EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Diyabet Tipleri Nedir? Diyabetten Korunmak İçin Öneriler

Şeker hastalığı olan birini tanıyor musun? Gerçekten çok zor bir hastalık. Gelişmiş dünyada, her geçen gün daha fazla insanı etkiliyor. Diyabet hakkında önemli bilgiler.

Şeker hastalığı olan birini tanıyor musun? Gerçekten çok zor bir hastalık. Gelişmiş dünyada, her geçen gün daha fazla insanı etkiliyor. Stresli, tüketim odaklı toplumumuz bizi daha önce hiç mücadele etmediğimiz hastalıklara yakalanmamıza sebep oluyor. . Bunun için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, yaşama şansımızı artırmak için, yani diyabet hastalığının kötüleşmesini önlemek için yapabileceğimiz bazı şeyler var. İşte diyabet hakkında önemli bilgiler.

Diyabet nasıl ortaya çıkar?

Diyabet nasıl ortaya çıkar?

Diyabet belirtileri ve semptomları, diyabet tipinize bağlı olarak farklı şekilde ortaya çıkacaktır.

Diyabet bilinç kaybına neden olur mu?

Hem tip 1 diyabet hem de tip 2 diyabet çok ileriki safhalarda bilinçsel olarak önemli düşüşe neden olabilir.

Diyabet böbrekleri nasıl etkiler?

Diyabet böbrekleri nasıl etkiler?

Sonunda böbrekleriniz başarısız olur. Bu noktada ya bir nakile ihtiyacınız olacak ya da haftada birkaç kez diyaliz için gitmek zorunda kalacaksınız. Diyaliz sırasında, vücudunuzdaki tüm kan “temizlenmek” üzere bir makine ile çalıştırılır. Normalde böbreklerinizin görevi budur.

Diyabet belirtileri ve semptomları

Her ne kadar diyabet belirtileri ve semptomları küçük küçük başlasa da, sonunda oldukça dayanılmaz ve öldürücü olabilmektedir.

Diyabet belirtileri ve semptomları

Diyabeti kontrol altına almak mümkün mü?

Hiçbir tedavisi olmamasına rağmen, teşhis konmuş olsanız bile, sağlıklı bir yaşam sürerek ve sigara gibi alışkanlıklardan kaçınarak diyabet korunabilir. Hastalıktan asla kurtulamayacaksın, ama en azından kanı filtreleyen bir makineye bağlı da kalmayacaksın.

Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet tipik olarak genetiktir. Bağışıklık sisteminiz pankreasa saldırdığında oluşur ve artık yeterli insülin yaratamazsınız. Bu, kandaki şekeri parçalayamadığınız anlamına gelir ve vücudunuz şekeri kullanamaz.

Tip 1 diyabet kaç yaşında ortaya çıkar?

Tip 1 diyabet nadirdir. Genellikle 20 yaşın altında başlarken, her yaşta görülebilir.

Tip 1 diyabet belirtileri nelerdir?

Tip 1 diyabet belirtileri nelerdir?

Tip 1 diyabetin en kolay belirtisi, tuvalete sık çıkmaktır. Bunun sebebi de vücudun kanda bulunan yüksek şekerden kurtulmaya çalışmasıdır.

Tip 1 diyabeti kontrol altında tutabilir miyiz?

 

Tip 1 diyabetin tedavisi olmasa da, daha fazla ilerlememesi için kontrol altında tutulabilir. Sıkı bir diyet ve sabit kan şekeri kontrolleri ile bu yapılabilir.

Tip 2 diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet Nedir?

Tip 2 diyabet çok farklıdır. İnsanlarda genellikle ömür boyu sürmektedir. Tip 2 diyabette, pankreas halen insülin üretir, ancak vücut zamanla ona karşı duyarsız hale gelir.

Tip 2 diyabet kimlerde görülür?

Tip 2 diyabet daha çok yetişkin insanlarda görülmektedir.

Tip 2 diyabet belirtileri nedir?

Tip 1 diyabetin aksine, tip 2 diyabetin belirtileri yıllarca ortaya çıkmayabilir. Bu, hastalığın vücudunuzu, siz bilmeden harap edebileceği anlamına gelir. Ancak tip 2 diyabetin belirtilerinin çoğu tip 1 diyabet ile tamamen aynıdır.

Tip 2 diyabet tedavisi var mıdır?

Tip 2 diyabet tedavisi var mıdır?

Tip 2 diyabetin de tamamen hastalıktan kurtaran bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın daha fazla ilerlememesi için en iyi yöntem, dengeli bir diyet ve egzersiz yapmaktır.

Tip 2 diyabetin obezite ile ilişkisi var mıdır?

Tip 2 diyabet, aşırı kilolu veya obez olmakla son derece yüksek bir korelasyona sahiptir. Bunlar hastalığın tipik bulguları olmamasına rağmen oldukça genel ön koşullardır.

Tip 2 diyabet beslenme durumu

Tip 2 diyabet beslenme durumu

İnsanlar giderek daha az sağlıklı yaşamlar sürdürmektedir. Eğer böyle hayat sürmeye devam edilirse insanlarda tip 2 diyabet görülme oranı da artacaktır.

Tip 2 diyabet sigara ilişkisi var mıdır?

Sigara içimi, tip 2 diyabet başlangıcı ile de ilişkili olabilmektedir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu