EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yasaklanan 8 Ünlü Kitap

Satılması yasaklanan kitaplara zaman zaman ülkemizde de denk geliyoruz. Bu yazımızda dünyanın çeşitli yerlerinde satışı yasak olan 8 ünlü kitabı paylaşıyoruz.

Ülkemizde de yaşadığımız kitaplara yayın yasağı dünyanın çeşitli yerlerinde de olmaktadır. Genel yasaklanma nedeni siyasi olsa da bazen ilginç sebeplerden de kitapların yayınlanması yasaklanabiliyor

1. Davinci Şifresi

Davinci Şifresi

%70 i müslüman olan Lübnan’da Hristiyanlığa saldırdığı gerekçesiyle Davinci Şifresi kitabı yasaklanmıştır.

2. Don Kişot

Don Kişot

İnsanların hayır sever olmasını engelliyor gerekçesiyle yasaklanmıştır. İnsanlar kitap okuyarak ne kadar etkilene biliyorlarsa artık.

3. Amerikan Sapığı

Amerikan Sapığı

Amerikan Sapığı kitabında bütün cinayetler çok detaylı anlatıldığı için bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Millet buradan okuyup uygulamaya geçti sanırım.

4. Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında kitabı ise oldukça ilginç bir nedenle yasaklanmış. Gelecekte kitabı okuyan insanların hayvanlarla insanları eşit görmesini engellemekmiş amaç.

Hayvan demenin bile hayvanlara hakaret olacağı insanları gördükçe şaşırmadan edemiyoruz.

5. Spycather

Spycather

The Spycather İngiliz istihbaratının karanlık yüzünü ortaya çıkaran bu kitap. Yayınlandıktan sonra hemen toplatılmış ve yasaklanmıştır.

Adamların istihbarat bizden de betermiş kitabı ile yazılmış 🙂

6. Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

Siyasi yasaklı bir kitap daha. 2. Dünya Savaşı sırasında yazılan bu kitap Stalini daha güçlü göstermek için ve karizmasını kurtarmak için yasaklanmış ve yayından kaldırılmıştır.

7. MÜCADELEM

KAVGAM

Adolf Hitler’in bizzat kendinin yazdığı bu kitapta görüşlerini anlatmaktadır. Her zaman etkileyici bir dile sahip olan Hitler bu kitapta döktürmüş resmen. Tabi ki kitap amacına ulaşmış okuyanlar nazilerden etkilenmişlerdir.  Daha sonra tabi ki yasaklanmıştır.

Çok merak ediyorsanız iyi sabun nasıl yapılır tarifi kitapta yer almıyor.

8. Harry Potter (1997-2007)

Harry Potter (1997-2007)

Hemde ABD’de yasaklanan Harry Potter Satanist gözbağcılığını tanıttığı ve yaydığı için yasaklanmıştır. Bunu birde abd nin yapması çok acayip olmuş.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu