Hayvanlar AlemiListeler

Dünyadaki son erkek beyaz gergedan da öldü

Kenya’da bulunan Ol Pejeta Koruma Bölgesi İdaresi tarafından yapılan açıklamada,  yaşlılığından dolayı bir çok farklı problemler ve enfeksiyondan dolayı sağlık durumu son günlerde  daha da kötüleşen ve  türünün son örneği olan 45 yaşındaki Sudan isimli erkek beyaz gergadanın uyutulduğu  duyuruldu.

İdarede  üst yönetici olarak çalışan Richard Vigne yaptığı açıklamada , dünyanın son erkek beyaz gergedanı olan Sudan’ın hayattayken türünü çok iyi bir şekilde temsil ettiğini belirterek, Sudan’ın, nesli tükenme  tehlikesiyle karşı karşıya olan bütün hayvanlar konusunda farkındalığı artırmak için yaptıklarıyla herkes tarafından her zaman hatırlanacağını söyledi.   

Ol Pejeta’da danışman olarak çalışan Elodie Sampere de Sudan ile ilgili olarak  “Sudan iri  cüsseli ama çok mülayim bir gergedandı ve harika bir kişiliğe sahipti.”  ifadelerini kullandı. 

Sampere, Kenya’da halen daha iki dişi beyaz gergedanın yaşadığını belirtirken , türün  devamının sağlanabilmesi için Sudan’ın genetik numunelerinin zarar görmeden saklandığını söyledi.

Nesli tükenmekte olan türlere farkındalığı artırmak ve bağış toplamak amacıyla geçen yıl içerisinde Sudan’a “Tinder” uygulamasında hesap oluşturulmuştu.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu