İlginç Bilgiler

Dünyanın En Sıcak 10 Ülkesi

Dünya çapında birçok ülke tüm yıl boyunca sıcaklıkta rekor seviyelere çıkmaktadır. Bu içeriğimizde dünyanın en sıcak 10 ülkesini sizler için sıraladık.

istanbul temizlik şirketi

Dünya çapında birçok ülke tüm yıl boyunca sıcaklıkta rekor seviyelere çıkmaktadır. Buna karşılık, listedeki ülkelerin çoğu, onları daha da sıcak hale getiren ekvatorun yakınında. Dünya dönerken, ülkelerin her biri güneşe en yakın noktaya gelir.

En Sıcak Ülkeler

En Sıcak Ülkeler

Libya

Afrika’daki bu en büyük dördüncü eyalet ekvatorun yakınında yer alır ve dünyanın en sıcak ülkesi olarak kabul edilir. Arazi çoğunlukla kurak ve sıcak çöllerle kaplıdır. Başkent Trablus’ta yaz aylarında ortalama yüksek sıcaklıklar 40◦C civarındadır. Ghibli denilen bir rüzgar, sıcaklıkları 45◦C ila 50◦C arasında değiştirebilir.

Cezayir

Cezayir çok sıcak havalarda yaşar. Kış aylarında bile, sıcak ve nemlidir. Sıcaklıklar ülkede 50 ° C’yi aştığı bilinmektedir.

Etiyopya

Ülke, dünyanın en sıcaklarından biri olarak kabul edilir. Danakil Depression, deniz seviyesinden 100 metreden daha geniş alanlara sahip bir çöldür. Alan ısı dalgaları ve ayrıca dünya sarsıntıları ile işaretlenmiştir. Sıcaklıklar 63◦C’ye kadar yükseldi.

Irak

Irak, 2010 yılında sıcak bir yıl geçirdi. Civa 14 Haziran’da Basra’da 52 C’ye ulaştı. Ülke genellikle kuru ve sıcak yazlar ve ıslak kışlar yaşar. Ülkenin çoğu yılda 10 inç yağış yaşar.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin bazı bölgeleri sıcak, özellikle Death Valley, California. Yaz günlerinde sıcaklıklar ortalama 48◦C’dir. Bölge, yılda ortalama 5 cm yağmur olan sert bir çöldür.

Suudi Arabistan

2010 yılında Suudi Arabistan sıcak bir yıl geçirdi. Cidde sıcaklıkları 52◦C’ye kadar yükseldi. Isı dalgasına bir kum fırtınası eşlik etti. Bu, ülkedeki 8 santralde büyük bir kesintiye neden oldu.

Hindistan

Hindistan son on yılda bir dizi ısı dalgasıyla karşı karşıya kaldı. 2003’te Hindistan’ın güney kesiminde bir ısı dalgası en az 1065 kişi öldürdü. 2010 yılında, ülkeye çarpan sıcak hava dalgası, kuzeybatı ekonomisine ve pamuğa olan bağımlılığına büyük bir darbe indirdi.

İran

Ülke, özellikle Lut Çölü’nde sıcak iklimlere sahip olduğu bilinmektedir. Ülkenin bu kısmı sıcaklığın 71◦C’ye yükseldiğini gördü.

Tayland

Bu ülke, yıllık musonlardan etkilenen sıcak ve tropikal bir iklime sahiptir. Sıcak mevsimler nisan ve mayıs ayları arasındadır. Bangkok 50◦C’nin üzerinde yükselen yüksek ve aşırı sıcaklıklı şehir olarak kaydedildi.

Şili

Ülkenin üçte biri tüm yıl boyunca kuru ve sıcaktır. Ülke 3 iklim bölgesi içinde yer alır: tropikal, subtropikal ve ılıman. 2010 yılında Şili’nin kuzey bölgelerinde 2010 yılında rekor yüksekler vardı. Kıyı kısmı genellikle daha serin.

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu