Faydalı BilgilerListeler

Domatesin İnsan Sağlığına Katkıları

Sağlıklı bir hayat sürmenin sırlarını arayanların doğru sebze ve meyveleri tüketmeleri gerekmektedir. Üzerinde hiç durmadığımız bir çok sebze sağlığımıza çok ciddi katkılar yapmakta ve bizi kanser dahil olmak üzere pek çok hastalığa karşı korumaya çalışmaktadır. Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan ancak sağlığımıza yaptığı katkılar çok fazla bilinmeyen domatesi ele alacağız. Domates güçlü içeriği ile öne çıkan ve kalp sağlığından cilt sağlığına kadar çok sayıda konuda bize faydalar sağlayan önemli bir sebzedir.

Şimdi dilerseniz domatesin yararlarına hep birlikte göz atalım. Domatesin içeriğinde bulunan C vitamini, Beta Karoten ve E vitamini gibi bileşenler kemikleri desteklemekte, kanseri önleyen kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Kolesterolün normal seviyelere inmesinde yine domatesin faydaları büyüktür. Düzenli şekilde domates tüketildiğinde kötü kolesterolün düştüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kemik sağlığınızı önemsiyorsanız siz de domates tüketimine önem göstermelisiniz.

domatesin faydaları

Erkeklerde prostat kanseri riskini düşüren ve akciğer kanseri üzerinde de benzer etkileri olabilen domates sağladığı vitamin ve mineral desteği ile insan sağlığının güçlü kalmasında önemli rol oynamaktadır. Zayıflamak isteyenler kalori kontrollerini yaparken vücutlarının ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri domates suyu içerek temin edebilirler. Göz sağlığı için de oldukça yararlı olan domates kan şekerinin dengelenmesinde de pay sahibidir. Yaşlanmanın etkilerini azaltan ve cilt sağlığını destekleyen domatesin faydalarından biri de eklem ağrılarının hafiflemesini sağlamasıdır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamasına kadar pek çok konuda faydası bulunan domates böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşumunu da azaltmaktadır. Yüksek tansiyon sorununa da iyi gelen domates ile sizde daha sağlıklı bir yaşama merhaba yiyebilirsiniz.

Uyarı:

Domatesin pek çok faydası bulunsa da asitli bir sebze olduğu göz ardı edilmemelidir. İçeriğindeki asit nedeniyle reflü hastalığının tükettikleri domates miktarına dikkat etmesi yerinde bir karar olacaktır. Çok aşırı domates yemek mide yanması, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Böbrek taşı oluşumu riski düzenli olarak her gün 10 ve daha fazla domates yiyen kişilerde çok daha fazla olmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu