Faydalı Bilgiler

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Pek çok hastalığa karşı insan sağlığını koruma altına alan domates yaptığı katkılarla adını en yararlı sebzeler arasında yazdırmış durumda. Sizde daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için domates gibi içeriği zengin sebzelerden istifade edebilirsiniz. Domatesin içinde bulunan likopen isimli güçlü antioksidan kalp ve damar sağlığına büyük destek olmaktadır. C vitamini, Beta Karoten ve E vitamini de içeren domates kanseri önlemek ve kalp sağlığına yardımcı olmak adına önemli bir sebzedir.

Domatesin Yararları Nelerdir?

Kemik sağlığını koruyan domates yukarıda da söz ettiğimiz gibi kalp ve damar sağlığı için de adeta vazgeçilmezdir. Kötü kolesterolü düşüren ve kolesterolün normal seviyelerde seyretmesini sağlayan domates zayıflamak isteyenlerin de destekçilerindendir. Göz sağlığı için de domatesin yararlarından faydalananların sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Domatesin içinde olan A vitamini beyaz kan hücresi üretimine yardım etmekte ve yeni hücre üretiminde rol oynamaktadır. A vitamini gözlerin düşük ışıklar da görmesini sağlamaktadır. Saç sağlığında cilt sağlığına kadar pek çok konuda domatesin faydalarından yararlanmak mümkündür. Kan şekerini dengeleyen ve eklem ağrılarına iyi gelen domates böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşumunu da azaltmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından koruyan ve yüksek tansiyonu düşüren domates sizin de vazgeçilmez sebzelerinden biri olmaya aday görünüyor.

domatesin faydaları nelerdir

Önemli Uyarı

Asitli bir sebze olmasından kaynaklı olarak reflü hastalarının domates tüketirken dikkat etmesi gerekmektedir. Bir gün içerisinde 10 veya 10’dan fazla domates tüketmek mide yanması, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi istenmeyen problemleri yol açabilir. Düzenli şekilde her gün 10 ya da daha çok domates tüketenlerin ise böbrek taşı oluşma ihtimalleri daha yüksek oranlara çıkmaktadır.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu