Faydalı BilgilerSağlık

Doğru Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru el bakımı ve tırnak bakımı bayanların cilt güzelliğini tamamlayan önemli unsurlardandır. Bayanlar erkeklerin yanında ellerine ve tırnaklarına çok dikkat ettikleri bilinen bir konudur. Bu sebepten ötürü doğru tırnak bakımı nasıl olmalı sorunu cevaplandıracağız.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Aşama aşama sizlere tırnak bakımı konusunda bilgilendirme yapacağız.

1) Tırnak Bakımında Tırnak Fırçasına Yönelin

ayak tırnak fırçası

Özenle tırnak bakımı yapabilmek için ihtiyacınız olacak materyallerden bir tanesi olan tırnak fırçası ile tırnaklarınızın üzerinde yaşayan bakterilerden temizlemeniz gerekmektedir. Başlangıçta tırnak fırçası ile tırnaklarınızda bulunan bakterileri def etmeniz ve kirlerden arındırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kirli gözüken bir tırnak hiç bir zaman bakımlı olamaz. Sağlıklı uzayan tırnaklar için el temizliğine özen göstermelisiniz.

2) Tırnak Bakımı için El Yıkamanın Önemi

tırnak temizliği nasıl yapılır

Bir diğer Tırnak bakımı konusu ise ellerinizin temizliğidir. Bu amaçla ellerde çoğalam bakteriler tırnaklara yürümekte ve tırnak sağlığını olumsuzluğa sebebiyet vermektedir.

Yapmanız gereken ellerinizi bileklerinize kadar sabun ve su yardımı ile iyice temizlemek olmalıdır. Bu sayede bakterilerden kurtulur ve temizliği ile dikkat çeken tırnaklarınız bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olursunuz.

3) Tırnaklarınıza Nazik Davranın

ayak tırnak bakımı nasıl olmalı

Tırnaklarınızın bakımını daha doğrusu tırnaklarınızı kesmenin doğru zamanı banyo veya el yıkamasından sonra yapılmalıdır. Tırnaklarınızı tırnaklar yumuşak iken kesmeyi unutmayın.

4) Tırnaklarınızı Törpülemeye Dikkat Edin

ayak tırnak törpüsü

Tırnak bakımı sırasında törpüyü tek taraflı çekmeyi unutmayınız. Bunda amaçlanan çift taraflı çektiğiniz zaman tırnaklar uzadığı zaman çatlamalara neden olmasını engellemektir.Çeşitli nedenlerde çatlayan tırnaklar estetik olarak rahatsız edecek ve hepsinin boyunu eşitlemek amacıyla kesmek zorunda hissedeceksiniz kendinizi.

5) Tırnak Bakımı için El Kremi Kullanın

ayak bakım kremleri

Cilde çeşitli faydaları ile bilinen el kremi ile ” Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?” sorusuna cevap niteliğindedir. Tırnaklara bakmadan önce karşıdaki insan önce ellere bakar. Bunu asla hiç bir zaman unutmayınız. Bu nedenle ve aynı zamanda tırnakların beslenmesi amacıyla el kremleri kullanmak son derece önemli bir husustur.

Tırnak Bakımı için İpuçları

Tırnak bakımı yapma konusunda sizlere bazı ipuçları vererek “Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?” konusunu detaylı olarak incelediğimizi düşünüyoruz. Yukarıdakilere ek olarak

  1. Badem yağı ve zeytinyağı yardımcı ile tırnaklarınıza fayda sağlayabilirsiniz. Aynı gün içerisinde tırnaklarınızı zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlara batırarak bakım gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Çevreserl faktörler tırnak bakımını gerektirmektedir. Tırnaklarınızı dış etkenlerden korumaya çalışın. Ellerinizi kaba olan herşeyden uzaklaştırın. Mesela bir yerlere sürtmek, bir şeyler taşımaktan kaçının. Daha doğrusu tırnaklarınıza zarar verecek her şeyden uzak durmaya çalışın.
  3. Örneğin gitar gibi müzik aletleri kullanıyor iseniz, tırnaklarınız yerine pena kullanmanızda fayda olacaktır.
  4. Tırnaklarını uzadıkça muhakkak kesin ve boylarını aynı tutmaya çalışın. Çünkü sağlıklı tırnaklar ve bakımlı tırnaklar kesildikçe yerine daha bakımlı ve sağlam tırnaklar gelecektir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu