Dünyadaki en sıradışı 5 Yılbaşı batıl inancı

Yılbaşı deyince aklımızda, dansöz, tombala ve Mehmet Ali Erbil üçlüsünün uyanması anormal bir durum değil, milenyum çağı ile hayatlarımıza giren yılbaşı kültürü ülkemizde biraz daha mütevazı bir şekilde kutlanırken dünya ülkelerinde durum biraz daha farklı. Bu listemizde Dünya ülkelerinin yılbaşı geleneklerini ve batıl inançlarını inceleyeceğiz.

Kolombiya insanı yerinde duramamasıyla, seyahat aşkıyla bilinir. Kolombiyalılar yılbaşı gecesi öncesi valizleriyle evlerinin önünde tur atarlar, bu sayede yeni yıllarının seyahat dolu geçeceğine inanıyorlar.

Danimarkalılar eskimiş bardak ve tabaklarını komşularının kapılarına fırlatarak yeni yılı beklerler. Aynı zamanda yılbaşı gecesi aile bireyleri tek tek bir sandalyenin üzerine çıkarak atlar, bunu yeni yıla girerken kötü ruhlardan arınmak ve temizlenmek için yaparlar.

Estonya’da gelenek ise biraz daha yemek ve içmek üzerine kurulu. İnanca göre her kimse yılbaşı günü  7  öğün yemek veya alkol tüketirse o kişinin yeni yılda 7 kat bolluk dolu bir sene geçireceğine ve 7 kat güçleneceğine inanılır. Bu gelenek Estonya’nın kimi yerlerinde o kadar yaygındır ki çoğu insan yeni yıla aşırı alkol tüketimi sonucu uyuyarak girer

Güney Afrika’daki yerliler yeni yılda eskimiş olan  ev eşyalarını pencereden dışarı fırlatırlar. Bunun yeni yılda yeni bir sayfa açmak olduğuna ve kendilerine şans getireceğine inanırlar.

Brezilya, Arjtantin, Peru, Ekvator, Venazuella ve Bolivya gibi ülkelerde çok yaygın olmamakla birlikte insanlar yeni yıl için özel kostüm hazırlarlar ve kostümün içine dileklerine göre çeşitlilik gösteren farklı renklerde iç çamaşırı giyip o akşam bir erkek ile birlikte olur.Eğer erkek ile aynı renklerde iç çamaşırı giymişse dileğinin kabul olacağına inanır. Örneğin bir kadın kırmızı renk bir iç çamaşırı giyip kırmızı renk bokser giymiş bir erkek ile birlikte olursa yeni yılda aşkı bulacağına inanır. Beyaz renk bir iç çamaşırı giyip beyaz giymiş bir erkeğe rastlarsa yeni yılının mutluluk ve huzurla geçeceğine inanır.

Originally posted 2021-11-19 09:51:02.

Exit mobile version