Haberler

Dünya’da Çernobil alarmı, yangın Çernobil’e kadar geldi

34 yıl önce dünyanın en büyük çevre felaketi olarak kayda geçen Çernobil Nükleer Santrali patlamasından sonra şimdide Ukrayna’da ki yangının Çernobil’e yaklaşmaya başladı.

Ukrayna’da 4 Nisan 2020 tarihinde başlayan yangın bir türlü kontrol altına alınamadı ve yangın ilerlemeye devam ediyor. Yangının meydana geldiği Çernobil’de daha önce yaşanan büyük patlama felaketinde tahliye edilen 12 köy ile birlikte bu köylere ait mezarlıklar ve ormanlık alanların yandığı belirtildi.

Konuyla ilgili Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangın nedeniyle ortaya çıkan dumanlardan dolayı yangının net büyüklüğü ve toplamda ne kadar alanda etkili olduğunun tespit edilemediğini ve 3.500 hektardan fazla alanın yangının etkisinde kaldığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Çernobil yangını

YANGIN BÖLGESİNDE RADYASYON SEVİYESİ YÜKSELİYOR

Ukrayna’lı makamlar tarafından yapılan açıklamalarda yine yangın bölgesinde sürekli araştırmaların devam ettiği ve yangının etkin olduğu bölgede yapılan ölçümlerde radyasyon seviyesinin normalden 14 kat daha fazla olduğu söylendi. Kiev’de yapılan ölçümlerde ise seviyenin normal düzeyde olduğu açıklandı.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu