HaberlerListelerYaşamYaşam - insan

Dünyanın Çeşitli Yerlerinden Hapishane Görüntüleri

2000 yılına kıyasla, şimdilerde tutuklu kadınların toplam sayısı yaklaşık % 50 artarken, erkek cezaevi nüfusu yaklaşık % 18 oranında artmıştır. Ancak hapishane nüfus oranları tüm dünyada önemli ölçüde değişmektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde her 100.000 vatandaş için 698 mahkum var, Danimarka’da ise 61 kişi.  Bazı hapishanelerinde tutuklu olan bir tutsak, müzik aletlerine ve video oyunlarına erişebilir, ancak bir başka tutuklu ise kaldığı yerde tuvalet kağıdı rulosu bile bulamıyor.

Sizler için farklı ülkelerin suçlularına nasıl davrandıklarını göstermek için dünyanın bir çok yerindeki hücrelerin fotoğraflarını bir araya getirdik. Bu listedeki hapishane hücreleri düşük güvenlikten maksimum güvenliğe kadar değişmektedir ve hepsi doğrudan karşılaştırılamayacak olsa da, farklı ülkelerin suçlularla nasıl başa çıktıklarına dair oldukça iyi bir fikir vermektedir. Ekonomik nedenlerden ya da toplumların yaşamına değer biçmelerinden kaynaklanıyor olabilir, ancak yukarıdaki bilgileri biraz gri bulduysanız, aşağıdaki resimler kesinlikle herkesin dikkatini çekecektir.

İlgili Makaleler

Aranjuez Cezaevi, Aranjuez, İspanya

Aranjuez Cezaevi, Aranjuez, İspanya

İspanya’nın Aranjuez Hapishanesi, ebeveynlerin ve çocukların hapsedilmiş aile üyeleriyle kalmalarına izin veriyor. Duvarlarda, bir kreş ve oyun alanında Disney karakterleri ile amaç, bir ebeveynin parmaklıklar arkasında olduğu sürece, çocukların bu durumu mümkün olduğu kadar uzun süre fark etmelerini önlemektir.

Bastøy Hapishanesi, Horten, Norveç

Bastøy Hapishanesi, Horten, Norveç

Bastøy hapishanesi Norveç’in en büyük düşük güvenlikli hapishanesidir. Hapishane, Horten belediyesine ait Oslo Fiord’deki Bastøy adasında bulunuyor. Hapishane bütün adayı kullanır, ancak kuzey kısmı Nordbukta plajı halka açık olarak tanımlanır. Hapishane, yaklaşık 80 bina, yol, sahil bölgesi, kültürel peyzaj, futbol sahası, tarım alanı ve orman ile küçük bir yerel topluluk olarak düzenlenmiştir.

Luzira Cezaevi, Kampala, Uganda

Luzira Cezaevi, Kampala, Uganda

Luzira’da, mahkumlara Birleşik Krallık’ta veya ABD’de benzer cezaevlerinde bulunandan daha fazla sorumluluk verilmiştir. Mahkumlar, yiyeceklerin yetiştirilmesi ve hasat edilmesi, hazırlanması ve hapishanedeki dağılımı da dahil olmak üzere, yaşadıkları birimlerin uyum ve işlevlerini sürdürme sorumluluğunu üstlenirler. Birçok insan, başkalarına marangozluk becerilerini öğretmek ve öğretmekle öğrenmeye teşvik edilir. 

San Diego Orta Güvenlik Kadın Hapishanesi, Cartagena, Kolombiya

San Diego Orta Güvenlik Kadın Hapishanesi, Cartagena, Kolombiya

Cartagena’daki San Diego Kadınlar Hapishanesindeki tutuklular, her gece tesisin kapalı mekanlarından birinde açılan renkli bir restoran olan “Interno” da aşçı, garson ve bulaşık makinesine dönüştüklerinde her gün özgürlüğün tadına varıyorlar. Burada bulunan yaklaşık 180 mahkumun 25’i, kadınların cezalarının sona ermesinin ardından topluma geri dönmelerine yardımcı olan bir programın parçası olarak seçilmiştir.

Halden Hapishanesi, Halden, Norveç

Halden Hapishanesi, Halden, Norveç

Halden Cezaevi, Halden, Norveç’te maksimum güvenlikli bir hapishane. Dünyanın dört bir yanından üç ana birimi var ve mahkumları alıyor, ancak geleneksel güvenlik cihazları yok. Norveç’teki ikinci en büyük hapishane, 2010 yılında rehabilitasyona odaklanarak kuruldu; tasarımı hapishane dışındaki hayatı simüle eder. 

Norgerhaven Hapishanesi, Veenhuizen, Hollanda

Norgerhaven Hapishanesi, Veenhuizen, Hollanda

Hollanda’nın Veenhuizen şehrinde bulunan Norgerhaven hapishanesinde tutulan mahkumlar, yatak, mobilya, buzdolabı ve hücrelerinde bir TV’nin yanı sıra özel bir banyoya sahiptir. Hollanda’daki suç oranları o kadar düşük ki, “düşük” bir krizle karşı karşıya kalıyorlardı. Bu “sorunu” çözmek için ülke, 2015 yılında Norveç’te hapishanenin taşmasını almak için bir anlaşma yaptı. Şimdi Norveçli mahkumların bir kısmı Norgerhaven’daki cezalarına hizmet ediyor.

Penal De Ciudad Barrios, Ciudad Barrios, San Miguel, El Salvador

Penal De Ciudad Barrios, Ciudad Barrios, San Miguel, El Salvador

Bu hücreler sadece 12 metre genişliğinde ve 15 metre boyunda, ancak genellikle 30’dan fazla insanla dolu. Başlangıçta 72 saatlik bekletme hücresi olarak görev yapacak şekilde inşa edilmişlerdi, ancak birçok mahkum bir yıldan uzun süredir kalıyor. Günlerinin çoğu, kıyafetlerini birbirinden ayırmak ve iplikleri bir araya getirerek, hamak tahtaları gibi birbiri üstüne yığılmış olarak uyudukları hamakları birleştirmek için harcanıyor.

HMP Addiewell, Lothian, İskoçya

HMP Addiewell, Lothian, İskoçya

HMP Addiewell, sakinlerin kötü davranışlarını ve Amaçlı Faaliyet yoluyla hapsedilmesine yol açan durumları ele alabilecekleri bir öğrenim hapishanesidir. Amaçlı faaliyetler arasında eğitim, danışmanlık ve çalışma yer almaktadır. Cezaevinde iken doğa ve aile iletişimi de rehabilitasyon sürecinin temel unsurudur.

Siyah Yunus Cezaevi, Sol-Iletsk, Rusya

Siyah Yunus Cezaevi, Sol-Iletsk, Rusya

Rusya’nın Kazakistan sınırındaki ünlü Black Dolphin Hapishanesinde, mahkmmlar, üç set çelik kapının arkasına yerleştirilen 50 metrekarelik küçük hücreler paylaşıyor. Mahkumlar, 24 saat süren bir gözetim altında bir “hücrenin içinde bir hücrede” yaşıyor. Black Dolphin, seri katiller, yamyamlar ve teröristler de dahil olmak üzere en acımasız suçluları barındırıyor.

Champ-Dollon Hapishanesi, Cenevre, İsviçre

Champ-Dollon Hapishanesi, Cenevre, İsviçre

1977 yılında açılan Cenevre’nin Champ-Dollon cezaevinin ana işlevi deneme ceza verilmeden önce mahkumları tutmaktır. Mahkumların sayısı sürekli artmaktadır, bu da kronik bir aşırı kalabalıklaşma sorununa yol açmıştır. 2010 yılında cezaevinde sadece% 7,2 İsviçre ile 115 farklı millet temsil edildi.

Haiti’nin İç Hapishanesi, Arcahaie, Haiti

Haiti'nin İç Hapishanesi, Arcahaie, Haiti

Haiti’nin Sivil Hapishanesi, sahil kasabası Arcahaie’de, aşırı derecede kalabalıktır. 2016 yılında 174 mahkum bir gardiyanın ölümü ve başkalarının yaralanmasına neden olan bir isyan sırasında kaçtı.

Landsberg Cezaevi, Landsberg Am Lech, Almanya

Landsberg Cezaevi, Landsberg Am Lech, Almanya

Bu, Hitler’in “Mein Kampf” ı yazdığı ve 278 Nazinin savaş suçları için idam edildiği hapishane. Günümüzde, koşullar Landsberg’de oldukça daha iyi. Aşamalı hapishane, fırıncılar, elektrikçiler, ressamlar, kasaplar, marangozlar, terziler, ayakkabıcılar, ısıtma ve havalandırma işçileri ve tuğla örtüleri gibi meslekler için merkezî eğitim merkezinde 36 ders veriyor.

Quezon Şehri Hapishanesi, Quezon Şehri, Filipinler

Quezon Şehri Hapishanesi, Quezon Şehri, Filipinler

Filipinler’in başkenti Manila’da bulunan Quezon Şehri hapishanesinde, hijyenik olmayan bir tesiste yer, su ve yemek için acımasız ve sürekli bir savaş var. 160 ila 200 mahkumun 20 kişilik bir hücrenin içine girmesiyle, erkekler açık hava basketbol sahasının çatlamış çimento zemini üzerinde, merdiven basamaklarında, yatakların altında ve eski battaniyelerden yapılmış hamaklarda uyumaktadır.

Cebu İl Gözaltı ve Rehabilitasyon Merkezi (CPDRC), Cebu, Cebu Province, Filipinler

Cebu İl Gözaltı ve Rehabilitasyon Merkezi (CPDRC), Cebu, Cebu Province, Filipinler

CPDRC, mahkumların günlük egzersiz ve rehabilitasyonlarının bir parçası olarak dans rutinleri gerçekleştirdikleri bir maksimum güvenlik hapishanesidir ve performanslarının çoğu filme çekilir ve çevrimiçi olarak yayınlanır, bu sayede hayranlar ve gerçek çevrimiçi ünlüler arasında popüler bir özellik haline gelir

Otago Düzeltme Tesisi, Milburn, Yeni Zelanda

Otago Düzeltme Tesisi, Milburn, Yeni Zelanda

Mahkumların zamanlarını yaparken lükslerinde rahatlayabilecekleri bir yer olan “Milton Hilton” olarak adlandırıldı. Yeni Zelanda’daki Otago Düzeltme Tesisi, bir hapishaneden daha çok gençlerin yatak odasına benziyor. İnsanları toplum üyeleri gibi hissetmek için tasarlanmış sağlık tesisleri ve kütüphane bulunmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu