HaberlerYaşamYaşam - insan

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sizin de bildiğiniz üzere diyabet şeker hastalığıdır. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun yetersizliği sonucunda diyabet hastalığı ortaya çıkar. Ülkemiz de yaklaşık 38 milyon diyabet hastası olduğu bilinmektedir. Bazı ülkelerde bu rakam değişmektedir fakat önlem olarak diyabet okulları hatta diyabet şehirleri bile kurulmuştur. Hastalar buralarda tedavi görmekle kalmayıp diyabet hakkında her şeyi öğrenmektedirler. Hemen hepimizin bir akrabası bir yakını diyabet hastasıdır. Değilse de belirtilerini taşımaktadır. Bu belirtiler bol bol su ihtiyacı, sık idrar yapımı, karın ağrısı, hızlı soluk alıp verme, mide bulantısı, deri de kuruma, sık sık kusma vb.

  Peki diyabet hastası nasıl beslenmelidir?Öncelikle her hastalıkta olduğu gibi diyabette de erken teşhis hastalığı önlemekle beraber iyileştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. En önemli beslenme şekli olan posalı besinler önemli rol oynamaktadır. Örneğin meyveleri olduğunca kabuklu yiyin, kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir ve etli yemeklerde etin yağından başka yağ kullanımı oldukça tehlikelidir.şeker tuz kullanımı yerine tatlandırıcı kapsüller tercih edilmelidir, gereksiz yağ kullanımının önüne geçilmelidir. Günde en az 9 bardak su içilmelidir. Düzenli olarak spor yapılmalıdır, kolestrol barındıran besinler tercih edilmelidir, bol bol meyve kuruları tüketilmelidir. Katı yağ tüketiminin bırakıp bitkisel yağlar tüketilmelidir. Ekmek olarak kepekli ekmeği tercih edin, beyaz ekmekten uzak durun,bol bol yeşillik tüketin,kuru baklagilleri sofranızdan asla ama asla mahrum bırakmayın.

  Diyabet hastalığının altından kalkabilirsiniz. Günümüzde internet yardımıyla evden de her türlü bilgiye yetkiliye gitmeden ulaşabilirsiniz fakat tüm bunları uygulamadan önce tüm kan değerlerinizi ölçtürüp doktorunuzu danışın.

İlgili Makaleler

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu