HaberlerListeler

Dünden Bugüne İnternetin Geçirdiği Evrimi Biliyor musunuz?


İlk internet fikrini ortaya atan kişi 31 Mayıs 1961 yılında yazdığı makalesiyle Leonard Kleinrock’s kabul edilir. Şimdiki anlamıyla geliştirilmeye başlaması ise 1960’ların sonlarına tekabül eder. 3 Temmuz 1969’da ise UCLA (Kaliforniya Üniversitesi) bir basın bildirgesiyle internet konusunda ilk defa halkı bilgilendirdi. 

Bundan 4 yıl sonra 1973’te ilk ethernet fikri Bob Metcalfe tarafından geliştirilmeye başlandı ve 1974’te de Telenet ilk servis sağlayıcısı olarak tarihteki yerini aldı.

Dennis ve Dale Heatherinton 1977 yılına gelindiğinde 80-103A modemini çıkardı. Bu modem ve sonrasındakiler ev kullanıcılarının ilk tercihi oldular.


1989’da Amerika’da şimdiki haliyle bildiğimiz internette kullanılan ilk servis sağlayıcısı The World, Amerika’da tanıtıldı.


Türkiye’de ise internet kullanılmaya 12 Nisan 1993’te başlandı. Bilgisayarların dial-up modemine uzanan ek bir telefon kablosuyla yapılan internet bağlatıları son derece zahmetliydi. 2000’li yıllara gelindiğinde ise bu yerini telefon hattı üzerinden olan ADSL bağlantısına bıraktı.


Hala kablolarla bağlanan internet bağlantısı ADSL modemler de günümüzde yerini superbox cihazlara devretmek üzereler. Turkcell’in sunduğu kablosuz modem günümüz teknolojisinde 4.5G internet hizmeti sunuyor ve taşınabilir internet demek. Yani istediğiniz yere götürüp fişini takmanız yeterli.

Dünden bugüne internetin geldiği nokta bu. Bundan sonra neler olacağı ise merak konusu. 

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu