HaberlerTürkiye

Diyarbakır’da Dünya Standartlarının Üstünde Petrol Bulundu

Ülkemiz son yıllarda özellikle Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde petrol aramaları yapmaktaydı. Sonunda Diyarbakır’da petrole rastlandı. Ayrıca bulunan bu petrol incelendiğinde dünya standartlarının üstünde bit kalitede olduğu bildirildi. Bu da varil satış fiyatının daha fazla olması anlamına geliyor.

Diyarbakır’ın Mermer-1 bölgesinde yapılan petrol araştırmaları sonucunda yerin 3500 metre altında petrol keşfedildi. Hidrolik çatlatma yöntemi ile yeryüzüne çıkarıldığı bildirilen petrol alanının etrafında da kuyu açılması için çalışmalara başlandı. Şuan için bulunan petrol alanının yakınlarına 50 adet daha petrol kuyusu açılması gündemde. Bu şekilde petrol arama faaliyetlerine tam gaz devam edilecek.

Rezerv Miktarı 5,26 Milyon Varil Olarak Açıklandı

Diyarbakır’da yapılan petrol araştırmaları sonucunda bölgedeki rezerv miktarının 5,26 milyon varil olduğu açıklandı. Ancak şuan için yapılan kuyunun günlük petrol çıkartma kapasitesi 200 varil kadar.  Mermer-1 adı verilen petrol araştırma sahasında kurulmuş olan kuyuya ek bölgedeki rezervin çıkarılması amacıyla toplamda 50 adet daha kuyu açılması gündemde. Bir petrol kuyusu açmanın maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar. Ancak bölgede keşfedilen petrol rezervinin kalitesi ve miktarı gayet tatmin edici olduğu için çalışmalara tam gaz devam edilecek.

Son dönemlerde daha da hızlanan petrol arama faaliyetlerinde yavaş yavaş sonuca varılıyor gibi görünüyor. Petrol ve enerji konusunda dışa bağımlı olan ülkemiz, bulunan bu kaynaklarla daha da rahatlayacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu