Doğa - ÇevreGezi RehberiListeler

Dünyanın En Güzel 10 Heykeli

Heykeller insanlık tarihinin ve kültürünün önemli bir parçasıdır. İşte dünyanın en ünlü 10 Heykelinin listesi. Dünyanın en pahalı heykelinide oluşturan bu listeyi sonuna kadar okumayı unutmayın.

1. Özgürlük Anıtı, New York, Amerika Birleşik Devletleri

Özgürlük Anıtı, New York
Manhattan’daki Liberty Adası’nda bulunan heykel, 28 Ekim 1886’da Fransa halkı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edildi. Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasının 100. yıldönümünü kutlamak için verildi. Heykel, özgürlük ve Birleşik Devletler’in bir simgesi: yurtdışından gelen göçmenlere karşı hoş bir işarettir.

En ünlü heykeller: Özgürlük Heykeli

 

2. Rahibe İsa Mesih, Rio de Janeiro, Brezilya

Corcovado dağındaki Kurtarıcı İsa Mesih
Bu heykel dünyanın en büyük Art Deco heykeli ve dünyadaki İsa’nın 5. büyük heykeli olarak kabul edilir. 8 metrelik (26 ft) kaide dahil olmak üzere 30 metredir ve kolları 28 metre (92 ft) genişliğinde uzanır.700 metrelik (2,300 ft) Corcovado dağının zirvesindendir. Heykel, Rio de Janeiro ve Brezilya’nın en ünlü anıtının simgesi haline geldi. 1926-1931 yılları arasında inşa edilmiştir.

En ünlü heykeller: Corcovado dağındaki Kurtarıcı İsa Mesih

3. Giza’nın Büyük Sfenksi, Mısır

Mısır Büyük Sfenksleri
Sfenks olarak anılır, aslanın bedeni ve insan kafası ile efsanevi bir canlının bir kalker heykelidir. Giza, Mısır’daki Nil batı kıyısındaki Giza Yaylası’nda duruyor. 73,5 metre (241 fit) uzunluğunda, 19,3 metre (63 ft) genişliğinde ve 20,22 m yüksekliğinde 66,33 m yüksekliğinde dünyanın en büyük monolit heykeldir. Ayrıca bilinen en eski anıtsal heykeldir ve genellikle M.Ö. 2558-2532 yıllarında eski Mısırlılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Giza, Mısır Büyük Sfenksleri

4. Moai, Paskalya Adası

Moai, Paskalya Adası
Rapas Nui halkı tarafından 1250 ve 1500 yılları arasında kaya gibi oyulmuş monolitik insan figürleri. Neredeyse tüm moai, heykelin tamamının ebatlarının üçte sekizinde aşırı büyük kafalara sahiptir. Paro adı verilen en uzun moai, yaklaşık olarak 10 metre yükseklikte ve 75 ton ağırlığındaydı. En ağır dikildi, ancak 86 ton ağırlığında olan gecekondu moai ve bitmiş halde bir tane tamamlanmamış heykel yaklaşık 270 ton ağırlığında yaklaşık 21 metre yükseklikte olurdu.

En ünlü heykeller: Moai, Paskalya Adası

 

5. David Heykeli, İtalya

David Heykeli
David, 1501-1504 yılları arasında İtalyan sanatçı Michelangelo tarafından yaratılan Rönesans heykelinin başyapıtıdır. 5.17 metrelik (17.0 ft)ayakta çıplak erkek mermer heykeli. Heykel İncil kahramanı David’i temsil eder. Heykel, 1873’ten beri Floransa’daki Accademia Galerisi’nde yer almaktadır.

En ünlü heykeller: David Heykeli (kaynak: Rico Heil)

6. Olmec devasa kafaları, Meksika

Olmec devasa kafalar
Olmec, güney-merkez Meksika’nın tropik ovalarında, günümüzde Veracruz ve Tabasco’nun günümüzde yaşayan eski bir Kolomb öncesi uygarlıktı. Olmec uygarlığı kabaca M.Ö. 1400’den M.Ö. 400’e kadar gelişmiştir. Olmec uygarlığının en tanınmış yönü muazzam başlı başlardır. Başların hükümdarlar portresi olduğu düşünülüyor. Hiçbir iki kafa aynı değildir ve kask benzeri başlıklar farklı öğelerle süslenmiştir. 17 devasa baş bulunur ve en yüksekten 3.4 m yüksekliğe, en kısa noktaya 1.47 m

Olmec devasa kafalar, Meksika

7. Anavatan Çağrıları, Volgograd, Rusya

Dünyanın en uzun dini olmayan heykeli
Anavatan Çağrıları heykeli, ya da sadece Anavatan Stalingrad Savaşı’nı anmak üzere Volgograd’daki (eski adıyla Stalingrad) bir heykeldir. 1967’de dünyanın en büyük heykelini ilan etti (85 metre veya 279 fit yükseklik), en geniş beyan edilen son dini olmayan heykeldir; O zamandan beri her plak şirketi Budizmle ilgili bir heykeltı. Daha sonraki yüksek heykeller ile karşılaştırıldığında Anavatan Çağrıları, sağ tarafta yüksek bir kılıç ve sol el, harekete geçirici bir harekette uzanan karakteristik duruşundan dolayı mühendislik açısından oldukça karmaşıktır. Stalingrad Muharebesi’nin 200 gününü sembolize eden 200 adım, tepenin dibinden anıta gidiyor.

Dünyanın en uzun dini olmayan heykeli – Anavatan Çağrıları

8. Düşünen Adam 

Auguste Rodin tarafından düşünür Adam – Dünyaca ünlü
Auguste Rodin tarafından düşünür Adam – Dünyaca ünlü

Auguste Rodin’in bronz heykeli. Çalışma, çıplak bir erkek figürünü, bir elin üzerinde düşünülmüş gibi duran bir çukurun bir kayanın üzerinde oturduğu bir kaya üzerinde gösteriyor ve genellikle felsefeyi temsil eden bir görüntü olarak kullanılmaktadır.

9. The Little Mermaid, Denmark

Kopenhag’daki Küçük Deniz Kızı

Danimarka Kopenhag’da bir denizkızı resimi bronz bir heykel. Aynı adı taşıyan, Hans Christian Andersen’in masalından yola çıkan küçük ve cüretkar heykel, Kopenhag’da bir simgedir ve 1913’ten beri önemli bir turizm cazibe merkezi haline gelmiştir. Vandallar ve siyasi aktivistler tarafından tahrip edilmek için popüler bir hedef haline gelmiştir. Heykel, bir limanda bir kaya üzerinde oturuyor ve yalnızca 1.25 metre yüksekliğe (4.1 ft) varıyor.

Bilemiyorsanız Danimarka, kadınlar için en güvenli ülkelerden biri olarak düşünülür .

Kopenhag’daki Küçük Deniz Kızı – sadece 1.25 metre yüksekliğinde

 

10. Aslanların Teras Bölgesi, Delos Adası, Yunanistan

Lions’un Terası

Delos Adası, Yunanistan’ın en önemli mitolojik, tarihi ve arkeolojik alanlarından biridir. Olimpik Yunan mitolojisinin Apollon ve Artemis’in doğduğu yer olması için Delos, bin yıl önce kutsal bir kutsallık görevi yapıyordu. Aslanların Terası, M.Ö. 600 yıllarından hemen önce Naxos halkı tarafından Apollon’a ithaf edildi ve aslında Kutsal Yol boyunca 9-12 mermer aslan aslanı vardı, ancak sadece 5 aslan kurtuldu ve 3 diğerinin parçaları var. Orijinaller 1999’da Delos Müzesi’ne taşındı.

Lions’un Terası, Delos Adası, Yunanistan

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu