İlginç BilgilerListeler

Dünyanın En Yüksek 10 Gökdeleni

10. Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur, Malezya

Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur, Malezya

Malezya, Kuala Lumpur’da yer alan Petronas kuleleri, 1998 yılında açıldı ve yüksekliği 452 metre. O yıllarda dünyanın en yüksek binası olan bu ikiz kuleler aynı zamanda en kısa sürede yapılan gökdelenlerden birisi. Discovery Channel belgeselinede konu olan yapıda iki kulenin yapımına aynı anda başlanıyor ve yarışma anlayışıyla en kısa sürede bitirilmeye başlanıyor. Diğer bir özelliği ise deprem kuşağında yer alan bina şimdiye kadar yaşanan yüksek şiddetli sarsıntılar kaşırında da dünyanın en sağlam gökdelenlerinden birisi olduğunu kanıtladı.

İlgili Makaleler

9. Lakhta Center, St. Petersburg, Rusya

Lakhta Center, St. Petersburg, Rusya

Bir listede ABD yer alıyorsa illaki Rusya’da yer almalı diye düşünüyorum. Malum en büyük rakiplerinden hiç bir konuda çok geride kalmak istemezler. 462 metre yüksekliğe sahip olan Lakhta Center aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek binası.

8. Shanghai World Finance Center, Şangay, Çin

Shanghai World Finance Center, Şangay, Çin

Listemizin büyük kısmı Asya’dan Çin’den diyebiliriz. Yüksek binalarıyla tanınan Şangay’dan listede iki yer alıyor bunlardan biriside 492 metre yükseliğindeki Shanghai World Finance Center.

7. Taipei 101, Taipei, Tayvan

Taipei 101, Taipei, Tayvan

Tayvan’ın simge binası Taipei 101 yapıldığında 448 metre yükseliğiyle dünyanın en yüksek binasıydı. 

6. China Zun Tower, Pekin, Çin

China Zun Tower, Pekin, Çin

Bu kezde Çin’in başkenti Pekin listemize giriyor. Pekin’de yer alan China Zun Tower’da 107 kat var ve gökdelenin yükseliği tam 524 metre. 2017 yılında kullanıma açılan binada otel ve ofis katları yer alıyor.

5. One World Trade Center, New York, ABD

One World Trade Center, New York, ABD

11 Eylül saldırılarıyla 2001 yılında yılıkan ikiz kulelerini yerine inşaa edilen One World Trade Center, 2014 yılında açılmıştı.  417 metre yüksekliğindeki bina aldığı mirası devam ettiriyor diyebiliriz.

4. Lotte World Tower, Seul, Güney Kore

Lotte World Tower, Seul, Güney Kore

Asya kıtasında yüksek bina takınsımı var diyelim, yoksa gelişmişliğin bir sembolü olarak mı görüyorlar bilmiyorum ama Güney Kore’nin başkenti olan Seul’de 2016 yılında açılan 123 katlı Lotte World Tower 555 metre yüksekliğiyle listede kendine üst sıralarda yer bulmayı başardı. Bina katları rezidas daire, ofis ve otel olarak kullanılıyor.

3. Ping An International Finance Centre, Şenzen, Çin

Ping An International Finance Centre, Şenzen, Çin

Çin her konuda olduğu gibi gökdelenler konusunda da dünyada adından söz ettirmeyi başarıyor. Her ne kadar Şangay’ın gerisinde kalsa da Şenzen şehri Çin’in en gelişen şehirlerinden birisi ve neredeyse her yıl devasa bir gökdelenin açılışı yapılıyor. Ping An ise 115 katı ve 599 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek üçüncü gökdeleni. Katların büyük çoğunluğu ofis olarak kullanılıyor.

2. Shanghai Tower, Şangay, Çin

Shanghai Tower, Şangay, Çin

Çin’in en yüksek dünyanın ise en yüksek ikinci binası olarak Shanghai Tower karşımıza çıkıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere Şangay şehrinde yer alan bina 128 kattan oluşuyor ve tam 632 metre yüksekliğinde.

1. Burç Halife, Dubai, BAE

Burç Halife, Dubai, BAE

Adeta Dubai’nin simgesi durumuna gelen Burç Halife, 830 metre yüksekliğiyle açık ara dünyanın en yüksek binası ve en yüksek yapı konumunda bulunuyor. 2010 yılında açılışı yapılan binada 163 kat yer alırken , biri 448 diğeri 555. metrelerde yer  alan iki adet seyir terası bulunuyor. Bina içerisinde AVM, otel ve rezidanslar ye ralıyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu