ListelerSağlık

Düşük Bütçe İle Sağlıklı Beslenmek Mümkün Mü?

Sağlıklı beslenmek için fazla para harcamanız gerekmez. Bütçenizinin yetebileceği düşük kalorili ve sağlıklı besinler etrafımızda fazlasıyla mevcut.

Sağlıklı beslenmek için fazla para harcamanız gerekmez. Bütçenizinin yetebileceği düşük kalorili ve sağlıklı besinler etrafımızda fazlasıyla mevcut.

Keşke bel çevremiz cüzdanımız kadar zayıf olabilseydi. Sadece kemer sıkmak için değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam için de diyetiniz üzerinde bir takım kısıtlamalar yapmanız şart.

Tarım Bakanlığına göre  yemek maliyetleri 2016 yılında % 5.5 oranında arttı. ve 2017 yılında % 3-4 civarı daha artması bekleniyor. Geçen yıl ayrıca yemek maliyetleri % 4 civarı arttı. Bu istatistiklere rağmen, normalden fazla harcama yapmaksızın sağlıklı bir beslenme şekline sahip olma olasılığınız var.

Bütçenize uygun alışveriş listesi

Bütçenize uygun alışveriş listesi

Neyse ki, yemek maliyetlerinin üstesinden gelmek için bir çok makul yöntemler mevcut. Burada sağlıklı gıda alışverişi için kalori ve para hesabı yaparken bazı öneriler mevcut:

Toplu alışveriş yapın. Tek bir yemek için alışverişe gitmeyin. Toplu alışveriş yapın(3 günlük, 1 haftalık gibi).

Yiyeceklerinizin çoğunluğunu evinizde pişirin. Dışarıda hazır yemek almaktan ziyade, evinizde yemek yapmak bütçeniz açısından daha rahatlatıcı olur ve size toplam kalori kontrolü yapma imkanı tanır.

Fazla fazla satın alın. Besinlerin iyi kullanımı için onları dondurucunuza koyun. Geniş paketlerde koyduğunuz donmuş sebzeler ve meyveler ile paranızdan tasarruf yapabilirsiniz. Aynı durum yine fazla fazla alacağınız toptan etler için de geçerlidir.

Gıdaları mevsiminde alın. Meyve ve sebzeleri mevsiminde almak bütçeniz açısından her zaman daha uygun olacaktır.

Fasulye ve bulgurlu yemeklere ağırlık verin. Hem fasulye hem de bulgur özellikle toptan alındığında bütçe dostudur ve herhangi bir öğünde size lif ve besleyicilik sağlarAyrıca tek başlarına düşük yağlı sağlıklı bir öğün de olabilirler.

İndirimleri takip edin.  Eğer nerede durmanız gerektiğini merak ediyorsanız, indirim etiketlerine dikkat edin. Hemen hemen her mağazada indirim fırsatlarını bulabilirsiniz.

Belli bir kalori için bütçe hesaplaması.

Belli bir kalori için bütçe hesaplaması.

İstanbul’da Özel Gazi Hastanesi ve Kliniğinde Beslenme Uzmanı Nurbanu Karan, son dönemde, kendi semt mağazalarında hangi besinlerin en iyi kaloriyi ve pazarlık payını sunduğunu öğrenmek için bir kaç karşılaştırma yaptı.

Beslenme Uzmanı Nurbanu Karan: “Elbette ki, düşük maliyetli proteinler kuru baklagiller ve yumurtalardır” diyor. “Bir sonraki adım konserve fasulyeler, süt ve tüm tavuktur ve daha sonraki adım tavuk butu, göğsü, şarküteri tavuğudur. Tavuk gerçekten hesaplıdır, fakat şarküteri tavuğunun fiyatı et tavuk çevirmeyle karşılaştırılınca fahiştir.

Uzmanımız tam bir tavuğun sunduğu fırsatları değerlendirmenizi tavsiye ediyor (fırında veya çevirme olabilir). Kalan et artıklarını, kırmızı biberli sulu yemekte, güveçte ve çorbada hafta içerisinde kullanabilirsiniz . Tabii ki kemikleri de daha sonra çorbada kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Uzman, aynı zamanda taze dökme patateslerin donmuş sebzeler satın almak gibi bütçenizde tasarruf sağlayıcı bir fırsat olduğunu belirtiyor. “Donmuş kırmızı biberler taze biberlerden daha ucuzdur. Örneğin bu iki biberleri de tartarsanız farkı göreceksiniz.” diyor. Bütçenizde tasarruf sağlayacak bir diğer ipucu, çeşitli ve çoklu gıdalar açısından, özellikle malzemeleri toptan kullanırken, bugün bir kırmızı biberli sulu yemek, yarın bir dürüm ya da tortilla ekmeği yemek doyurucu olabilir.

Düşük maliyetli öğünleri bir araya getirmek

Eğer spesifik bir beslenme planı yapmak istiyorsanız, bunların nasıl işe yarayacağını merak ediyor olabilirsiniz.

Bundan sonra porsiyonlarınız için düşük maliyetli besinler ve kalori hesaplarına ilişkin ne biliyorsanız uygulayın.

Aşağıda spesifik beslenme fikirlerine yer verilmiştir.

Düşük karbonhidratlı beslenme. Düşük karbonhidratlı bir öğün için, fırında tavuk ve karışık donmuş sebzeler veya bütçe dostu yumurtalarla yapılmış kabuksuz bir kiş (poğaca) servis edebilirsiniz.

Düşük yağlı diyet. Fırında pişmiş bir patatesli tavuk yemeğinin yanında bir tatlı, düşük yağlı ve lezzetli bir öğüne dönüşebilir.

Düşük kalorili diyet. Kırmızı biberin de yer aldığı karışık sebzelerle fırında pişmiş bir kap yemeğin, bir buçuk kap pirinç ile servis edilmesi size 450 kalorilik bir öğün sağlar.

Böylelikle düşük bütçede kalori hesaplaması yapmak eğlenceli olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu