Faydalı Bilgiler

Drama nedir? Eğitimi nasıl verilir?

Drama Nedir?

Kökeni yapmak ve etmek olan drama sözcüğü eğitim anlamında oyunlarla süslenmiş program olarak bilinmektedir. Özellikle ilkokul yıllarında öğrencilerin vazgeçemediği drama dersi, üniversite yıllarında daha tiyatral bir hava ile eğitim fakültelerinde ders olarak sunulur. Farklı eğitim birimlerinde ve fakültelerde de ders olarak verilen drama, görsel olarak verilen eğitimdir. Tiyatral havadan daha uzak ve çocuklara hitap edecek şekilde verilen eğitimler sayesinde öğrencilerin derse daha kolay ısınması ve daha hevesli hale gelmeleri adına uygulamalı bir şekilde öğrenciye verilir. Drama dersini sevmeyen öğrenci bulamazsınız çünkü ilkokul yıllarında dersten çok fazla sıkılan öğrencinin en büyük kurtarıcısı drama dersidir.

drama nedir?

Drama Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Drama dersi ilkokulda başlıyor ve çocuklar bu konuda oldukça memnun görünüyorlar ancak etkili bir şekilde verilmeyen drama eğitimi çocuklara aktarma konusunda sıkıntı yaşatabilir. Drama eğitiminde ilk olarak öğretmen en iyi şekilde yetiştirilmelidir ve çocukların seviyesinde çok daha kolay inebilmelidir. Aktarma ve oynatma konusunda ise çocukların neredeyse tamamı bu eğitimde yer almalıdır. Drama dersi belli bir içeriğin tiyatro şeklinde oynatılarak çocuğa sunulmasıdır ve tüm çocuklar bu eğitimin içerisinde yer almak ister ancak gerekli şekilde oynayamayan ya da başarısız olan çocukları en iyi şekilde korumak ve arkadaşlarının onunla dalga geçmesini önlemek de öğretmenin en büyük görevidir. Drama eğitimi çocukların başarısını destekleyerek ve onlara daha fazla görsel alan yaratarak verilmelidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu