizemlerinden biri Roopkund adında küçük bir buzul gölüdür. Göl, Hindistan’ın Uttarkand eyaletinde, yaklaşık 5.029 metre yükseklikte yer almaktadır. 1942’de Roopkund gölünde buzulların içinde beş yüzün üzerinde insan kafatası, kemik ve çeşitli parçalar keşfedildiğinde İskelet Gölü adını aldı. Bu insan kemikleri yıllar boyunca bilim adamlarını şaşırtmıştı, çünkü tarihçiler bu insanların kim olduğunu veya dağlarda bu kadar yüksek yaptıklarını bulamadılar. 2004 yılına gelindiğinde muhtemelen bilim adamlarının zengin bir DNA materyali kaynağı olduğu düşündükleri kemikler üzerinde DNA testleri yapıldı. Cesetler milattan sonra 850 yılına aitti. Elde edilen DNA genetik mutasyonları, bilimsel topluluğun dikkatini çekti. Bu insanların tam olarak kim olduğu belli değildi. Nasıl görünüyorlardı veya neden Himalayaların bu uzak bölgesinde seyahat ediyorlardı?

Supereruption

Supereruption

Soru: Toba Supererupiton’undan Sonra Dünyada Kaç Kişi Kaldı?

Toba Gölü, dünyanın en büyük volkanik gölüdür. Endonezya’daki Sumatra adasının kuzey kısmının ortasında, yaklaşık 900 metre yüksekliğinde bir yrde bulunur. Toba Gölü, 69.000-77.000 yıl önce meydana gelen bir volkanik patlama alanıdır. Toba Gölü’nün süper patlaması, modern insan ırklarının bir milyon yıldan daha yavaş bir şekilde gelişmesini sağlamıştır. Patlamanın yüzünden on binlerce yıl boyunca buradan insanlar Avustralya, Doğu Asya, Avrupa ve Amerika’ya göç ettiler.

Hitler

Hitler

Soru: Adolf Hitler 1936’da Ölseydi Hayatınız Nasıl Farklı Olurdu?

İkinci Dünya Savaşı, dünyadaki pek çok insanın yaşamını değiştirdi. 1933 Ocak’ında, kötü niyetli Alman lideri Paul von Hindenburg, Adolf Hitler’i Almanya Şansölyesi olarak atadı. 1933 yılında, Nazi Almanya’sı dönemi başladı ve Hitler dünyayı ele geçirmek için planlar yaptı. Adolf Hitler kandırma ve medya propagandasının ustasıydı. 1934’te “Tek kişi, Tek Almanya, Tek Führer” sloganı ile bu işe başladı. Alman çocuklarına Yahudi halkını küçümsemeleri ve Üçüncü Reich’e olan sadakatlerini göstermeleri öğretildi. Dokuz yaşın üzerindeki tüm çocukları işe alındı. Hitler’in Gençliği adlı bir program düzenledi. 1936-1938 yılları arasında Hitler’e bağlılık yemini, 8 milyondan fazla Alman çocuğa ulaştı. 1935 yılında Hitler, Yahudi nüfusuna karşı ilk yasaları çıkardı.

1938’de Hitler, Nazi yönetiminde Avusturya’yı ilhak etti. Bu, Mussolini’nin Faşist İtalya’sı Üçüncü Reich ile ittifak kurduğu ve artık Avusturya’yı koruyamadığı için başarıldı. Birçok kişi Hitler’i Avusturya’ya davet etti, ancak hareketin birkaç günü içinde 70.000 Avusturyalı toplama kamplarına gönderildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman orduları Avrupa’nın çoğunu işgal etti.

Hitler’in Barbarossa Operasyonu’nu başlatıp Sovyetler Birliği’ne saldırması, savaşın gelgitine neden oldu. Adolf Hitler ve Joseph Stalin ittifakta kalsaydı bugün hayatınız ne derece farklı olurdu? Amerika Birleşik Devletleri nükleer teknolojisi, II. Dünya Savaşı sırasında kullanılmış mıydı? Adolf Hitler, Almanya’daki Üçüncü Reich’in yükselişinde ne kadar etkili olabilirdi? İnsanlık tarihindeki bu karanlık zamanların incelenmesinde tüm bu sorular dikkate alınmalıdır.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu