Faydalı Bilgiler

Diyet Kola Öldürüyor! Aspartam ve Diyet Kolanın Zararları

Son yılların modası olan diyet kolaların içerisinde bulunan aspertamın insanlara verdiği zararların araştırma sonuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Özellikle de son günlerde son derece popülerliğini korumakta olan diyet kola, kalorisinin oldukça düşük oranlarda olması sebebi ile ve adının da diyet kola olması sebebi ile piyasaya sunulması beraberinde insanları açıkçası zaaflarından vurmaktadır.  Oldukça güzel bir adı olan ve oldukça düşük kalorili içecek olarak lanse edildiği için diyet kolanın ne kadar zararlı bir içecek olduğu ve içerisindeki aspartam denilmiş olan tatlandırıcı unsurun da ne kadar risk taşıdığı bilimsel çalışmalar beraberinde kanıtlanmış bir gerçektir.

Tatlandırıcıdaki Zarar

Tatlandırıcıdaki Zarar

Aspartam E951 koda sahip non-sakkarid türünde bir çeşit tatlandırıcıdır. Bu tadlandırıcı diyet kola ve çeşitli besinlerde kullanılmakta olan yapay bir tadlandırıcıdır. Aspartam bileşeni genetiği ile oynanmış bakteriler tarafınca üretilmiş bir çeşit yapay tatlandırıcıdır. İlk olarak 1965 senesinde üretimi yapılmıştır. Son günlerde ise gıda şirketlerinde amino-şeker olarak da isimlendirilebilmektedir. Aspartam benzeri tatlandırıcılar özellikle de kola gibi biçecek türlerinde kullanılır ve düşük kalorili içecekler oluşturulmuş olunur. Bu sayede de diyet kola ismi altında gıda piyasasına sunulmuştur. Ek olarak kolanın yanı sıra jeli bonlar, sakızlar, şekerlemeler, çikolatalar ve tahıl türü gıdalar başta olmak üzere günümüzde 6.000’e yakın gıdalarda bulunuyor. Son 35 senedir ise kullanımı son derece yaygınlaşmış olan bu bileşen oldukça güçlü ve çok keskin bir tada sahip olan bir çeşit tatlandırıcıdır. Tatlandırıcılık açısından ise ağza son derece tatlı bir tat verdiğinden daha doğrusu kolaya hak ettiği tadı verdiğinden şüphemiz yoktur. Ancak birçok insan yine de diyet koalnın tadından şikayetçidir.

Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Aspartam içerikli olan kolanın zararları bilimsekl araştırmalar çerçevesinde ispatlanmıştır. Aspartam bileşeni eksitoksin bir yapıya hakim olmak beraberinde vücud dokusunu ve beyni ciddi oranlarda tahriş etme fonksiyonuna sahiptir. Aspartam körlük, beyin tümörü ve kansere kadar birçok hastalığı beraberinde getirebiliyorç Başka bir yandan ise lenfoma, lösemi ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara da neden olduğu ispatlanmıştır.

Sigara ile beraber içildiği takdir de çok ciddi oranlarda kalp ve damar hastalıklarını oluşturmaktadır. Buna ek olarak genotoxic özelliğini taşımaktadır.  Yapılan bazı araştırmalara göre aspartamın belirtilerini ortaya koymuştur. Bunlardan bazıları; hafıza kaybı, baş ağrısı, görme kaybı, koma, diyabet, depresyon gibi unsurlardır.

Ayrıca yapılan ek araştırmalar neticesinde bu maddenin bağımlılık yapma özelliğinin olduğu da ortaya koyulmuştur. Diyet kola adı altında reklamların yapılması ve hem de bağımlılık yapıcı fonksiyonunun olması bu ürünü oldukça kötü amaçlar için kullanmaktadırlar. Bu yüzden normal kolaya dönmenizde fayda var ancak en iyisi en sağlıklısı hiç kola içmemektir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu