İlginç Bilgiler

Dünyanın En Yaşlı Ağacı

Dünyanın en yaşlı ağacı keşfedildi…

Bugüne kadar dünyanın en yaşlı ağaçları olarak, yaşları 4.000-5.000 civarında olan Kalifornia’ daki ağaçlar biliniyordu. Ancak İsveçli araştırmacılar 2008′ de sürpriz bir şekilde İsveç’ in Fulu dağlık bölgesinde, Dalarna’ da 8.000-10.000 yaşları arasında olan çam ağaçları tesbit ettiler. Amerikalı meslektaşlarını da ağaçların yaşını tasdik etmeleri için davet edip olumlu yanıt aldıktan sonra sansasyonel buluşlarını dünyaya duyurdular. Bunların arasında en eskisi 10.000 yaşında olan bir çam. Dışarıdan bakınca son derece cılız bir ağaç görünümü sergileyen bu çam tam bir hayatta kalabilme fenomeni. Oldukça yüksekte, çetin hava şartlarının hüküm sürdüğü bir dağ köyünde 10.000 yıl nasıl dayandığı görenleri hayrete düşürüyor. Etrafında büyüyendaha yüksek ağaç ve çalıların onu değişen iklim koşullarından koruduğu düşünülüyor. 1948′ de Lindqvist adında bir araştırmacı ağacın çok yaşlı olduğunu iddia etse de onu ciddiye alan olmamış.

Dünyanın En Yaşlı Ağacı

Önceleri, son buzul çağından sonra çam ağacının İsveç’ te yetiştiği sanılırken, bulunan ağaçlar bu tezi çürütmüş oldu. O civarda yaşayan insanlar ağacın yaşını bilmemekle birlikte, oldukça yaşlı olduğunu düşündüklerinden ve yöreye göre ender bir cins olduğu için hep saygıyla yaklaşmışlar ve bir anlamda onu korumuşlar da. Doğanın güçlerine inananlar ağacın çevresinde çeşitli ritualler bile yapmışlar. Son derece az insanın yaşadığı bölgeye ağacın yaşının keşfinden sonra ziyaretçi akını olmuş. Yine de yöre insanları bu durumu kendi çıkarları için kullanmayıp daha fazla insan çekmek için herhangi bir çaba sarfetmemişler. Onlar sakin köylerinden ve huzurlu yaşamlarından son derece memnunlar. Ağaçlarının daha da uzun yıllar hayatta kalması için de ellerinden geleni yapmaya hazırlar.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu