Hayvanlar AlemiListeler

Dünyanın En Büyük 8 Evcil Kedi Türü

1. Savannah

Savannah

Kürküne bakıldığında ilk görüşte vahşi bir kedi gibi gözükse de, kedi türleri arasında en uysal ev kedilerinden birisidir. Afrika kökenli bir kedi türü olan Savannah kedisi çok zeki, duygusal ve en sosyal kedilerdendir. Aynı zamanda dünyanın en pahalı kedisidir, satış fiyatları 50 bin $’a kadar çıkabiliyor.

2. Maine Coon

Maine Coon

Dayanıklı kedi türlerinin başında gelen türlerden birisi de Maine Coon türü kedilerdir, dayanıklılığın yanında yaşadıkları eve karşı sorumluluk sahibidirler. Ara sıra dominant oldukları görülmektedir.

3. Chausie

Chausie

Chausie olarak bilinen kedi türü safkan bir tür değildir. Evcil bir kedi türüyle vahşi orman kedisinin çiftleşmesi ile ortaya çıkan bir türdür.  Ev ortamına ve yaşantısına uyum sağlayabilen bu kedi türü her zaman içerisinde bir vahşilik barındırmaktadır. Bu sebeple bakımı en zor kedi türlerinden birisidir. 

4. Ragdoll

Ragdoll

Devasa boyutlara ulaşabilen Ragdoll cinsi kediler, çok az üredikleri için nadiren karşılaşılır. Kocaman cüssesine rağmen oldukça sakin olan bu tür istemeden de olsa pati attığında can acıtabilir. Evde besleyecek seniz başka türlere bakabilirsiniz.  

5. Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

Cinsi orman kedisi olsa da evcil ve safkan bir ırktır norveç orman kedisi. Kediler suyu sevmez tezini çürüterek suya bayılan bir türdür. Tüyleri ise tam sevmelik olsun diye parlak ve yumuşak haldedir.

6. Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

Çok akıllı ve sevimli bir kedi türüdür. En sevdiği şeylerin başında tırmanmak geliyor ve yükseklerde durmaya bayılıyorlar. Rusya’da bulunurlar ve yerli bir türdür. Bir çok farklı renkte Sibirya Kedisi görmek mümkündür

7. Amerikan Boptail

Amerikan Boptail

Kırma bir kedi türü olan Amerikan Boptail cinsi kedilerin annesi Siyam kedisi, babası ise tekir türüdür. Çok zeki, olukça fazla hareketli bir ırktır ve bulundukları ortama çabuk uyum sağlarlar.

8. Ragamuffin

Ragamuffin

Çocukları çok seven Ragamuffin cinsi kediler devasa cüsseleri, yumuşacık tüyleri, cana yakın ve sıca kanlı hareketleriyle en çok tercih edilen kedi türlerinden birisidir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu