Sağlık

Diş Tartarı Nedir, Neden Oluşur, Nasıl Yok Edilir?

Diş tartarı nedir? Neden oluşur? konusunda sizlere bu yazımızda gerekli bilgileri aktarmaya çalışacağız. Şunu öncelikle bilmek gerekir ki, diş tartarı nedir?

Bildiğiniz gibi, her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir. Bu işlem gerçekleşirken, aslında yapılan dişlerde yemekten kalan artıkların temizlenmesi içindir. Dişte kalan artıklar zamanla birleşir ve katılaşarak diş taşı ve ya diş tartarı denen maddelerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Sizler için, öncelikle bilmeniz gereken kesinlikle bu işlemlerde yani diş tartarı işlemlerinde sizler için daha iyi bir sonuç sunulması durumu olmaktadır. Diyelim ki, dişlerinizi düzenli olarak fırçaladınız. Bu durumda sıkıntı yaşamadan sonuç alabilirsiniz. Gerçek anlamda bununla ilgili net sonuçlar almak istiyorsanız bu durumda, aslında en başarılı sonuçlar, diş hekimine başvurarak sonuç verilebilmektedir. Bu sayede de sizler de diş doktorunuza başvurabilir ve gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diş Tartarı Hakkında

Diş tartarı hakkında sizlere şunu söylemeliyiz ki, sizler için en başarılı sonuçlar sunulabilmesiyle birlikte, sizler de hakkında asıl en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz. Bu arada da yapmak isterken, doktordan önce kendiniz evde bu tartarlardan kurtulmaya kalkarsanız bu durumda çok daha kötü sonuçlarla yüzyüze kalabilirsiniz. Bu yüzden de sizler de bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmadan hemen gerekli sonuçları doktorunuzdan gerekli şekilde alabilirsiniz. Bu bilgilere ulaştığınız zaman hemen tüm sonuçlara hızlı şekilde ulaşma fırsatınız olacaktır. Sizler de bu yüzden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diş Taşı (Tartar) Temizliği 

DİŞ TARTARI NASIL TEMİZLENİR

 Diş taşı temizleme işlemi ile ilgili olarak sizler de gerekirse, hemen doktorunuza başvurursanız, bu durumda yapmanız gereken işlem çok kolay şekilde yarım saat süren bir işlem yapılması olacaktır. Bundan sonra sizler de gereken tüm işlemleri çok iyi şekilde yapabilirsiniz.

 Doktor yarım saat içerisinde sizlerin diş taşı ile ilgili olan tüm problemlerinizden hızlı şekilde kurtulmanız için fırsat oluşturmuş olacaktır. Bununla birlikte, her zaman en hızlı şekilde ve en sağlıklı şekilde sonuç alabilmeniz için yapmanız gereken kesinlikle bu işlemleri hızlı şekilde yapabilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak şunu da söylememiz gerekir, bazı durumlarda tek seferde kurtulamayabilirsiniz. Yani, diş taşı ve tartarı temizliği ile ilgili olarak tek seferde müdahale bazen yeterli gelmeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken ikinci defa işlem yapmak olabilir. Bu durumda, sizler de gereken kolaylığa kavuşmak için iki ve ya üç seans yapmanız gerekebilir. Bunun haricinde bazı durumlarda daha da kötü sonuçlar olarak yani daha doğru tabirle tek seferde kurtulabilmeniz için, sizler de anesteziye bağlı olarak gerekli müdahaleyi almanız gerekebilir.

Diş Tartarından İlaçla Kurtulmak Mümkün Mü? 

Diş Tartarı Müdahalesi Nasıl Yapılmaktadır?

 Diş tartarı oluşumu ile ilgili olarak sizlere her türlü bilgiyi vermeye gayret gösterdik. Bundan sonraki süreçte diyelim ki, sizler de doktora gitmeye ve taşlardan kurtulmaya karar verdiniz. Öncelikle yapmanız gereken doktorunuzun size söyleyeceği şeyleri duymanız olacaktır. Yani, eğer doktorunuz sizlere gerekli müdahale için iki veya üç seans diyebilir. Bunun haricinde, sizlere nasıl bir anestezi işlemi uygulanacağı konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yani yapmanız gereken aslında öncelikle nasıl bir işlem yapılacağı gerçeği olmaktadır.

Diyelim ki, sizlerde de tek seferlik bir müdahale gerekiyorsa, doktorunuz yumuşak şekilde diş taşlarını yavaş yavaş özel makineleri ve aletleriyle temizlemektedir. Bu yüzden de herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmamaktadır. Bunun haricinde, bazı özel durumlarda iki ve ya üç seans gerekirse de bu durumda bunun bilgisini sizlere doktorunuz vermektedir. Diş taşı müdahalesi için bu yüzden tüm gerekli bilgileri sadece doktorunuz size tam anlamıyla doğru olarak ulaştırmaktadır.

Diş Tartarından İlaçla Kurtulmak Mümkün Mü?

 Diş tartarı ya da diş taşı denilen olay çok korkulacak bir olay değildir. Ancak, dişlerinize ve zamanla diş etlerinize zarar veren bir durumdur. Yıllardır bunun ilacı zaten mevcuttur. Bu da diş macunu ve diş fırçasıdır. Sizler de her yemekten sonra dişlerinizi düzenli olarak fırçalarsanız bu durumda dişlerinizde herhangi bir artık kalmayacaktır. Bu durumda da ek olarak elbette hiç bir şekilde diş taşı oluşumu olmayacaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi, yediğiniz yemeklerin kalıntıları ne kadar dikkat etsek de dişlerimizin aralarını doldurmaktadır. Bu dolan kısımlarda bu artıklar zamanla birleşerek sertleşmekte ve dolayısıyla da diş taşı oluşumu olmaktadır. Bu tarz durumlarla hiç bir şekilde karşı karşıya kalmamak için diş taşına karşın öncelikle dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak hatta dişlerin daha temiz görünmesi için ağız suyu kullanmak da faydalı olmaktadır. Aksi durumda tartarlar çoğalır ve hatta ağız kokusu artmaktadır. Diş taşı temizliği işlemi de özel bir operasyon ve ağır bir işlem değildir. Sadece çok basit bir şekilde diş doktorunun yaptığı ve kısa süren bir işlem olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden de sizlerin çok fazla uğraşmasına ve bu konuda düşünmesine gerek bulunmamaktadır.

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir? 

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

 Diş taşı dediğimiz diş tartarından kurtulmak için aslında evde de yapılacak şeyler vardır. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi aslında en mantıklı iş doktora başvurarak çok kısa sürede bu işi temizleterek rahat etmek olacaktır.

Ancak, sizlere yine de bir pratik bilgi aktararak yardımcı olmaya çalışacağız. Bu konuda söyleyeceğimiz ilk şey doktora başvurmamanız durumunda diş tartarı temizliği için sizlere çözüm yolu aslında ceviz kabuğunda bulunmaktadır. Bunu da nasıl yapabileceğinizi hızlı şekilde anlatmaya gayret göstereceğiz. 10 adet cevizin kabuğunu kırın ve parçalanmış şekilde bir tencerenin içerisine atınız. Bunun üzerine 2 su bardağı kadar su ekleyiniz. 25 dakika kadar kaynattıktan sonra kolayca bir süzgeçle süzünüz. Bundan sonra da dişlerinizi günde üçer defa bu süzmüş olduğunuz su ile fırçalayınız. Böylece sizler de temiz dişlere ulaşabilirsiniz. Bu su sizlere bu fırsatı sunmaktadır.

DİŞ TARTARI OLUŞMAYAN OLUR MU?

 Daha önce de defaatle söylememize rağmen, bu konuda şunu da söylemek gerekir ki, diş taşı oluşumu ile ilgili olarak sizler de bir çok işlem yapabilirsiniz. Ancak, sonuç olarak bazen istediğiniz işlemin sonuçlanmasını isteyebilirsiniz.

Ancak, bu konuda şunu da bilgi olarak sunmak gerekir ki, diş taşı oluşumu aslında herkeste görülebilmektedir. Bu yüzden de insanın kendini kötü olarak düşünmesine gerek yoktur. Yani, bazı durumlarda çok nadir de görülse, dişlerine çok iyi bakan ve çok hassas insanlarda da görülebilmektedir. Bu tarz bir durum daha da olumsuz olabilmektedir. Bu yüzden de insanın kendini çok kötü düşünmesine gerek bulunmamaktadır. Sadece yapılması gereken gerekli şekilde bakımların yapılarak düzenli şekilde devam edilmesidir. Hatta diş doktoruna aslında altı aylık periyotlarda gidilerek gerekli kontrollerin ve diş bakımlarının yapılması sizler için de en sağlıklı sonuçları doğurmuş olacaktır. Bunu da bilmeniz sizler için daha sağlıklı sonuçların alınmasını sağlamış olacaktır.

Bununla birlikte, sizler için sunulan en büyük ayrıcalıklardan biri olarak, sizler de gereken en hassas şekilde davranabilir ve çeşitli diş macunları kullanarak bu konuda en doğru şekilde bakımları yaparak en azından bu durumu en aza indirgeyebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu