Hayvanlar Alemi

Dünyanın En güçlü 10 Hayvanı

istanbul temizlik şirketi

En güçlü hayvan hangisidir diye merak edenler için en güçlü 10 hayvanı listeledik. Listemizde yer alan hayvanların hepsi karada yaşamaktadırlar. Sonra yok efendim daha güçlüsünü ben biliyorum demeyin. 🙂

10) KUTUP AYISI

Kutup Ayısı

Kutup ayıları, -40 dereceye kadar sıcaklığın altındaki ve yeryüzündeki en zor şartlara karşı koyabilecek çok dayanıklı bir hayvandır. 2 ton kurtçukluktan herhangi bir arctic hayvanı, kurtlardan korkan jab jabı olarak bilinen 5 libre kuş katil balina öldürecek katil avcıları öldürebilirler. Sadece 2 aylıkken yavrular kendilerini savunabilirler, ancak kutup ayıları 1 yıl boyunca anne ve babaları ile birlikte kalabilirler. 1 yıl sonunda ayrılıp  En zorlu kara şartlara karşı tek başına mücadele veririler. En güçlü kara hayvanları listemizin 10. sırasına girmeyi başaran kutup ayıları genelde balık ve fok ile beslenir. Kutup ayıları bazen yemek bulmak için bir buz parçasının üzerine binerek okyanuslarda kilometrelerce sürüklenirler ayrıca kutup ayılarının derisi ışık ve ısı geçirmediği için vucutlarında hissettiği sıcaklık 10 derece civarıdır. Nüfusu azalan hayvanlardandır dünya üzerinde 20.000 tane kalmıştır.

9) TİMSAH (TUZLU SU TİMSAHI)

tuzlu su timsahı

Tuzlu su timsahı dünyanın en güçlü ısırık gücüne sahiptir. 4.5 metreden (15 ft) uzunluğunda bir tuzlu su timsahı, inç kare başına 2.2 ton (5.000 lb) basınç uygulayabilir (PSI). Daha büyük boyutlu erkekler inç kare başına yaklaşık 3 ton (6,600 lb) basınç uygulayabilir. Ekmek kızartması gibi kemikten vurabilirler. 5 metrelik (16 ft) tuzlu su timsah, yetişkin bir insanı tek bir ısırıkla öldürebilir.

8) Gergedan böceği

Gergedan böceği

Gergedan böceği böcekler arasında ki en güçlü hayvandır hatta boyutuna göre söyleyecek olursak dünyanın en güçlü hayvanıdır ! peki neden mi?.  Gergedan böceğinin bir insan boyutunda olduğunu düşünün çift katlı bir otobüsü kaldıracak güce sahip olurdur. Kendi boyunun neredeyse 100 katı fazlasını kaldırabilen bu böcek çok nadir bulunmaktadır ve çok değerlidir. Ayrıca gergedan böcekleri çok kavgacı hayvanlardır boynuzlarıyla neredeyse tüm rakiplerini alt ederler.

7) Alaska Boz Ayısı

alaska boz ayısı

Alaska boz ayısı bir bowling topunu ağzıyla ezebilir ! yanlış duymadınız bu boz ayılar bir aslanın neredeyse 2 katı büyüklüğündedirler ! bir aslan veya kaplanı çok rahat öldürebilirler fakat bir film veya gergedan ile savaşamazlar. Pençeleri bir aslanın pençelerinden daha çok körelmiş olsada çok daha uzundur. Bir kedi gibi iyi görür bir köpekten 3 kat daha iyi koku alırlar üstelik hızlarıda kedigillerden farksızdır. Oldukça çevik olan bu güçlü hayvanlar  devasa boyuta sahipler ve girdikleri bir kavgayı ölene veya öldürene kadar bırakmazlar. Bir aslanın veya kaplanın bir alaska ayısını öldürmesi için onun kış uykusuna yatmasını beklemelidir Bu hayvanlar tam bir savaşçı !

6) Hippopotamus (Su Aygırı)

Su Aygırı

Su aygırı memeliler grubunun en büyük 3. hayvanı ve en güçlü hayvanlarından biridir. Bu memeli bir insanı yutabilir ! evet yanlış duymadınız sizi tek lokmada yutabilir. Saatte 30 kilometre hız ile koşabilirler genelde pek saldırgan olmasalarda rahatsız edilmeyi sevmezler ve kendi bölgelerine giren tüm canlıları tehdit olarak görürler ! ve eğer gerçekten sinirlenirlerse bir timsahı bile yarıya kadar yutabilirler! korktunuz değil mi?

5) Gergedan

Gergedan

İnsanların aç gözlülüğünden ve iğrençliğinden kaynaklanan boynuzlarının değerinden dolayı dünya da sadece 5bin tane kalan gergedanlar yere en sağlam basan hayvanlardır. Ayrıca sinirlenince tek başlarına bir aslan sürüsüne bile saldıracak kadar bu güçlü hayvanlar bir çok aslan öldürmüşlerdir. En büyük 2. memelidir.

4) Goril

Goril

Goriller girdikleri her savaşı kazanan muhteşem zeki hayvanlardır. Savaşları kazanmasında güçlü kollarının yanı sıra esenklik, hız, strateji ve zekaları oldukça önemlidir. 10 silahlı avcıyı tek başına öldüren gorili mutlaka duymuşsunuzdur. Goriller sinirlendikleri zaman durdurulamayacak kadar güç kazanırar. Goriller tropik ormanları kapsayan afrika bölgesinde daha fazla görülmektedir bunun yanı sıra dağ gorilleri de bulunmatadır. Erkek goril 180–200 cm boyunda ve 200 kg ağırlığındadır. Nadiren 300 kg ağırlığa ve 250 cm boy uzunluğuna ulaşır. Dişisi daha küçük olup, ağırlığı en fazla 100 kg. olur. Dağ gorili, ova goriline göre daha büyüktür. Sürü halinde yaşarlar. Kolları dizlerine kadar gelir. Göğüs kafesi çok gelişmiş, gözleri yuvalarına gömük ve burnu basıktır. Dişleri çok keskindir. Ova gorilinin alnı kızıl kahverengi tüylerle kaplı iken dağ gorilinin alnı siyahtır. Bütün alttürlerin erkeğinin sırtı gümüş beyazı, kalan tüyleri siyahtır. Rahatsız edilmedikçe insana saldırmaz. Fakat tehlikeli bir hayvan olarak bilinir.

3) Aslan

Aslan

Aslanlar her ne kadar ormanların kralı olarak bilinsede kaplan kaplan kadar agresif olmadıklarından dolayı 3. sırada  yer almaktadırlar. Aslanlar daha çok avlanmak için savaşırken kaplanlar başka nedenlerden dolayıda kavga edebilmektedir. Antik roma da gerçeklesen hayvan savaşlarında da kaplanlar aslanlar karşısında defalarca üstünlük sağlamıştır. Ancak çene ve pençe kuvveti olarak aslan kaplandan daha güçlüdür

2) FİL

Fil

En güçlü hayvanlar listesinin 2. sırasında filleri görmek şaşırtıcı olabilir ama filler gerçekten inanılmaz hayvanlardır ! bir fil devasa bir ağacı kökünden sökebilir arabaları otobüsleri devirebilir kayaları yerinden oynatır ve dişlerini kullanırsa bütün hayvanları yenebilir ! fillerin 2. sırada olmasının bir diğer nedeni ise zekalarıdır filler olayları önceden kestirebilirler ve ona göre hareket ederler.

1) KAPLAN

Kaplan

Pençeleri en güçlü hayvan olan kaplanlar farklı hayvan savaşlarından bir video gördüm ve şiddeti inanılmazdı.Hayvanlar hayatları boyunca savaşıyor ancak gerçek güçlerini her zaman göremiyorsunuz. Kaplanlar nadiren saldırıya uğradığından nadiren tüm güçleriyle kavga ederler. Küçük hayvanlar incindikçe iki kat daha hızlı ve daha şiddetli olurlar; cesaretlerinden dolayı aslanlarda ve kaplanlarda nadiren karşılaşabileceğiniz şeyler. Aynı şey diğer büyük hayvanlar için de geçerlidir. Ancak, hız, dirlik, kahramanlık, yetenek genel olarak göz önüne alındığında, kaplanlar en iyi savaşçılardır.

Bu listemizde en güçlü hayvanları öğrenmiş oldunuz hayvanlarla ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizi takip edin.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu