Haberlerİş Hayatı

Diyanet Başkanlığı Müftü Alacak!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, yazılı ve sözlü sınavlar ile 36 ile kadın müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü ataması yapılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak atamada İstanbul, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kilis, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak’taki “şehir müftü yardımcısı” kadrosuna kadın personel alımı gerçekleştirilecek.

Sınava müracaat edecek adayların Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaatının onaylanması için, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4/A maddesine göre çalışmaları, en az 4 senelik din konusunda yükseköğretim mezunu; Kur’an kursu öğreticisi, eşiti veya üstü sayılan görevlerde en az 6 sene görev yapmış olmaları gerekiyor.

Merkezde çalışan adaylar bağlı bulundukları birimlere, taşra örgütünde çalışanlar ise görev yaptıkları il ve kaza müftülükleri veya dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi müdürlüklerine ihtiyaç duyulan belgelerle bizzat müracaat edebilecek. Müracaatlar 22 Nisan-6 Mayıs’ta alınacak.

İki kademeli gerçekleştirilecek imtihanda yazılı imtihan konuları Kur’an-ı Kerim, Arapça, Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, İslam Tarihi ve İslam Ahlakı, Dini ve Mesleksel Genel Kültür, Başkanlık ve devlet memurları konusunda mevzuattan oluşacak.

Sözlü sınavda ise adaylar imtihan komisyonunun her bir azası tarafından Kur’an-ı Kerim kıraat, mana ve tefsiri, Arapça, dini bilgiler ve mevzuat konularından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı gerçekleştireceği bir başka yazılı ve sözlü imtihanla kurum içinde naklen atama ile 20 ilçe müftüsü alımı için sınav yapılacak.

Müracaatta bulunacak adaylarda en az 4 senelik din konusunda yükseköğretim mezunu ve ihtisas kursu belgelerine sahip olmaları veya ilahiyat alanında doktora yapmaları koşulu aranıyor.

Ayrı olarak adayların sınava başvuruların bitiş tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında toplam 5 yıl görev yapmış olması gerekiyor.

İlçe müftülüğü için başvurular da 22 Nisan-6 Mayıs’ta yapılabilecek.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu