İlginç Bilgiler

Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri

Dünya üzerinde en çok konuşulan dilleri sizler için derledik.

Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile Dünya gittikçe global bir köy oluyor aslında. Dünyanın en uzağına bile 1 günden kısa bir sürede ulaşmak mümkün, en uzaktaki haberleri almak ise saniyeler sürüyor. Dünyanın böylesine birleşmesi ile iletişimi mümkün olduğunca kolaylaştırmak adına faydalı olacağını düşündük, yabancı dil konusunda dünyada en çok konuşulan yabancı dillerini sizler için derledik.

10. Urduca – 89 Milyon

urdu alfabesi
Hinducaya oldukça benzeyen ama Arap alfabesindeki harflerin kullanıldığı, özellikle Pakistan’da ve Hindistan’ın belli bölgelerinde konuşulan bir dildir. Dünya üzerinde ise toplamda 89 Milyon kişi konuşmaktadır.

9. Japonca – 128 Milyon

japon harfleri
Özellikle Japonya’da konuşulan ve Japonya’nın resmi dili olan Japonca, Dünya üzerinde 128 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ural-Altay dil ailesinden gelen dilin alfabesi ise Çince alfabesi ile oldukça benzerlik göstermektedir.

8. Rusça – 166 Milyon

rus harfleri kiril alfabesi
Kiril alfabesinin kullanıldığı, en çok Rusya’ da kullanılan dil, çevre ülkeler ile birlikte toplamda 16 ülkede konuşulmaktadır. Hatta politik açıdan oldukça önemli olduğu için Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Ayrıca belirtmekte fayda var, Kaliforniya merkezli bir dil enstitüsü İngilizceyi iyi konuşabilen birinin 720 saatlik bir eğitimle Ruşça’ yı öğrenebileceğini söylemiştir.

7. Bengalce – 189 Milyon

bengal alfabesi
Hindistan ve Bangladeş’ in resmi dili olan Bengalce özellikle Güney Asya’ da bir çok ülkede konuşulmaktadır. Hint-Avrupa dil ailesinden olan dil için, Bengal alfabesi kullanılmaktadır. Eğer bu dili öğrenmeyi seçerseniz yaklaşık 190 Milyon kişi ile daha anlaşabilirsiniz.

6. Portekizce – 203 Milyon

portekizce
Hint-Avrupa dil ailesinden olan Portekizce, Portekiz’ in resmi dilidir. Fakat Portekiz haricinde 11 ülkede daha konuşulmaktadır toplamda ise 203 Milyon insan tarafından konuşulmaktadır.

5. Arapça – 242 Milyon

arap alfabesi
Orta Doğu, Arab Yarımadası ve Kuzey Afrika’ da toplamda 60 ülkede 242 Milyon kişi tarafından konuşulan, kendi alfabesine sahip olan dil öğrenmesi oldukça zor olan bir dildir. Eğer öğrenmeyi düşünüyorsanız oldukça azimli olmanız lazım.

4. Hintçe – 260 Milyon

hint alfabesi
Hindistan’ ın resmi dili olan ve 3 ülkede daha konuşulan Hintçe Hint-Avrupa dil ailesindendir. Özellikle Hindistan’ ın ucuz işçilik sayesinde atağa geçmesi ile oldukça önem kazanan diller arasındadır. 260 Milyon’ da fena rakam değil.

3. İngilizce – 335 Milyon

ingiliz alfabesi
Başta Amerika, İngiltere ve Avustralya’da ve daha bir çok ülkede konuşulan dil toplamda 335 Milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Günümüzde Dünya dili olarak kabul edilen İngilizce aslında en çok konuşulan 3. dildir. Ama tabi öğrenmenizde kesinlikle fayda olacaktır.

2. İspanyolca – 399 Milyon

ispanyol alfabesi
Toplamda 31 ülkede 399 Milyon kişi tarafından konuşulan İspanyolca, öğrenmesi kolay ve keyifli bir dildir. Her ne kadar Avrupa’ da sadece İspanya’ da konuşulsa da Güney Amerikanın neredeyse yarısı ve Amerika’ nın bir kısmı  ve Meksika gibi ülkelerde konuşulmaktadır.

1. Çince – 1.2 Milyar

Çin alfabesi
Ve tabi ki dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’ in resmi dili olan Çince’ nin en çok konuşulan dil olması gayet normal. Kendilerine has alfabeleri ve yapıları ile bambaşka ve oldukça zor olan dildir. Dünyanın neredeyse 4 te biri bu dili biliyor. Öğrenmek müthiş birşey olsa gerek.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bulgarlar Macarlar hep türk. Orta asyanın tamamı türk, hani nerede türkçe. onlar türk bunlar türk demeyi biliyoruz. en son bir kırgıza, bize göre siz türksünüz dedim. siz delisiniz, normal değilsiniz, siz neden kırgız değilsiniz dedi.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu