EDİTÖR BAŞVURU
Gezi Rehberiİlginç BilgilerListeler

Dünyanın En Tuhaf 10 Sahili ve İlginç Bilgiler

Bazı Sahillerin acayip özellikleri var. İşte dünya üzerinde en tuhaf 10 sahil listesi. Bu sahillerden herhangi birine gitmek ister misiniz?

Gizli Sahil

Gizli Sahil

Protekiz’de bulunan Algar de Benagil plajı oldukça gizli bir yerdedir. Uçurum kenarında dolaşan biri dalgaların sesini duyabilir ancak nerede olduğunu göremez. Sahili görebilmek için bir deliğin içinden bakmalıdır. Sahile tek erişim ise mağaranın deliğinden geçmektir.

Siyah Kum ve Buz Parçalarından Oluşan Sahil

Siyah Kum ve Buz Parçalarından Oluşan Sahil

Kuzey Atlantik’te bulunan İzlanda volkanik bir adadır ve çoğu zaman siyah kumlar görmek mümkündür. Ancak Jokulsarlon Glacier Lagoon bunlardan biraz farklıdır. Plajda siyah kumlar ile beraber elmas parçaları ve buz kristaller görmek mümkündür.

Sıcak Su Sahili

Sıcak Su Sahili

Yeni Zellanda’da bulunan Coromandel yarım adası sahili gelgit dönemlerinde kabarmaya başlar. Yer altı suları yüzeye gelene kadar jeotermal ısı ile harlanır ve kaynar. Gelgit geri döndüğünde ise sahile gelenler hemen bir çukur kazar ve içinde kaplıca keyfi yapar.

Biyolüminesan Plaj

Biyolüminesan Plaj

Biyomensal kısaca plankton veya yosunların kendi ışığını kullanarak çevresini aydınlatması diyebiliriz ve yeteri kadar plankton veya yosun varsa tüm sahil aydınlanabilir. Ancak bunların da belirli bir zamanı vardır. Özellikle sonbahar aylarında Maldivlerde bulunan sahillerde bu olay görülebilir.

İç Deniz Sahili

İç Deniz Sahili

Plajlar için en basit diyeceğimiz şey denizin yanında olmalarıdır ancak İspanya’da bulunan Gulpiyuri plajı bu teoriye tamamı ile karşı çıkıyor ve sahil denizden yaklaşık olarak 100 metre uzakta bulunuyor. Denizle buluşması sadece gelgit dönemlerinde oluşuyor.

Kaybolan Deniz

Kaybolan Deniz

Hindistan Chandipur’da bulunan deniz, kıyısındaki düzlük sebebi ile her gelgitte deniz yaklaşık olarak 5 kilometre gerilemektedir ve bu gerileme sayesinde kumsal ortaya çıkar. Halk burada eğlenir, yüzer koşar hatta araba ile gezinti yapar.

Kabuk Sahili

Kabuk Sahili

Sahilde belki de çocuklar ile beraber en güzel vakitleri deniz kabuğu arayarak geçiririz ancak Avusturalya’daki bu sahilde bunu yapamazsınız çünkü sahil kabuklar ile kaplıdır.

Cam Sahili

Cam Sahili

Sahilde karşılaşmak isteyeceğiniz son şey kırık cam parçaları olmasına karşın Kaliforniya’daki Fort Bragg sahili denizin parlattığı camdan oluşan çakıllar ile kaplıdır. Sahil koruma altındadır.

Papağan Balığı Pisliği sahili

Papağan Balığı Pisliği sahili

Papağan balığı resifte yaşar ve beslenir. Vücudu karbonatları sindiremediğinden olduğu gibi dışarı atar ve her bir balık yılda yaklaşık olarak 360 kilo pislik yapar sonucunda ise bembeyaz bir sahil oluşur.

Ejderha Yumurtalı Sahil

Ejderha Yumurtalı Sahil

Bu sahil yeni Zelanda’da bulunur ve birçok filme konu olmuş doğası vardır. Sahilde bulunan kayalar ise eski bir efsaneden gelmektedir. Maori efsanesine göre geldikleri kanolar birbirine çarptı ve battı, artıklarından ise resif meydana geldi ve denize atılan ürünler ise Moeraki kayalarını oluşturdu.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu