Faydalı Bilgiler

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlı saçlara sahip olmak sanıldığı kadar zor değil. Basit ve işe yarar doğal saç bakımı yöntemleri ile saçlarımızın bakımını pahalı ürünlerden daha etkili şekilde yapabiliriz.

Sizlere doğal saç bakımı için tamamen pratik ücretsiz bir rehber sunuyorum. Evde yapabileceğiniz bu etkili yöntemler ile mükemmel görünümlü ve sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

Bilgi:

Evde doğal saç bakımı rehberimizi adım adım anlatacağım, adımları dikkatle takip ediniz.

Saç bakım ürünleri hakkında bilinmeyenler

Mevcut saç bakım ürünleri, içerisinde doğal mineral ve ek kaynaklar içerdiğini reklamlarda üstüne basa basa tekrar etse bile aslında yoğun kimyasal bileşenler kullanılarak hazırlanmaktadır.

Bu tür ürünlerde kullanılan kimyasallar kısa süreli olmak kaydıyla saçlarda muhteşem etkiler sağlayabilir. Çünkü ürünler temel satış planında buna göre hazırlanmış ve satışa sunulmuştur, olumsuz etkilerle karşılaşmaya başladığınızda farklı tipte bir ürün size önerilir veya yeni karşılaştığınız sorunu gidermek için değişik bir saç bakım ürünü kullanmanız gerekir.
Adı üzerinde kimyasal etkili maddeler, saça zamanla yıpranma, hacim kaybı, dökülme, saç diplerinin zayıflaması gibi birden fazla negatif etki gösterir.
Oysa; doğal saç bakımı rehberini göz önünde bulundurarak tüm saç sorunlarının üstesinden gelmek mümkün.

Kepek, saç dökülmesi konusunda kesin işe yarayan yöntemler birçok ünlü kuaför tarafından özel tarif ile sizlere yüksek fiyatlara uygulanır.

Bu yöntemleri birlikte öğrenerek mükemmel bakımın sırlarını paylaşacağım.

Adım 1 : Saç yıkama zamanı ve sonrası

sac-bakim-maskesi

Saçların yıkanması, doğal saç bakımının temelini oluşturur. Saçlarınızı belli zaman aralıklarında düzenli olarak yıkamak, saçlarınızın beslenmesi, uzaması ve güçlenmesi için pozitif etki yapar.

Düzensiz ve sıklıkla yıkanan saçlar, kendini güçlendirme ve kök yapısında konusunda sıkıntılar çıkarır. Olağan dışı durumlardan bahsetmiyorum, aşırı terlediğiniz, saçlarınız kirlendiğinde tabi yıkayabilirsiniz fakat bunun harici durumlarda planlamanıza uyun ve buna göre saçlarınızı yıkayın.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra asla nemli bırakmayın, saç kurutma makinesinin aşırı kullanımını da tavsiye etmem. Mümkün olduğunca havlu ile saçların ıslaklığını en aza indirin, güzelce kurulayın.

Kuruladıktan sonra sizlere vereceğim doğal saç güçlendirici ve parlaklığını arttırıcı bitkiselleri kullanabilirsiniz.

Adım 2: Elma sirkesi ile bakım ve kepeklerden kurtulma

Elma sirkesi ile bakım ve kepeklerden kurtulma

Elma sirkesi saçlar için muazzam bir etkiye sahiptir. Mümkün olduğunca duş almadan önce elma sirkesini kullanmalısınız.

Kullanımı ise oldukça basittir, saçlarınızın diplerine uygulayacak ve güzelce emmesini sağlayacaksınız. Tüm saçlarınıza yaymanıza gerek yok, sadece saç köklerinize uygulamanız yeterlidir. Saç telleri için bir faydası olmaz, köklere etki eder ve güçlendirir.

Eğer saçlarınızda ciddi kepek problemi var ise, önce elma sirkesini saç köklerine uygulayın daha sonra üzerine karbonat sürün. Köpürmeye ve etkileşime girmeye başlar, korkmayın doğaldır. Yaklaşık 2 dk bekledikten sonra yıkayın, fazla durmasın.

Bu işlemden sonra kepek namına saçlarınızda hiçbir şey kalmayacaktır. Bu formül birçok kuaför tarafından kullanılan bir yöntemdir, asla saça zarar vermezler tüm kepeği yok eder.

Adım 3: Muhteşem saç bakımı maskesi zeytinyağı

Muhteşem saç bakımı maskesi zeytinyağı

Zeytinyağı saç için eşsiz bir nimettir, eskilerden beri kullanılır. Zeytin sabunu olarak ürünlerin ortaya çıkmasının sebebi bile zeytinyağının saça etkisidir.

Zeytinyağı kullanarak saç tellerinize parlaklık ve hacim kazanmasını, kuvvetlenmesini sağlarsınız. Kullanımı ise oldukça basit ve pratik şekildedir. Haftalık saç yıkama planınızın bir gününü zeytinyağı maskesine ayırın ve uygulayın.

Duştan önce zeytin yağını tüm saçlarınıza sürün, bunun için elinize fazla zeytinyağı gelmeyecek olan küçük ağzı damlalı şişelerden alabilirsiniz. Saç tellerinize güzelce sürün ve bone ile saçları kapatın. Bir süre bekletirseniz, zeytinyağı saçlarınıza iyice etki etmiş olur.

Sonrasında ılık suyla saçlarınızı tamamen arındırabilirsiniz ve normal saç yıkama işlemini de tamamlamış olursunuz.

Adım 4: Şampuan seçiminin önemi

Sürekli farklı şampuan kullanmanın saçlara olumsuz etki yaptığından bahsetmeme gerek yok sanırım, bu artık hepimizin bildiği bir gerçek. Fakat şampuanların reklamlardaki gibi kıvırcık saçlara, dolgun saçlara, sönük saçlara gibi yanlış reklam yönlendirmelerine inanmayın !

Bu tür yönlendirmeler sadece satış odaklı olup, gerçekte normal şampuanlardan farklı bir özelik barındırmamaktadır.

Doğru bir şampuan seçimi için önemli olan nokta;

Şampuanın içerisinde katkı maddeleri ve bileşenlerdir, sağlıklı ve doğal özelliği yüksek şampuanlar piyasada oldukça fazla. Bu ürünler içerisinden sarımsak özlü, aleo vera özlü olanlardan tercih edebilirsiniz.

Katkı maddesi olarak içerisinde ammonium lauryl sülfat, sodium laureth sülfat, paraben olan şampuanları kesinlikle kullanmamalısınız. Saç dökülmesi probleminiz var ise biotin içeren şampuanları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Adım 5: Üşenenler için bitkisel saç bakım ürünü önerileri

Saç Bakım Ürünleri

Biz en etkili doğal saç bakımı yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz fakat zaman sıkıntısı yaşayan ve üşengeç hanımlar için bitkisel bazlı, doktor onaylı saç bakım ürünlerini paylaşmakta da yarar olduğunu düşünüyorum.

Bahsedeceğim ürünler daha az kimyasal katkılı ve doğal ağırlıklı olduğundan daha fazla fayda sağlar. Günlük saç bakımı kullanımı için idealdir, en azından kafanızda saçlarıma zarar verecek düşüncesinden uzaklamış olursunuz.

Özellikle bakım setleri olarak Liquid Keratin saç bakım setlerini önerebilirim, keratin bazlı proteinler saçların temel yapısını oluşturur. Bundan dolayı keratin özellikli bakım ürünleri maksimum fayda sağlayacaktır.

Diğer tavsiye edeceğim saç ürünü ise, Zigavus aloe vera saç maskesidir bu ürün içerisinde doğal aloe vera özü saçlara iyi etki etmektedir. Doğal bazlı olması en büyük avantajıdır.

Saç yıpranmalarına karşı katkısız keratin yıpranmış saçlar setini ayrıca kullanabilirsiniz.

Adım 6: Doğru bilinen yanlışlardan uzak durun!

guclu-saclar

Herkesin kullanmış olduğu ürünler veya doğal saç bakım maskeleri işe yaracak diye bir gerçek asla yoktur ! Bunun bilincinde olarak saç bakımına son derece özen göstermelisiniz.

İnternet üzerinde satılan hazır karışım maskeleri kesinlikle kullanmayın, saçlar için faydalı doğal bitki ve yağlar; zeytinyağı, sarımsak, aleo vera, elma sirkesidir. Bu bahsettiklerim işe yararlılığı denenmiş, size herhangi bir negatif etkisi olmayan bitkisel ürünlerdir.

Bunun yanında ballı yumurta karışımı, suna dumankaya saç maskesi , ibrahim saraçoğlu saç maskesi gibi gerçekliği söz konusu dahi olmayan birçok bilgi paylaşılmaktadır. Karışımlardan ziyade sade özellikli doğal maskelerden faydalanmak daha doğru bir hareket olur.

Yumurta saç maskesinin işe yaradığını ben pek görmedim, hem kokusu rahatsız edici ve kullanmak isteyeceğiniz tarzda bir ürün değil. Yine bal ilaveli karışımlarda saçlarınızı yapış yapış edip temizlemesi ve uygulaması zor olan saçma maske tariflerinden biridir.

Originally posted 2021-11-19 09:45:20.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu