İlginç Bilgiler

Dünyada Bilinen En Ölümcül Hastalıklar

Dünya üzerinde bir çok hastalık yer almaktadır, son zamanlarda koronavirüs bunun örneklerinden birisidir. En ölümcük 9 hastalığı sizin için sıraladık.

Dünya üzerinde binlerce hastalık var fakat bunlardan bazılarının sonu genelde ölümle bitmektedir. Bilinen hastalıkların bir çoğunun tedavisi yapılabilirken bazı hastalıkların tedavisi hala daha bulunamamıştır veya bir kesim tarafından söz edildiği gibi bulunmak istenmemiştir.

Ölümcül hastalık denilince en çok akla gelen aids olmuştur. Aids başlangıcı ile ilgili bir çok spekülasyon yapılmış ve maymunlardan insanlara geçtiği biliniyor. Aşağıda dünyada görebileceğiniz en ölümcül 7 hastalığı aşağıda listeledik.

1. AIDS

AIDS

Dünyanın en yaygın ölümcül hastalığıdır ve 1981 yılından sonra tahmini 25 milyon insan bu hastalık neticesinde ölmüştür. Bulaştığı kişinin önce bağışıklık sistemi çökerterek korumasız hale getiriyor ve tedavisi olmadığı için ölümle sonuçlanıyor.

2. İspanyol Gribi

İspanyol Gribi

Hastalık ilk görüldüğü 1918 ve 1919 yılları arasında yaklaşık 100 milyon kişinin ölmesine sebep olmuştur.

3. Hıyarcıklı Veba

Hıyarcıklı Veba

Hayvanlarda görülen bu hastalık eski zamanlarda dünyanın ilk kimyasal silahı olarak bile kullanılmış ve düşman ülkeye vebalı fareler salınmıştır. Hastalık fare ve pirelerin insanları ısırmasıyla bulaşıyor. Bu güne kadar yaklaşık 250 milyon kişinin ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.

4. Sıtma

Sıtma

Sivri sinek ısırmasıyla bulaşan sıtma hastalığı yüzünden yılda yaklaşık 3 milyon insan hayatını kaybetmektedir.

5. Çocuk Felci

Çocuk Felci

Eskiden çok sayıda ölümle sonuçlanan ve bir virüs salgını sonucu insanlara bulaşan bu hastalık önce sinir sistemi çökertiyor felç veya ölümle sonuçlanıyor. Ülkemizde uzun yıllardır görülmeyen bu hastalık son zamanlarda yeniden tedirginlik yaratmaya başlamıştır. Buna önlem olarak bütün çocuklara çocuk felci aşısı yapılmaktadır.

6. Kolera

Kolera

İlk olarak 1991 yılında görülen kolera hastalığından dolayı 12 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Vibrio Cholerae ismi verilen bir bakterinin genelde kirli suların tüketilmesi dolayısıyla insanlara bulaşması sonucu önce bağırsak enfeksiyonu ve buna bağlı olarak da akut ve şiddetli ishale neden olmaktadır.

Bu hastalığında Afrikalı yerlileri değerli madenlerin bulunduğu yataklardan uzaklaştırmak için sularına karıştırılan bir bakteri yüzünden başladığı spekülasyonları vardır.

7. Ebola Eha

Ebola Eha

İlk 1976’da görülmüştür ve daha sonra adından çok bahsedilmiştir. Hastalık bulaşan kişiler çok ağır bir süreç geçirirler ve genelde ölümle sonuçlanır. Ebola insanlarda ve primatlarda görülmektedir.

8. Koronavirüs

 

Koronavirüs Hakkında Ortaya Atılan Komplo Teorileri

Çin’de 2019 yılında çıkan ve hızla bütün dünyayı etkisi alan virüs, son yüz yılın en etkili ve ölümcül virüslerinden birisi olmuştur. Bugüne kadar geçen süreçte toplam 186.944.168 kişiye bulaşmış ve 4 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan virüs için tam çözüm olmasa da bazı aşılar geliştirildi.

Mutasyon geçiren virüs halen daha dünyayı etkilemeye ve yayılmaya devam etmektedir. Sonunda dünyada kaç kişinin öleceği merak ediliyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bu hayatın zaten belli bir sonu var onun için hiç kasmıyorum olduğu gibi yaşamaya çalışıyorum. Ayrıca bu hayatta görüp görebileceğiniz en güzel yer ise, adını hatırlamıyorum ama Kocaeli’nden derinceye giderken sağa bir yere dönüyorsunuz, 3-5 km ileride dağın dibinde akarsu var. Ağaçların altı misgibi bir yer.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu