İlginç BilgilerListeler

Dünyanın en eski enstrümanı 43 bin yıllık Neandertal Flütü

2008yılında arkeologlar tarafından eskiflüt parçalarına rastlandı. Almanya’nın güneyinde bulunan ve Hohle Fels adında bir Taş Çağı mağarasında bulunan flüt parçası merak uyandırdı. 43 binlik bir geçmişe sahip olan flüt gelmiş geçmiş en eski enstrümanlardan biri olma özelliğine sahiptir. Titizlikle oyularak tasarlanmış olan bu flütler oldukça özel bir tasarıma sahiptir. Mamut kemiği kullanılarak hazırlanan flütler oldukça uzun ve zorlu bir süreçten günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Neandertaller Flütünün Dikkat Çekici Özellikleri Bulunuyor

Neandertaller tarafından yapıldığı düşünülen flütler titizlikle oyulmuştur. Her zaman yeteneksiz olarak görülen Neandertaller tarafından üretilen bu flüt onların modern insanlara karşı ilk başarısı olabileceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Neandertaller yeteneksiz olarak kabul edilse dahi kendi flütlerini kendileri yapma özelliğine sahiptir. Daha önce 1995 yılında mağara ayısı femur kemiği kullanılarak hazırlanmış bir flüt örneğine daha rastlanmıştır.  Oldukça ilgi çekici olan flüt 43 binlik bir geçmişe sahip olduğu görülüyor.

Neandertaller Tarafından Üretilen Flüt 43 Binlik Bir Geçmişe Sahip

Kuzeybatı Slovenya’da, Divje Babe adında bir Neandertal Bölgesi’nde Arkeolog Ivan Turk tarafından bulunan bu enstrümanın 43 binlik olması herkes tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

Arkeologlar yaptıkları araştırma da bu flütün 80 bin yıllık olabileceğini bile söyledi.  Flütün üzerinde dört delik bulunuyor. Bu dört delik ise dört notayla eşleşiyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu