EDİTÖR BAŞVURU
Doğa - ÇevreListeler

Dünya’nın En Tehlikeli 10 Kara Yolu

Dünya’nın en tehlikeli kara10 yolu listesinin yer aldığı içeriğimizdeki yollardan iki tanesi ülkemizde yer almaktadır. Bu yollardan kesinlikle geçmelisiniz.

Sürücüler için korkunç hale gelen dünya’nın en tehlikeli kara10 yolu;

Hepimiz yaşadığımız şehir, kasaba, belde veya köy gibi yerleşim yerlerinde rahat bir şekilde araç kullanabiliriz. Peki tehlikeli bir uçurumun kenarından süzülüp giden bir kara yoluna düştüğümüzü farzedelim veya karanlık bir ormanın içinden giden ve son derece tehlikeli bir yolda seyir halinde olduğumuzu var sayalım. Araç sürücüsü olarak şuan bu durumlarda olmasak bile bu durumu hayal etmek, insanı gerçektende ürpertiyor. Belki içimizde bu tehlikeli yollardan geçen veya hiç karşılaşmayan sürücüler vardır. Ama unutmayalım ki bu yollarla karşılaşabilme ihtimalimiz belki ilerdeki zamanlarda söz konusu olabilir. Şimdi sizlere bu yazımızda karşılaşabilme ihtimalimizin olabileceği Dünya’nın en tehlikeli 10 kara yolu hangileri onlardan bahsedeceğiz.

1. Sırada Luxor Al Hurghada Yolu – Mısır’da bulunuyor;

Luxor Al Hurghada Yolu

Bu kara yolunun korkunç ve tehlikeli olmasının asıl nedeni gece vakitlerinde karanlık çöktüğünde eşkıya ve haydut insanların bu kara yolunda kalan araç sahiplerine saldırıyor olmalarıdır. Bu neden ile yolda arızalanıp kalan araçlar ve sürücüleri gece vakitlerinde dikkat çekmemek ve farkedilmemek için araçlarının farlarını söndürüyorlar.

2. Sırada Skippers Kanyon Yolu – Yeni Zelanda’da bulunuyor;

Skippers Kanyon Yolu

Bu yol Yeni Zelanda‘nın güney batı bölgesinde olup oldukça tehlikeli bir yoldur. Kara yolunun aşırı sert ve rüzgarlı iklim şartları, bol uçurumun bulunduğu virajları ile yolda araç sürmek özel bir izin gerektirmektedir. Eğer bu izini alabilme imkanınız olur ise, yolda seyir halinde iken karşıdan araba gelmemesi sizin için büyük bir şans olur. Çünkü yolda bulunan keskin virajlar ani bir kazaya davetiye çıkarabilir.

3. Sırada Gois Geçidi Yolu – Fransa’da bulunuyor;

Gois Geçidi Yolu

Fransa‘da yer alan Gois geçidi kara yolu Fransa’nın Noirmoutier adasına kadar uzanan bir yoldur. Kara yolunun en ilgi çekici özelliği ise her gün 2 sefer suyun yükselmesi özelliğidir. Bu demek oluyor ki siz yolda arabanız ile seyir halinde iken sular birden bire yükselerek kara yolunun her tarafını kaplayabilir. Her yıl, bu kara yolunda suyun en çok çekildiği kısımdan başlayan bir koşu gerçekleştirilir.

4. Sırada Halsema Otoyolu – Filipinler’de bulunuyor;

Halsema Otoyolu

Filipinlerde yer alan bu tehlikeli yol, Ülkeye gezmeye giden turistlerin en popüler durak noktalarından bir tanesi olan Halsema Otoyolu‘dur. Ülkede bulunan Sagada bölgesine giden tek yol olması nedeni ile oraya gelen bir çok ziyaretçi bu tehlikeli yolu kullanmak zorunda kalmaktadır. Kara Yolu deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin metre yükseklikte bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında yolda meydana gelen ani kaymalar bu kara yolunu kullananlar için son derece güvensiz hale getiriyor.

5. Sırada Bayburt – Of Yolu – Türkiye’de bulunuyor;

Bayburt – Of Yolu

Bayburt Of Yolu, Memleketimizde yer alan ayrıca Dünya’nın en zorlu ve tehlikeli yollarından bir tanesidir. Dağın eteklerinde yer alan yüzlerce kilometrelik yol bariyersiz ve güvensiz bir şekildedir. Araç sürmenin bir hayli dikkat gerektirdiği bu yolda araç sürmek şoförleri son derece zorlamakta ve oluşabilecek ani bir tehlike ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

6. Sırada okyanus üzerinde yer alan otoban yolu, Florida Keys’te bulunmaktadır;

Florida Keys

Florida Keys ABD‘nin Florida eyaletinde yer alan bir adalar grubudur. Otoban yolu mucize niteliğini taşısada asıl ürkütücü olan bu yolun bir otoban olması ve suyun üstünde kilometrelerce uzunluğa sahip olmasıdır. Çünkü bu kara yolu otobanı, okyanus üzerinde tam 42 adet köprü arasında yer alan adalar içerisinden geçer. Otobandan geçen sürücüleri bir hayli zorlayan kara yoludur.

7. Sırada Karakoram Yolu – Çin ve Pakistan’da yer almaktadır;

Karakoram Yolu

Bu kara yolu Çin ve Pakistanı ülkelerini Karakoram sıra dağları ile beraber iki ülkeyi birbirine bağlama özelliğine sahip bir kara yoludur. Dünya’nın en yüksek kesimli ve rakımlı yollarından bir tanesi olma özelliğini taşır. Ortalama yüksekliği derecesi 4,693 metre olan bu kara yolunda araç kullanmak gerçekten ürpertici bir durum meydana getirmektedir. Daha çok macera severler ve macerayı seven turistler tarafında kullanılan yol, inanılmaz manzarası ile uluslararası bir turist çekim noktası konumundadır. Fakat bu yol içerisinde ani toprak kaymaları ve sel yağmurları eksik olmadığı için yolda araç sürmekte bir o kadar tehlikeli ve cesaret istemektedir.

8. Sırada Stelvio Geçit Yolu – İtalya ülkesinde yer almaktadır;

Stelvio Geçit Yolu

Doğu Alp’lerde yer alan ve yüksek dağ noktalarından yılan gibi kıvrılan ayrıca bölgedeki en yüksek yol konumunda olan bu kara yolu, hem Dünya’nın en tehlikeli kara yolları arasında gösterilmekte hem de manzarası nedeni ile göz alıcı bir kara yolu olarak kabul edilmektedir. İlk 1800’li yıllarda Avusturya İmparatorluğu zamanında açılan bu kara yolu, ünlü otomobil programı Top Gear tarafından “en iyi sürüş deneyimi’ni sağlayan yol” olarak seçilmiştir. Sürücüler için bu yolda araç sürmek hem zevkli hemde tehlikeli bir durum olacaktır.

9. Sırada Zigana Geçidi – Türkiye’de bulunmaktadır;

Zigana Geçidi

Zigana Kara Yolu Geçidi; Kuzey Anadolu Dağları içerisinde bulunan ve Gümüşhane ilinin sınırları içerisindeki yer alan gayet tehlikeli bir kara yolu geçididir. Rakım yüksekliği 2032 metre olup yer yer daralan ayrıca keskin virajların eksik olmadığı bir yoldur. özellikle çetin kış aylarında bu kara yolu çok tehlikeli bir durum arz etmekte.

10. Sırada Tianmen Dağ Yolu – Çin’de bulunuyor;

Tianmen Dağ Yolu

Bu kara yolu; Tianmen Milli Parkı‘nın içerisinde yer alır. Kara yolunun geçtiği Dağın yüksekliği ise 1.279 rakımlıdır. M.S. 260’lı yıllarda dağ’da yer alan bir mağaranın duvarı yıkılmış olup, Bu yüksek dağ adeta gökyüzüne açılan bir kapı halini almıştır. Yaşanan bu doğa olayı sonucunda dağa, cennet kapısı manasını taşıyan Tianmen ismi verilmiştir. Dağın kara yolu ulaşımı ise 11 km’lik bir yol ile sağlanmaktadır. Yolun Görünümü adeta bir labirent şeklini almıştır. Kara yolunda ise tam 99 adet keskin viraj yer almaktadır. Tianmen Yolu; tehlikeli ve keskin virajları, dar olan yol yapısı ve uçurum kenarından yılan şeklinde kıvrılarak yükselmesi nedeni ile sürücüler için oldukça tehlikeli bir kara yoludur.

Dünya’nın en tehlikeli 10 kara yolu listemiz burada sona erdi. Listemizdeki yollardan iki tanesinin ülkemizde olması en azından oradan geçebileceğiniz anlamına geliyor. Hoş artık Zigana tüneli var. :)

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu