Sağlık

Doktorların Sağlık İçin Genel Önerileri

Her doktor, ilaç yazmadan, bir reçete oluşturmadan önce kendine göre ve tecrübelerine dayanarak sağlığımız hakkında genel öneriler sunar, biz de onları olabildiğince dinlemeye çalışırız. Peki, bu öneriler nelerdir?

Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçınmak

Eğer antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, doktor tarafından belirlenen dozda ve sıklıkta kullanmalısınız. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı sizi iyileştirmez, aksine vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir.

Prebiyotik Kullanımı
Eğer doktora ishal ve mide bulantısı gibi bir şikâyetten dolayı gitmişseniz doktorunuz çok büyük ihtimalle size peynir, yoğurt gibi prebiyotik içeren besinleri ve bunun yanında muz ve patates gibi diğer alternatifleri sunacaktır. Bu yüzden alınan prebiyotik miktarına dikkat etmelisiniz.

Bol Su İçmek

Muayene sırasında gözden kaçmayan cilt ve göz kuruluğu doktorunuzun size “Yeteri kadar su içiyor musunuz?” sorusunu yöneltmesine sebep olabilir. Su içmek gerçekten de sağlık için vazgeçilmez bir maddedir, vücut fonksiyonlarınızın daha iyi çalışabilmesi için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Yeterli Uyku

Göz altı morlukları, esnemeler, uyuşukluk, iştahsızlık ve halsizlik gibi şikâyetleriniz varsa uykusuz kalmış olabilirsiniz. Uyuduğunuz süreyi gözden geçirin ve biyolojik saatinize uygun bir şekilde uyumaya çalışın.

Doktorların Sağlık İçin Genel Önerileri

Hareket Etmek

Gün boyunca oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa veya işiniz olmasa bile sürekli oturuyorsanız bunu yapmaktan vazgeçin. Eğer elinizde imkân varsa yürüyün, koşun, spor yapın, hareket edin ve terlemekten asla korkmayın. Hareket genel anlamda ve uzun vadede size çok şey kazandıracaktır.

Sivilceleri Sıkmamak
Cildiye doktorlarının ve dermatologların en çok sunduğu öneri sivilcelerinizi sıkmamanız yönündedir. Bunun dışında yüzünüze dokunmamanızı öğütlerler; yüzün günlük temizliğini yapmayı unutmamak, kadınlarda makyajı temizlemeden uyumamak çok önemlidir. Zira bu maddelere dikkat etmediğiniz sürece hiçbir doktor ve hiçbir ilaç size yardım edemeyecektir.

Elleri Sık Sık Yıkamak

Gün içinde yaptığımız neredeyse her işi, her hareketi ellerimizle yaparız ve bunun farkında bile olmayız. Bundan dolayı biz fark etmesek bile ellerimiz tekrar ve tekrar kirlenir; bu durumda yapılacak en güzel şey onları bol su ve sabunla yıkamak olacaktır. Kuruduğunu hissederseniz ellerinize iyi gelecek bir el kremiyle ellerinizi nemlendirebilirsiniz ancak yıkamayı asla ihmal etmeyin. Çoğu hastalık dışardaki mikrop ve virüslerden gelir, bu noktada ellerimiz rolü büyüktür.

Yeterli ve Dengeli Beslenmek

Vücudumuzun vitamin, mineral, kalsiyum potasyum, demir ve protein gibi daha birçok ihtiyacı vardır. Bunları yeteri kadar almadığımız zaman aksaklıklar oluşur ve vücudumuz buna tepki verir. Böyle bir olumsuzluk yaşamamak ve daha sağlıklı bir ömür için beslenmemize dikkat etmeliyiz.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu