EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListelerSağlıkYaşam - insanYeme - İçme

Diyette Tatlı Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz

Diyet yaparken çoğu insan tatlının yasaklanmasını istemez ancak diyetin bir numaralı kuralı ise tatlı yememektir. Hatta çoğu zaman tatlı krizi nedeniyle diyet bozulabiliyor. Aynı zamanda sırf tatlı sevdiği için diyet yapamayan insanlar vardır. Ancak bazı detaylara dikkat ederek diyet sürecinde sağlıklı kilo vermek ve tatlı yemek mümkündür. Konu ile ilgili uzmanların bazı uyarılarını dikkate alarak diyette tatlı yemek mümkündür.
Diyette Tatlı Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz
Enerji verdiği gibi aynı zamanda piskolojik olarak rahatlamamızı sağlayan tatlılar, günlük beslenme alışkanlığımızda sıkça yer alır. Nadir zamanlarda yapılan tatlı kaçamakları kişinin diyete uyumluluğunu sağlamaktadır. Özellikle kişi fazla kilo vermek istiyorsa ve uzun süreli bir diyet sürecinde ise ara sıra yapılan tatlı kaçamakları uzun süreli diyete sadakata yol açar. 
Ancak tatlının miktarı ve tüketim sıklığı önemlidir. Şerbetli veya kızartılmış tatlılar tercih edilmediği durumlarda kalori miktarı düşeceği için bu türde tatlılar tercih edilmemelidir. Onların yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir. Diyet yaparken tatlıyı tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerekmediği gibi arada yapılan kaçamaklar ise motivasyonumuzu artırır.  Ne zaman, hangi tatlının, ne kadar tüketileceğini bilirsek ve kontrollü yersek olumsuz ruh halimizi olumluya çevirir.
Diyette Tatlı Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz
Sütlü tatlılar, içerisinde süt olduğu için oldukça besleyicidir ve kalorisi düşüktür. Bu yönleriyle, özellikle çocukların günlük beslenmesinde sütlü tatlının yer alması daha fazla önerilmektedir. Sütlü tatlılar sayesinde sütün içerdiği besin öğelerinin vücuda alınması sağlanmaktadır. Ayrıca sütlü tatlılarla birlikte iyi kalitede protein, D, A ve B vitaminleriyle fosfor gibi minerallerin alınması da mümkündür.
Sütlü tatlılar, içerdiği proteinin kana karışma hızı daha yavaş olduğu için kilo verme sürecinde iyi bir destek olmaktadır. Ancak her besinde olduğu gibi sütlü tatlı miktarını artırırsak bu kilo verme sürecimizi sekteye uğratır. Bu nedenle dengeli ve miktarı belli biçimde tüketmek gerekmektedir. Sütlü tatlılara şeker yerine doğal tatlı kaynakları eklemek kaloriyi düşürmede yardımcı olacaktır. Şekersiz olarak pişen ve içine meyve eklenen sütlü tatlılar hem tatlı krizlerini önleyecektir hem de sağlıklı olacaktır. Özellikle ananas gibi şeker tadı baskın olan meyveler seçilirse tatlı ihtiyacı bir o kadar karşılanabilir. Eğer meyve tercih etmiyorsanız doğal bal veya pekmezde kullanabilirsiniz.
Diyette Tatlı Tüketimi Hakkında Bilmedikleriniz
Diyet yaparken sütlü tatlı yapmak isteyen kişiler bazı kuralları göz ardı etmemelidir. Örneğin sütün yağ oranı önemlidir. Yağsız süt tercih edildiğinde kural ihlal edilmemiş olunacaktır. Sütlü tatlı yapımında dikkat edilmesi gereken bir başka besin pirinçtir. Sütlaç yaparken kullanılan pirinç diyetin bozulmasına neden olabilir. Ancak beyaz yerine esmer pirinç kullanılırsa sağlıklı bir dengeleme yapılmış olur.
Diyet döneminde hangi tatlıyı yiyeceğiniz kadar, ne zaman yiyeceğiniz de çok önemlidir. Karnınızın aç olması, midenizin dolu olması, uyandığınız an ya da uyku öncesi dönemler hesap edilerek tatlı tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Yemeklerden en az 1 kaç saat önce veya sonra tüketilen tatlılar kilo verme sürecimizi daha sağlıklı hale getirir.
Sütlaç, diyetlerde ya da dengeleme yaparken tüketilebilecek bir tatlıdır. Süt, şeker, esmer pirinç ana malzemeleri ile hazırlanabilecek sütlaç, hafif olduğu kadar besleyicidir. Bir kase sütlaç için günlük beslenmeden bir dilim ekmek, bir bardak süt ve bir adet meyve çıkarılması yeterli olacaktır.

Originally posted 2021-11-19 09:40:25.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu