Haberler

Dünya Emoji Günü’nde Emojileri Ne Kadar Tanıyoruz?

Bugün de dünya emoji günü. Sürekli akıllı telefonlarımız elimizdeyken, sosyal medya hayatımızın bir parçası, mesajlaşma uygulamaları bizim adeta bir uzvumuz olmuşken en çok kullandığımız emojilerin de bir günü olması kaçınılmaz oldu haliyle.  Artık noktalama işaretleri yerine bile onları kullanır olduk. 


Peki ilk kez 2014’te kutlanmaya başlayan emojilerle ilgili ne biliyoruz?

2015 yılıda Oxford sözlüğü emojiyi yılın kelimesi seçti. Emojilerin hayatımıza girmesi is 1990 yılında Shigetaka Kurita tarafından oldu. Kurita’nı yarattığı emojiler kullanıcıların duygularını kelimelere ihtiyaç duymadan ifade etmesine olanak sağladı.

Oxford Dictionaries Başkanı Casper Grathwohl artık çağımızdaki iletişim taleplerinin her zamanki kelimelerle karşılanmadığını ve emojilerin bu boşlukları doldurduğunu ifade etti.


Amerika’da yüzde 17, İngiltere’de ise yüze 20’lik bir kullanımla bu ülkelerde en çok kullanılan  emoji ise mutluluk gözyaşlarına sahip olanı.

Bu sabah facebook’a da girenlerin ilk karşılaştıkları şey ise Facebook’un dünya emoji günü kutlamasıydı. “Bugün iletişim kurma şeklimizi değiştiren minik karakterleri kutluyoruz” notuyla bir çok teknoloji devi gibi facebook da bu özel günü es geçmedi.


Eğer Turkcell’liyseniz ve Upcall kullanıyorsanız da bugün ve her gün aramalarınıza resim ve emocan ekleyerek aramalarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Hayatımızın her alanında bizimle olan küçük kahramanlarımızın günü kutlu olsun!

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu