Hayvanlar AlemiListeler

Dünyanın En Büyük Köpek Irklarından 12 sini tanıyalım

Dünyadaki en büyük köpek ırkı hangileri biliyor musunuz? Bir köpek cinsinin resmi olarak büyük bir köpek olarak sınıflandırıldığı evrensel bir yükseklik veya ağırlık olmamasına rağmen, bazı gruplar dev köpek ırklarını 100 kilo (45 kg) ağırdan tanımlarlar. Bazı ekstra büyük köpek ırkları şiddetli ve ağırdır, diğerleri ise uzun boylu ve yağsızdır. Şimdiye kadar kaydedilen en ağır köpek Benedictine adında bir St. Bernard’dı ki bu kişi 366 kilo (166 kg) ağırlığındaydı! Vücut oranları tehdit edici olmasına rağmen, en büyük köpek ırklarının çoğunlukla yumuşak tavlanmış, rahat hayvanlar ve mükemmel aile hayvanları yapma eğilimindedir. Büyük bir köpeğin sahibi olmayı düşünüyorsanız, sahip olduğunuz dünyadaki en büyük köpek ırklarından 12 tanesine göz atalım.

1. Kafkas çoban köpeği

Kafkas çoban köpeği

Rusya, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kuzey Kafkasya bölgesinde popüler olan Kafkas çoban köpeği, yarı kurtçuk olarak adlandırılan kuvvetle kemikli, kaslı köpeklerdir. Dişiler için 70 santimetre (28 inç) ve erkekler için 75 santimetre (30 inç) ölçüyorsa, bu büyük köpekler kesinlikle tura bağlı değil.

İngiliz mastığı, özellikle vücut kütlesi bakımından dünyanın en büyük köpek ırklarından biridir. Bu dev köpeklerin ilk atıfları MÖ 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Roma’nın fethi sırasında Mastiff’in sadakati ve gücü Sezar’tan bile etkilendi. Tipik bir erkek kilosu 250 kilo (113 kg) olabilir, ancak şimdiye kadar kaydedilen en ağır mastiff, Zorba olarak adlandırılan, zamanında dünyanın en ağır ve en uzun köpeği olan 343 kiloluk (156 kg) bir köpektir.

3. Newfoundland

Newfoundland

Başlangıçta yetiştirilen ve balıkçılar için bir çalışma köpeği olarak kullanılan Newfoundland, mükemmel yüzme yetenekleriyle ünlü iri, akıllı bir köpektir. Newfoundlands genellikle siyah ama aynı zamanda kahverengi, beyaz veya gri olabilir. Bazı Newfoundland erkeklerinin ağırlığı en fazla 90 kg (200 lb.), en çok 120 kg (260 lbs) ağırlığında olduğu biliniyor.

4. Komondor

Komondor

Bazen ‘paspas köpek’ olarak anılan Komondor, hayvancılık ve diğer mülkleri korumak için kullanılan köklü güçlü köpek ırkıdır. Farklı uzun ve ceketli ceketiyle kolaylıkla fark edilebilen Komondor, ulusal hazinelerinden biri olarak ilan edildiği Macaristan’dan geliyor, korunması ve tadil edilmesine karşı korunuyor. Dişiler genellikle 70 cm (28 inç) yüksekliğe kadar gelir ve 110 kilo (50 kg) ağırlığındadırlar, erkekler hafifçe 31.5 inç (80 cm) yükseklikte ve 130 kilo ağırlığa (60 kg) sahiptir.

5. İrlandalı kurt köpeği

İrlandalı kurt köpeği

Aslen savaş taçlarından geliştirilen Irish kurt köpekleri avlanma ve korunma için kullanılmıştır. Cins çok eskidir; M.Ö. 7000 yıllarına kadar İrlanda’ya getirilmiş olabilecek öneriler var. En az 34 inç (86 cm) boyunda olan bu köpekler, tüm köpek ırklarından en uzun olanıdır. Bununla birlikte, onların ağırlığı erkeklerde sadece yaklaşık 120 pound (55 kg) ve dişiler için de 105 kilo (48 kg) ortalamaktaydı. Diğer pek çok ırktan farklı olarak, İrlandalı kurt köpekleri çeşitli kişilik çeşitlerine sahiptir ve çoğu zaman kişisel alay ve kişisel özelikleri ile dikkat çekilir ancak nadiren zihinsiz veya agresiftirler.

6. Rus siyah terrier

Rus siyah terrier

1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başında askeri / işçi köpeği olarak kullanılmak üzere SSCB’de yaratılan bir cins olan Rus siyah terrier, yaklaşık 17 farklı ırktan oluşan bir haç olarak düşünülüyor. Erkekler 72 – 78 cm (28 – 30 inç) derimlerde durur ve 60 kg’a kadar (130 lira) ağırlarlar, dişiler biraz daha küçük ve daha hafiftir. Rus siyah terrier, sakin, emin, cesur ve kendinden emin bir köpektir. Oldukça akıllıdır ve eğitime çok iyi uymaktadır. Ortalama ömrü 14 yıla kadar uzar ve genellikle sağlıklı bir köpektir ancak bazen kalça veya dirsek displazisi gibi bazı kalıtsal hastalıklara yatkındırlar.

7. Büyük dane

Büyük dane

Büyük Dane dev boyutu için dikkate değer bir Alman ırkıdır. Yükseklikleri genellikle 76 cm (30 inç) üzerinde bulunur ve dünyanın en uzun yaşayan köpeği olma kaydını tutan birçok Büyük Danimarkalı vardır. Örneğin, Zeus adı verilen (Eylül 2014’te 5 yaşında öldüğünde) Büyük Dane, 112 cm (44 inç) uzunluğunda duruyordu. Genellikle diğer köpeklere, köpek dışındaki diğer evcil hayvanlara ve tanıdık insanlara karşı dostça davranıyorlardı. Onların ortalama ömrü 6 ila 8 yıldır ancak bazı Büyük Danimarkalıların 10 yıl veya daha fazlasına ulaştığı bilinmektedir.

8. Leonberger’i

Leonberger'i

Bazen “yumuşak aslan” olarak adlandırılan Leonberger, Almanya’daki Leonberg kentinden türetilen dev köpek ırkıdır. Vücut oranlarında erkeklerin boyları 75 cm, boyları 140-150 libre (64-68 kg) arasında, dişiler genellikle 70 cm boyunda ve yaklaşık 115 libre (52 kg ). Leonberger cömert, suya dayanıklı, çift kat sayesinde kolayca tanınabilir. Bu sağlam köpekler normalde çok sadık, zeki, eğlenceli ve naziktir ve bu da onlara ideal aile hayvanları olmasını sağlar. Ne yazık ki, ortalama ortalama ömrü yaklaşık 7 yıldır.

9. Bern dağ köpeği

Bern dağ köpeği

Bern bölgesinde, İsviçre’de çobanlara eşlik eden genel bir çiftlik köpeği olarak saklanan Bern dağ köpeği, beyaz göğüs ve pas renkleri olan belirgin üç renkli ceketli siyah, ağır, ağır bir cinstir. Derilerde boyu 25-27.5 inç (64-70 cm) ve erkeklerde kilo ağırlığı 57 kg (57 kg), dişiler biraz daha küçüktür. Köpeklerin mizaçları farklılık gösterebilir ancak genel olarak Berneses, çocuklara olduğu kadar diğer hayvanlara da dostça sakin, kendinden emin ve uysal köpeklerdir.

10. Tibet mastığı

Tibet mastığı

Başlangıçta Tibet, Çin, Nepal ve Orta Asya’daki göçebe kültürler tarafından yetiştirilen Tibet mastığı kalın, genellikle koyu renkli, büyük, kaslı bir köpeğin eski bir cinsidir. Adı yanıltıcıdır – bir mastıf değil. Köpek için daha iyi bir isim Tibet dağlı olabilir. Erkekler 83 cm (33 inç) kadar yüksekliğe kadar çıkabilir ve 45-72 kg (100-160 libre) arasında ağırlığa sahip olabilir ancak fazla tartılmış köpekler oldukça yaygındır. Tibet’teki bir sürü köpek olarak, yırtıcılara kurt ve leopar boyutlarıyla karşı koyma yeteneğine sahiptir.

11. Bully kutta

Bully kutta

Pakistanlı Mastiff olarak da bilinen Bully Kutta, nesli tükenmekte olan Alaunt soyundan gelmektedir. Eski bir köpek türü bugünkü Pakistan’tan gelmektedir. Bully Kutta baskın olarak beyaz renktedir, ancak kahverengi, brindle, kahverengi, siyah ve çeşitli iki renkli de yaygındır. Bu ekstra büyük köpekler genellikle yaklaşık 35 inç (90 cm) boyunda ve 210 kilo (95 kg) ağırlığa sahip olabilir. Cins genellikle uysal, samimi ve çok eğitilebilir.

12. Anadolu çoban

Anadolu çoban

Anadolu çoban köpeği Anadolu’da (Türkiye) başlayan ve daha çok Amerika’da gelişmiş olan büyük bir köpek cinsidir. Cins 6,000 yıl kadar eski olabilir. Anadolu çobanları, 80 cm (31 inç) boyunda ve 150 kilo (68 kg) ağırlığında olabilir. Bununla birlikte, kalın ceketlerinden dolayı, aslında olduklarından daha büyük ve daha ağır görünüyorlar. Irk, bağımsız ve güçlü olmak için, ustanın sürülerini geniş alanlarda insani yardım almadan korumaktan sorumludur; bu nedenle köpek yavrusu zorunlu hale getirildiğinde sosyalleşmek için geliştirilmiştir. Çoğunlukla 11 yaşına kadar yaşarlar; bu da büyüklüklerinin diğer ırklarından 3-4 yıl daha uzun olur.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu